Drawieński Park Narodowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

drawieński park narodowy
foto – Pixabay

Drawieński Park Narodowy został utworzony w 1990 roku, zajmuje powierzchnię ponad jedenastu hektarów i jest 8. co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Ze względu na walory przyrodnicze przyciąga turystów uwielbiających aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

Co warto wiedzieć na temat parku i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Drawieński Park Narodowy znajduje się dokładnie na Równinie Drawskiej, w kompleksie Puszczy Drawskiej. Ponad osiemdziesiąt procent jego powierzchni zajmują lasy dębowe, bukowe i sosnowe, a na pozostałym terenie znajdują się jeziora i rzeki.

2. Głównymi rzekami, które przepływają przez Drawieński Park Narodowy, są Drawa oraz Płocizna. Drawa jest dopływem Noteci i przepływa przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską, Pojezierze Wałeckie oraz Kotlinę Gorzowską. Z kolei Płocizna jest lewym dopływem Drawy. Jej źródła znajdują się w pobliżu Mirosławca i przepływa wzdłuż województw zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego.

3. Flora Drawieńskiego Parku Narodwego obfituje w wiele rzadkich gatunków roślin. Można tutaj zaobserwować żurawinę drobnolistkową, lilię złotogłów oraz liczne storczyki.

4. Bujna roślinność i panujący tutaj klimat sprawiają, że Drawieński Park Narodowy stał się domem dla wielu gatunków zwierząt. Żyją tutaj między innymi jelenie szlachetne, szopy pracze, bobry, jenoty azjatyckie, dziki, wilki i wiele gatunków nietoperzy.

5. Drawieński Park Narodowy to raj dla ornitologów oraz miłośników ptaków. Cały obszar wypełniony jest siedliskami wielu gatunków ptaków, a wśród nich znajdują się również siedliska ptaków występujących w Polsce niezwykle rzadko. Spacer po parku może zaowocować spotkaniem z puchaczem, orlikiem krzykliwym, pliszką górską, gągołem czy derkaczem.

6. Jezioro Czarne znajduje się na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego w województwie lubuskim. Zbiornik ten jest stosunkowo młody – powstał około dziesięciu tysięcy lat temu wskutek topnienie brył lodowca. Niemal cały brzeg jest porośnięty lasem, ale do jeziora można dotrzeć przemierzając niebieski szlak. Przyciąga ono wiele wędkarzy, którzy mają tutaj szansę złowić okonia, szczupaka czy sieję.

7. Torfowisko Osowiec to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Drawieńskiego Parku Przyrody. Pojezierne torfowisko stało się na przestrzeni lat obszarem, na którym pojawiły się niezwykle rzadkie gatunki roślin znajdujących się pod ścisłą ochroną. Przy torfowisku znajduje się ścieżka edukacyjna, a także punkt widokowy, z którego można podziwiać je z innej perspektywy.

8. “Stary Załom” to florystyczny rezerwat przyrody, który zajmuje powierzchnię o wielkości ponad pięciu hektarów. Celem jego utworzenia była chęć ochrony unikatowego krajobrazu i roślinności, która tutaj występuje. Warto podkreślić, że w rezerwacie tym znajdują się nie tylko rośliny rzadkie, ale również te zagrożone wyginięciem, takie jak turzyca ptasie łapki.

9. Rezerwat przyrody “Leśne źródła” to obszar, który warto odwiedzić podczas pieszego spaceru nie tylko ze względu na piękne widoki. To właśnie tutaj, wśród rzadko spotykanej roślinności, żyją równie rzadkie zwierzęta. Można tutaj z bliska przyjrzeć się pleszce i świstunce, a także ropusze szarej, która jest największą ropuchą żyjącą w Polsce.

10. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajduje się kilka ścieżek dydaktycznych, które są oznaczone zielonymi choinkami na białym kwadracie. Są to “Drawnik” i “Międzybór”, mające około czterech kilometrów długości, Głusko i Barnimie, mające około trzech kilometrów długości, oraz “Jezioro Ostrowieckie”, która ma aż siedem kilometrów długości.

11. Na terenie parku wyznaczono również ścieżkę geologiczną o nazwie “Petrografia terenów nad Drawą”. Na trasie można nie tylko podziwiać ciekawe formacje skalne, ale również dowiedzieć się, jaki jest skład skał znajdujących się na terenie parku i skąd one się tam wzięły.

12. Bukowskie Bagno to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie parku w województwie zachodniopomorskim. Celem jego powstania w 2009 roku było zachowanie torfowisk z niezwykle rzadkimi gatunkami roślin oraz zwierząt. Znajduje się tutaj również jezioro reliktowe, Bukowo Małe.

13. Spływ kajakowy Drawą to jedna z największych atrakcji na terenie parku dla tych, którzy lubią mocne wrażenia. Na trasie można podziwiać tutejszą faunę i florę z zupełnie innej perspektywy. Pełna trasa wynosi około czterdziestu kilometrów i pozwala zobaczyć ogromną ilość atrakcji, z których słynie park.

14. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajdują się liczne szlaki turystyczne dla pieszych, szlaki rowerowe oraz szlak konny. W związku z tym każdy turysta może tutaj znaleźć coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o formę przemierzania parku, jak i o stopień trudności.

15. Bytyń Wielki to największe jezioro Pojezierza Wałeckiego. Jego powierzchnia wynosi ponad osiemset hektarów, a maksymalna głębokość ponad czterdzieści metrów. Ze względu na niezwykle walory przyrodnicze, całe jezioro znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody. W okresie letnim jest to świetne miejsce na relaks nad wodą i aktywny wypoczynek.

3.9/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić