Gorzów Wielkopolski 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – By Bar10der81 / Wikipedia

Gorzów Wielkopolski to duże miasto w województwie lubuskim, które jest jednym z największych ośrodków przemysłowych w Polsce.

Początki Gorzowa sięgają XIII wieku, kiedy to miejscowość ta uzyskała prawa miejskie. Na przestrzeni wieków miasto rozbudowywało się coraz bardziej, zachęcając również magnatów, szlachciców i przedstawicieli środowisk artystycznych do zamieszkania w tym regionie.

Dziś miejscowość ta stanowi przede wszystkim ciekawą destynację podróżniczą, której popularność podbiły odkrycia archeologiczne m.in. doskonale zachowane, kompletne szczątki prehistorycznego nosorożca.

Gorzów Wielkopolski – Co warto tutaj zobaczyć ?

Najważniejsze zabytki miasta

Ponad osiemsetletnia historia Gorzowa Wielkopolskiego pozostawiła po sobie ślady w postaci wielu zabytków architektonicznych.

Jednym z najważniejszych z nich jest trzynastowieczna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która stanowi doskonały przykład budownictwa w stylu gotyckim. We wnętrzu katedry podziwiać można zabytkowy, majestatyczny ołtarz tryptykowy, na którym widnieje scena Ostatniej Wieczerzy, wizerunek Jonasza połykanego przez wieloryba oraz scena ukrzyżowania Jezusa.

Innym ważnym obiektem architektonicznym jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Choć jest to budowla stosunkowo młoda (bo wzniesiona „zaledwie” nieco ponad sto lat temu), charakteryzuje się neoromańskim stylem i czerwoną, ceglaną fasadą. Ciekawostką jest, że tuż za świątynią znajduje się najstarszy cmentarz chrześcijański w mieście.

Ciekawym zabytkiem jest Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki. Świątynia została wybudowana na początku XVIII wieku, a obecnie znajduje się w posiadaniu zakonu kapucynów. Budynek kościoła zachwyca śnieżnobiałą elewacją oraz wysoką, strzelistą wieżą, która dziś stanowi jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego.

Na terenie całego miasta można podziwiać dziewiętnasto- i dwudziestowieczne kamienice, wille i budynki użyteczności publicznej oraz fragmenty średniowiecznych murów obronnych.

W szczególności warto odwiedzić Rynek oraz Aleję Sławnych Gorzowian, która poświęcona jest najwybitniejszym twórcom i artystom związanych z tym miastem.

Gorzowskie muzea

Na terenie miasta funkcjonuje Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, które posiada kilka różnych filii umiejscowionych w najważniejszych zabytkowych budynkach na terenie miasta. W zabytkowym spichlerzu wystawiane są ekspozycje związane z historią, przemysłem i techniką. Znajdziemy tu m.in. wystawę dotyczącą rozwoju XIX-wiecznego przemysłu oraz ekspozycję przedmiotów militarnych.

Do zasobów Muzeum Lubuskiego należy również duży zespół parkowo-pałacowy, w którym możemy odwiedzić szlacheckie wnętrza i podziwiać wspaniałe zbiory porcelany na wystawie zdobnictwa. Ciekawą ekspozycją jest wystawa konwisarstwa z przedmiotami związanymi z kultywowaniem religii. W tej siedzibie muzeum znaleźć można również kolekcje numizmatyczne, portrety, odwzorowania herbów szlacheckich oraz dzieła sztuki z różnych epok.

Tuż nad brzegiem Warty znajduje się ostatni odział Muzeum Lubuskiego – Muzeum Grodu Santok. Znajdują się tu zabytki i przedmioty pozyskane podczas prac archeologicznych, które pokazują życie podczas wczesnych wieków średniowiecznych. Ekspozycję uzupełniają dotykowe ekrany, dzięki którym będziemy mogli przekonać się, jak wówczas wyglądało życie ludzi na tych ziemiach.

Pozostałe Atrakcje miasta

Poza muzeami na terenie Gorzowa Wielkopolskiego znajduje się również inna ważna placówka kulturowa – Filharmonia Gorzowska. Nowoczesny gmach budynku posiada główną salę koncertową, której powierzchnia wynosi 1000 metrów kwadratowych. Choć główna sala może pomieścić niemal 600 widzów, na terenie budynku znajduje się również mniejsza, kameralna sala, w której odbywają się ekskluzywne koncerty dla zaledwie 150 osób.

Imprezy i festiwale

Gorzów Wielkopolski jest miejscem odbywania się licznych imprez i festiwali. Obywają się tu m.in. “Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa”, który jest najstarszym festiwalem kultury romskiej organizowanym na terenie Polski.

W miejscowym amfiteatrze od niedawna odbywa się dwudniowy HIP-HOP Festiwal, podczas którego występują zespoły wykonujące muzykę rapową.

Ważnym wydarzeniem jest również Międzynarodowy Festiwal Tańca “Folk Przystań”, na którym prezentowane są ludowe tańce nie tylko z Polski, ale również z wielu innych państw na całym świecie.

Jesienią odbywa się tu konkurs Gorzów Jazz Celebrations, który przeznaczony jest dla młodych muzyków jazzowych.

Gorzów dla aktywnych

Wzdłuż prawego brzegu Warty ciągną się zrewitalizowane bulwary, które sprzyjają pieszym wycieczkom i rodzinnym spacerom. Odpocząć możemy w jednej z ogrzewanych altanek i zatrzymać się w dziesiątkach barów, kawiarni i restauracji.

Z powodu swojego ułożenia na siedmiu wzgórzach, Gorzów stanowi miasto idealne dla osób aktywnych fizycznie. W jego granicach znajdują się świetnie zachowane starorzecza oraz trasy piesze i rowerowe ciągnące się po najpiękniejszych obszarach przyrodniczych.

Na terenie miasta leży również rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy, który chroni najlepiej zachowane tereny stepowe w Polsce. Rośnie tu wiele gatunków roślin wyjątkowo rzadkich i objętych szczególną ochroną, jednak Gorzowskie Murawy może odwiedzić każdy, a jego tereny świetnie sprawdzają się do uprawiania biegania.

Wolne popołudnie możemy spędzić w jednym z parków miejskich. Park im. Siemiaradzkiego, w którym mieści się zabytkowy amfiteatr oraz platforma widokowa w formie schodów lub Park Wiosny Ludów z urokliwym mostkiem nad Kłodawką, dużym stawem oraz placem zabaw dla najmłodszych.

Po więcej informacji turystycznych o miejscowości Gorzów Wielkopolski warto zajrzeć tutaj

3.9/5 - (69 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić