22 Ciekawostki o Osłach

osioł
foto – Pixabay

Osioł – ssak z rodziny koniowatych (łac. Equus asinus). Jego praprzodkiem był dziki osioł afrykański.

1. Osioł został udomowiony bardzo dawno temu. Mogło to mieć miejsce nawet 4000 lat przed Chrystusem, w Egipcie. Egipcjanie wykorzystywali osły przy budowach piramid.

2. Do Ameryki osły zostały sprowadzone podczas wypraw Krzysztofa Kolumba na przełomie XV i XVI w.

3. Wśród krewnych osła znajdują się m. in. konie domowe, konie Przewalskiego, kułany, onagry, zebry stepowe, zebry górskie czy zebry Grevy’ego.

4. Wyodrębnia się wiele ras osła domowego. Wśród nich znajdują się m. in. american mammoth donkey, osioł kataloński, osioł poitou czy osioł asinara.

5. Cechą charakterystyczną osłów jest dużą głowa i długie uszy oraz cienki ogon zakończony kitą. Umaszczenie może być różne w zależności od rasy. Oprócz szarego sierść miewa również kolor biały, brązowy lub czarny. Ponadto mogą występować pręgi lub plamki czy też ciemny pasek ciągnący się od szyi do ogona.

6. W zależności od razy wysokość ciała w kłębie wynosi od 90 do 130 cm.

7. Głównym pożywieniem osła jest trawa, rośliny i kora. Osły mają pojedynczy żołądek i pokarm przeżuwają tylko raz. Jedzenie zajmuje im ok. 20 godzin dziennie. Potrzebują niewiele wody. Muszą pić raz na 2-3 dni.

8. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, natomiast samce w wieku 3-4 lat. Ciąża trwa rok, a następnie rodzi się zwykle jedno młode. Matka opiekuje się nim do ok. 6-9 miesiąca życia.

9. W hodowli osły dożywają nawet 40-50 lat. Największą aktywność wykazują rano i wieczorem. W ciągu dnia przeważnie odpoczywają. Są zwierzętami stadnymi i dobrze dogadują się z innymi gatunkami, takimi jak np. owce.

10. Obecnie osły wykorzystywane są najczęściej jako zwierzęta juczne. Rzadziej znajdują zastosowanie jako zwierzęta wierzchowe lub pociągowe. Ostatnio znajdują zastosowanie w onoterapii, odmianie terapii dla osób z zaburzeniami, upośledzeniami i uszkodzeniami.

11. Ze skrzyżowania oślicy z ogierem konia powstaje osłomuł. Ze skrzyżowania osła z kobyłą konia powstaje muł. Potomstwo osłów skrzyżowanych z końmi jest przeważnie bezpłodne.

12. Niegdyś uważano, że mleko osła jest doskonałym lekiem na choroby zakaźne i inne problemy zdrowotne. Wykorzystywane było również przy dbaniu o cerę i jako specyfik przeciwzmarszczkowy. W Anglii panowało przekonanie, że dzieci jeżdżące na ośle stają się odporne na koklusz.

13. Najsłynniejszą osobą zażywającą kąpieli w mleku oślim była królowa Egiptu, Kleopatra. Na jedną jej kąpiel trzeba było zebrać mleko od 700 oślic.

14. W języku polskim osioł występuje w różnych związkach frazeologicznych, takich jak ‘skończony osioł’ czy ‘osioł dardanelski’ na określenie kogoś głupiego, tępego, ‘harować jak osioł/jak dziki osioł’ na określenie ciężkiej pracy czy też ‘uparty jak osioł’ na określenie kogoś cechującego się niezwykłym uporem.

15. Najsłynniejszym filmowym osłem jest gadający Osioł z serii filmów animowanych „Shrek”. Jest przyjacielem tytułowego ogra Shreka oraz mężem Smoczycy.

16. Osioł jest jednym z najczęściej wspominanych zwierząt w Biblii. W chrześcijaństwie symbolizuje rozpustę, ale też przede wszystkim pokorę i skromność. Służył Świętej Rodzinie, a następnie Jezusowi, który wjechał na nim do Jerozolimy.

17. Ośle mleko zawiera więcej cukru oraz mniej tłuszczu i białka niż mleko krowie. Stanowi dobry zamiennik dla osób cierpiących na nietolerancję mleka krowiego. Jego skład wpływa ponadto korzystnie na zdrowie osób z miażdżycą i wysokim cholesterolem oraz w chorobie niedokrwiennej serca. Poprawia również wchłanianie wapnia w jelitach.

18. Mięso z osłów wykorzystywane jest do produkcji salami, ale wbrew powszechnej opinii nie każda kiełbasa o tej nazwie powstała z oślego mięsa, We Włoszech salami di asino obejmuje 11 rodzajów, chronionych prawnie pod względem nazwy, pochodzenia i sposobu produkcji.

19. Osioł jest tradycyjnym symbolem Partii Demokratycznej USA. Po raz pierwszy został użyty podczas wyborów w 1828 r. i to przez przeciwników demokratów. Kandydat Andrew Jackson obrócił jednak sprawę na swoją korzyść, podkreślając, że osły są zwierzętami o silnej woli.

20. Z mleka oślego w Serbii powstaje najdroższy ser świata, pule. Jeden jego kilogram kosztuje ok. 1000 euro. Produkowany jest z mleka oślic, które zamieszkują rezerwat Zasavica, położony niedaleko Belgradu. W 2012 r. serbski tenisista, Novak Djoković, wykupił roczny zapas sera pule, który w następnym roku wykorzystywany był w sieci jego restauracji.

21. Wśród dziko żyjących osobników znajdują się dwa podgatunki osła afrykańskiego, osioł somalijski i osioł nubijski. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych wymarciem.

22. Dzikie osły zamieszkują obszary pustynne i półpustynne. Osioł somalijski występuje na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Ma charakterystyczne umaszczenie w postaci czarnych pręg na jasnoszarych kończynach. Osioł nubijski zamieszkuje Egipt i Sudan, a na kłębie ma ciemny krzyż.

3.6/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić