10 Największych Zoo w Polsce

żyrafy
foto – Pixabay

Pomysł na pokazywanie ludziom egzotycznych zwierząt zgromadzonych w jednym miejscu narodził się już w czasach starożytnych. Najstarszy ogród zoologiczny, jaki funkcjonuje do dzisiaj, został założony w XVIII wieku.

Dziś w wielu miejscach na całym świecie znajdują się parki, na terenie których mieszkają zwierzęta sprowadzone z najróżniejszych zakątków świata. Dzięki nim turyści mają okazję na własne oczy przekonać się, jak wyglądają egzotyczne małpy, dzikie koty czy też gady i płazy typowe dla państw południowoamerykańskich.

Jakie są największe ogrody zoologiczne w Polsce? Poniżej znajduje się lista dziesięciu z nich.

1. Zoo w Gdańsku (125 ha)

Ogród Zoologiczny w Gdańsku znajduje się w Dolinie Leśnych Młynów nad potokiem Rymaszewskim. Decyzja o jego powstaniu zapadła w latach pięćdziesiątych XX wieku. Na samym początku znajdowało się tylko nieco ponad 300 zwierząt, którymi opiekowało się dwudziestu dwóch pracowników. Co  ciekawe, w związku z tym, że w tamtych czasach prawo nie było aż tak
restrykcyjne, wiele zwierząt było podarunkiem od marynarzy, którzy sprowadzali je z dalekich podróży.

Obecnie w gdańskim zoo można podziwiać zwierzęta ze wszystkich kontynentów, a wśród nich tak rzadkie gatunki, jak oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate czy też padlinożerne kondory wielkie.

Warto wiedzieć, że w pobliżu znajduje się również atrakcyjny Park Oliwski stworzony na terenie dawnego przyklasztornego ogrodu cystersów, słynna Katedra Oliwska oraz punkt widokowy Pachołek z którego rozpościera się piękny widok na Gdańsk oraz Zatokę Gdańską.

2. Nowe Zoo w Poznaniu (121 ha)

Ogród zoologiczny w Poznaniu jest drugim pod względem wielkości zoo w Polsce, ale chyba jedynym, którego powstanie zaczęło się od żartu. W 1871 roku prezes grupy kręglarzy obchodził urodziny, a w związku z tym koledzy podarowali mu zwierzęta znalezione w drodze na przyjęcie. Były to kot, królik, kura, gęś, koza, baran, a nawet tresowana małpa. Zwierzęta te zostały umieszczone w ogródku restauracji, w której odbywała się impreza urodzinowa. Kilka lat później powołano do życia Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny, w którym stopniowo przybywało zwierząt.

W końcu w miejscu tym powstał ogród zoologiczny, który dziś dzieli się na Stare oraz Nowe Zoo. Na jego terenie znajduje się zabytkowy fort, który stanowi część Twierdzy Poznań, ale największą atrakcją są tutaj zwierzęta z całego świata. Na miejscu można podziwiać takie gatunki, jak mundżaki chińskie, kapucynki czubate, tygrysy syberyjskie, słonie afrykańskie,
pandy małe czy koziorożce nubijskie.

Ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach żyły tutaj papugi karolińskie, które obecnie uznaje się za gatunek wymarły.

3. Śląski Ogród Zoologiczny (47 ha)

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie znajduje się na terenie Parku Śląskiego, który jest jednym z największych parków w całej Europie. Znajdują się tutaj również atrakcyjne rosarium, wesołe miasteczko i planetarium. Samo zoo powstało w latach pięćdziesiątych XX wieku i jest domem dla ponad trzech tysięcy zwierząt. Wielką atrakcję stanowi jedno z nowszych akwariów z wyspą, gdzie można podziwiać komiczne pingwiny, a także małpiarnia, ptaszarnia i pawilony z gadami. Żyją tutaj również dwa uwielbiane przez Ślązaków słonie, kilka niedźwiedzi brunatnych, zebry, żyrafy i sympatyczne surykatki.

Na terenie zoo znajdują się liczne punkty gastronomiczne, atrakcje dla dzieci, mini zoo oraz
Dolina Dinozaurów z figurami przedstawiającymi dinozaury naturalnej wielkości.

4. Zoo w Warszawie (39 ha)

Ogród Zoologiczny w Warszawie znajduje się na Pradze i istnieje od ponad 90 lat. Jego początki sięgają czasów, kiedy zwierzęta były przekazywane przez Studium Biologiczne oraz kupione od warszawskiego cukiernika, który był wielkim miłośnikiem zwierząt.

Ogród ucierpiał w dużym stopniu podczas dwóch wojen światowych (warto obejrzeć film Azyl z 2007 roku), ale udało się go odbudować.

Obecnie znajduje się w nim ponad 3500 zwierząt reprezentujących najróżniejsze gatunki. Ogród jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Znajdują się tutaj między innymi słoniarnia, ptaszarnia, małpiarnia, akwarium i wybieg australijski.

Wielką atrakcją dla dzieci jest tak zwane Baśniowe Zoo, gdzie pod nadzorem opiekunów można karmić niektóre ze zwierząt.

5. Zoo we Wrocławiu (33 ha)

Historia zoo we Wrocławiu sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy zezwolono na budowę ogrodu zoologicznego tuż przy torze wyścigów konnych. W tamtych czasach mieszkańcy Wrocławia musieli dostawać się tam za pomocą omnibusów oraz odrzańskich statków, a dziś ta część miasta należy do Śródmieścia.

Ogród ten robi dziś wrażenie przede wszystkim ze względu na ilość zwierząt. Jest ich tutaj ponad 10500 i reprezentują 1132 gatunki. W żadnym innym parku zoologicznym w Polsce nie ma ich aż tak wiele.

Jedną z największych atrakcji jest jedyne w Polsce Afrykanarium z nowoczesnym oceanarium.

Ponadto na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów takich, jak pawilon małp budowany w stylu mauretańskim pod koniec XIX wieku, drewniana brama w stylu japońskim z czasów poprzedzających pierwszą wojnę światową czy też słoniarnia z 1888 roku.

6. Zoo w Opolu (30 ha)

Ogród Zoologiczny w Opolu na Wyspie Bolko powstał jeszcze przed pierwszą wojną
światową, ale wskutek wielkiej powodzi w 1997 roku musiał być niemal całkowicie
odbudowany. Na przestrzeni trzydziestu hektarów żyje tutaj pponad 1400
zwierząt, które reprezentują kilkaset gatunków. Można tutaj podziwiać wiele
gatunków małp, dzikie koty, gady, płazy i egzotyczne ryby. Do ciekawych zwierząt
należą mrówkojady, pancerniki czy pandki rude. Na dzieci czekają tutaj liczne
atrakcje w postaci parku linowego, placów zabaw oraz miejsca piknikowe.

7. Zoo w Łodzi (17 ha)

Zoo w Łodzi powstało w pierwszej połowie XX wieku na terenach lasów, które
kiedyś były ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców miasta.

Obecnie można tutaj aktywnie spędzić dzień, spacerując po parku i pawilonach, w których
żyją tysiące zwierząt z najróżniejszych stron świata. W 1938 roku pierwszym
mieszkańcem ogrodu został jeleń o imieniu Boruta, który przywędrował do
centrum miasta i stamtąd go sprowadzono.

Dziś znajdują się tutaj liczne pawilony, orientarium i akwarium składające się z siedmiu zbiorników oraz tak zwany Wyspy Sundajskie, gdzie można podziwiać orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie oraz krokodyle gawialowe. Jest to też jedyny w Polsce ogród zoologiczny, w którym można podziwiać zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie.

Orientarium zostało otwarte w sierpniu 2022 i zajmuje ok. 2 hektary powierzchni z dodatkowymi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Jest to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej i podziwiać można tutaj m.in największego w Europie słonia indyjskiego.

8. Zoo w Płocku (17 ha)

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku to miejsce będące domem dla ponad 5000 zwierząt reprezentujących najróżniejsze gatunki sprowadzone ze wszystkich kontynentów.

Został założony w 1951 roku na naturalnej skarpie wiślanej, która sprawia, że jest tutaj bardzo malowniczo.

Wielką zaletą tego ogrodu jest obecność gatunków niezwykle rzadkich, na które nieczęsto można trafić w innych ogrodach tego rodzaju. Wśród zwierząt, dla których wielu turystów wybiera właśnie ten ogród, znajdują się między innymi tygrysy syberyjskie, lamparty perskie, pingwiny przylądkowe oraz słonie indyjskie.

9. Zoo w Krakowie (16 ha)

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie znajdują się na terenie Lasku Wolskiego, który zachwyca urodą i bogactwem przyrody.

Został założony w dwudziestoleciu międzywojennym, a obecnie na jego terenie żyje ponad 1500 zwierząt reprezentujących gatunki sprowadzone ze wszystkich kontynentów.

Ogród należy do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Można tutaj podziwiać wiele gatunków dzikich kotów,najsłynniejszych reprezentantów fauny afrykańskiej, a także wiele małp i ptaków z całego świata. Wielkie show robią tutejsze foki, które uwielbiają być w centrum zainteresowania i chętnie pokazują się odwiedzającym.

10. Zoo w Zamościu (14 ha)

Ogród zoologiczny w Zamościu został utworzony w 1919 roku. Obecnie na jego terenie żyje 1500 zwierząt, wśród których znajdują się rzadkie ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby oraz stawonogi.

Można tutaj na własne oczy zobaczyć tygrysa amurskiego, którego populację szacuje się obecnie na nie więcej niż sześćset osobników na całym świecie. Żyją tutaj również zebry równikowe, żyrafy i krokodyle kameruńskie, a podczas zwiedzania ogrodu można dowiedzieć się
mnóstwa ciekawostek na temat wszystkich mijanych zwierząt.

4/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić