Zoo Łódź – Informacje i Ciekawostki

zoo łódź
foto – lodz.travel

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał w 1938 roku, a na jego terenie mieszka około 3300 zwierząt reprezentujących ponad 550 gatunków. Zoo jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Parku im. Józefa Piłsudskiego, a w jego pobliżu czekają takie atrakcje, jak Atlas Arena i Ogród Botaniczny. Czym może zaskoczyć łódzkie zoo?

1. Orientarium

Najważniejszą i najnowszą atrakcją na terenie łódzkiego zoo jest Orientarium – nowoczesny pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. W budynku zajmującym powierzchnię 10 boisk piłkarskich można zobaczyć 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb, w tym rekiny, płaszczki i słonie indyjskie. Na gości czekają tu również krokodyle, rafy koralowe oraz makaki.

2. Orangutany sumatrzańskie

Łódzki ogród zoologiczny jest jedynym miejscem w Polsce, w którym można podziwiać orangutany sumatrzańskie. Na zwiedzających Orientarium gości czekają: Ketawa, Budi i Joko. Są oni godnymi reprezentantami gatunku, który jest zagrożony wyginięciem.

3. Słoń Aleksander

Słoń Aleksander jako pierwszy zamieszkał w Orientarium, jednak nie tylko na tym polega jego wyjątkowość. Sympatyczny olbrzym, który do Łodzi przybył z ogrodu zoologicznego w Munster, ma 44 lata i jest najstarszym żyjącym w Europie słoniem indyjskim. I choć ma tylko jeden cios, turyści chętnie poświęcają mu swój czas.


⇒ Zwiedzasz Łódź ? Zobacz najlepsze atrakcje w Łodzi


4. Ariranie amazońskie

Zoo w Łodzi jest jedynym ogrodem w Polsce, na terenie którego mieszkają ariranie amazońskie. Te drapieżne ssaki często są nazywane wilkami rzecznymi, są jednymi z największych przedstawicieli rodziny łasicowatych. W naturze spotkać je można nad Amazonką, pojawiają się również w innych rzekach przepływających przez Gujanę, Wenezuelę i Urugwaj.

5. Motylarnia

W gronie najciekawszych pawilonów na terenie łódzkiego zoo znajduje się motylarnia – pawilon, w którym można odkryć piękno egzotycznych motyli. Mieszkają tu również ptak toko oraz didiki żwawe – małe antylopy, które żyją na terenie wschodniej Afryki.

6. Świat Ptaków

Od 2003 roku w łódzkim zoo można podziwiać piękne ptaki i zdobywać sporo ciekawych wiadomości na ich temat. W tym celu wystarczy odwiedzić pawilon „Świat Ptaków”, w którym żyją m.in. korońce. Ten gatunek gołębiowatych do Łodzi trafił z Nowej Gwinei. Jeszcze nie dawno był to gatunek zagrożony, dziś jego sytuacja uległa pewnej poprawie.

7. Psy leśne

Wśród gatunków zagrożonych wyginięciem, które zamieszkały w łódzkim zoo, pojawiają się też psy leśne – drapieżniki, które pochodzą z Ameryki Południowej. Podczas pobytu przy ich wybiegu warto zwrócić uwagę na łapy, które zostały wyposażone w płony pławne.

8. Żyrafy Rothshilda

Podczas zwiedzania zoo warto zwrócić uwagę na żyrafy Rothshilda – najwyższe zwierzęta żyjące na Ziemi, zagrożone wyginięciem. Charakterystyczną cechą tego gatunku są cętki z jasnymi brzegami oraz długi język o fioletowo-niebieskiej barwie.

9. Smaki Azji

Kto ceni kuchnię Azji, ten w rejonie Orientarium znajdzie dla siebie sporo ciekawych propozycji. Czeka tu aż 9 restauracji, w których można cieszyć się smakiem orientalnych przysmaków (m.in. azjatyckich naleśników).

10. Pokazy karmienia

Dla małych gości wielką atrakcją są pokazy karmienia wybranych gatunków zwierząt. Co można podziwiać? Karmienie lemurów o 12:30, surykatek o 14:00 i pand o 14:30. Można też zajrzeć do słoni, które karmione są o 11:00 i 15:30, oraz do niedźwiedzi malajskich, które obiad otrzymują o 13:30.

11. Niezwykłe wydarzenia

W łódzkim zoo można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach, m.in. w kolacjach w tunelu oceanicznym. Można tu również zorganizować imprezę plenerową, ślub lub konferencję. W takiej oprawie każda impreza stanie się wyjątkowym doświadczeniem, które na długo zapisze się w pamięci uczestników.

12. Zajęcia edukacyjne

Grupy szkolne mogą korzystać z bogatej oferty zajęć edukacyjnych, dzięki którym mogą w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę na temat świata przyrody i dzikich zwierząt. Jak wyglądają wybiegi mieszkańców zoo od strony zaplecza? Jak wygląda dzień pracy opiekuna zwierząt? Odpowiedzi na te pytania można poznać w trakcie warsztatów.

13. Kuchnia bez palmowego

Na ternie łódzkiego zoo czeka kilka punktów gastronomicznych z dość zróżnicowanym menu. Łączy je jedno – zakaz korzystania z oleju palmowego. Dlaczego? Bo jego produkcja odbywa się kosztem lasów tropikalnych na Borneo i Sumatrze, co z kolei fatalnie odbija się na populacji orangutanów.

14. Maurycy i Hawranek

Przed wejściem na teren zoo czekają Maurycy i Hawranek – bohaterowie animowanego serialu z lat 80. XX wieku. Serial ten powstawał w wytwórni filmowej Se-Ma-For, będącej dumą Łodzi. Na ternie miasta można zatem spotkać się z pomnikami bohaterów kreskówek, ustawionymi w ramach projektu „Łódź Bajkowa”.

15. Park im. Józefa Piłsudskiego

Choć oficjalnie park nosi imię Marszałka, w Łodzi znany jest jako  Park na Zdrowiu. Powstał on w latach 20. XX wieku, zajmuje powierzchnię 188 ha i jest największym parkiem w mieście. Na jego terenie czekają takie atrakcje, jak zoo, arboretum i ogród botaniczny, kusi też Lunapark i kąpielisko Fala. Dla miłośników przyrody najważniejszą częścią parku jest rezerwat Polesie Konstantynowskie, na terenie którego chronione są pozostałości bagiennego lasu olszowego.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić