Murale w Łodzi – Zobacz informacje i ciekawostki

mural przy ulicy Piotrkowskiej
Mural przy ulicy Piotrkowskiej / foto – Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich) – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=215312

Murale wykonane przez artystów graffiti od lat zdobią gładkie części budynków na całym świecie, często stając się rozpoznawalną ozdobą miasta. Niektóre z nich, tak jak prace Banksy’ego z Anglii, zyskują status bezcennych dzieł, o które miasto na własną rękę dba, inne z czasem zostają zastąpione przez inne prace.

Jakie murale można zobaczyć w Łodzi? Poniżej znajduje się lista wybranych prac.

1. Mural znajdujący się na podwórku ulicy Piotrkowskiej 48 przedstawia kanony urody kobiecej na przestrzeni wieków i jest bardzo popularną pracą street artową w Łodzi. Został wykonany przez artystów Raku i Bary.

2. Mural przy ulicy Rewolucji 1905 r. 10 został stworzony w 2012 roku z okazji wystawy pod tytułem “Kody dialogu – łódzka kultura znaku” zorganizowanej przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Został namalowany przez Grzegorza “Gregora” Gonsiora.

3. “Oblicze piękna” na ulicy Wschodniej 70 to praca Pauliny Nawrot, która przedstawia autorski wizerunek Matki Boskiej okrytej błękitną szatą ze złotymi listkami. Inspiracją do powstania pracy była podróż autorki do Iranu.

4. “Nauka kluczem do wiedzy” to mural, który powstał przy ulicu Rewolucji 1905 r. 39/41 na dziedzińcu wydziału ekonomiczno-socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to przesłanie dla studentów stworzone przez Barysa.

5. “Kamienica Vabank” przy ulicy Piramowicza 6 to nawiązanie do historii tego miejsca. Kamienica ta wystąpiła w filmie Juliusza Machulskiego “Vabank”, a obecnie znajduje sie tutaj mural przedstawiający Henryka Kwinto, postać z filmu grającą na trąbce.

6. Ścianę przy ulicy Sienkiewicza 39 zdobi niezwykle orgyinalny mural autorstwa Raspazjana, znanego artysty street art z Mikołowa, który wyróżnia się zupełnie nietuzinkowym stylem. Mural przedstawia postać kobiety-kota.

7. Podwórko przy ulicy Piotrkowskiej 120 przyciąga fanów sztuki ulicznej i kina. Mural, który się tutaj znajduje, przedstawia ikonę kinematografii, czyli Charliego Chaplina. Został namalowany przez Michaela Picado, artystę z Kostaryki.

8. “Szlachetne gatunki” w centrum OFF Piotrkowska słynącego z postindustrialnej przestrzeni to mural Anyi Mielniczek, artystki polsko-kanadyjskiej. Znajdują się na nim zielono-czerwone portrety dwóch kobiet, które mają dodatkowe oczy na czołach.

9. “Czas pożarł nas” to mural szczecińskiego artysty znanego jako Lump. Znajduje się przy ulicy Wólczańskiej 109 i powstał w ramach II edycji festiwalu Galeria Urban Forms.

10. Aryz jest jednym z najsłynniejszych artystów street art na świecie. Pochodzi z Hiszpanii, a jego mural w Łodzi znajduje się dokładnie na Politechniki 16 i jest zatytułowany “Still alive”.  Utrzymany jest w różnych odcieniach szarości i przedstawia wazon z kwiatami. Aryz wykorzystał technikę stosowaną przez siebie od lat, a mianowicie mieszanie farb akrylowych bezpośrednio na ścianie budynku.

11. Mural przy Żwirki 6 został wykonany przez Tats Crew, artystów z Nowego Jorku, w 2010 roku. Na pierwszym planie znajduje się flaga miasta,  a tło stanowią cegły, które dopiero z bliska okazują się być stylizowanymi literami w oldschoolo’owym stylu graffiti.

12. “Deep Winter” to praca pochodzącego z Włoch Tellasa, która znajduje się przy ulicy Czechosłowackiej 2A. Powstała w 2017 roku w ramach festiwalu Łódź 4 Kultur. W pełnym szczegółów i małych elementów muralu przeważają odcienie szarości i białe punkty, które szczególnie pięknie pasują do zimowego krajobrazu.

13. Murale w Łodzi są jednymi z najpopularniejszych atrakcji w tym mieście. Sprawdź pozostałe atrakcje w Łodzi, które powinieneś zobaczyć będąc w tym mieście.

Pełna lista murali znajduje się tutaj

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić