Jakoś tak dziwnie jest, że miasto Łódź kojarzone jest nie, nie bez przyczyny zresztą, z przemysłem włókienniczym i odzieżowym. Jest to bardzo słuszne skojarzenie i ma swoje uzasadnienie. Niewiele osób jednak zastanawia się, jak ten przemysł łódzki działał, zwłaszcza w czasach swojego największego rozkwitu, przypadających na początek XX wieku. O tym wszystkim można się dowiedzieć odwiedzając instytucję EC1 Łódź-Miasto Kultury. Zapytać ktoś może, co to ma wspólnego z Planetarium? Otóż ma, ponieważ właśnie w ramach istniejącego Centrum EC1 w Łodzi, znajduje się Planetarium.
1. Łódzkie Planetarium w nowej odsłonie rozpoczęło swoją działalność 12 września 2015 roku testowym pokazem ogólnopolskiej imprezy promującej naukę SpiN-Day.
2. Planetarium ma swoją siedzibę między innymi w kompleksie budynków niedziałającej już Elektrowni Łódź. Po 93 latach funkcjonowania w roku 2000 wygaszona została łódzka elektrownia i na jej miejscu postanowiono utworzyć Centrum Nauki i Techniki EC1. Jednym z użytkowników rewitalizowanych i rozbudowywanych budynków zostało Planetarium EC1.
Zobacz więcej atrakcji w Łodzi
3. Planetarium Łódź jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
4. Ekran do prezentacji multimedialnych ma 14 metrów średnicy, a bardzo wysoka jakość obrazu zapewniona jest przez 12 nowoczesnych komputerów.
5. Jednolita powierzchnia ekranu jest zasługą zastosowania specjalnego, niewidocznego Szycia zastosowanego do połączenia elementów tworzących ekran.
6. Rozdzielczość obrazu gwarantuje 32 miliony pikseli, dająca obraz o jakości ośmiokrotnie wyższej niż jakość HD.
7. Obiekt przystosowany jest do pomieszczenia 140 osób, przy czym miejsc siedzących jest 110. Fotele ustawione są w niesłychanie precyzyjny ergonomiczny sposób. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań każdy uczestnik seansu ma możliwość niespotykanego gdzie indziej komfortu odbioru prezentowanego przekazu.
8. Dodatkowym elementem uświetniającym każdy seans jest odpowiednie nagłośnienie. Dzięki zastosowaniu dźwięku Dolby Surround wrażenia odsłuchowe są niesamowite.
9. W Europie istnieje tylko jedno analogiczne Planetarium i ma ono swoją siedzibę w szwajcarskim mieście Lucerna. Lucerna i jej Planetarium było prekursorem tego typu prezentacji, a zastosowane w łódzkim obiekcie techniki, są udoskonalona wersją swojego pierwowzoru.
10. W 2016 roku Planetarium EC1 wygrało coroczny plebiscyt miesięcznika National Geographic Traveler noszącego nazwę „7 nowych cudów Polski”.
W Planetarium organizowane są edukacyjne projekcje dla dzieci i młodzieży. Z oferty Planetarium mogą korzystać wszyscy chętni, jednak ze względu na duże zainteresowanie i ograniczone możliwości jednoczesnego uczestnictwa, najlepiej jest dokonać rezerwacji zwłaszcza jeśli uczestnictwo zgłaszają większe grupy osób.