Łódź Turystycznie – Top Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

Łódź jest zlokalizowana w centralnej Polsce i jest to trzecie co do liczebności mieszkańców miasto w kraju. Między Warszawą i Łodzią odległość wynosi ok. 119 km, i jest ona prawie najbliżej położonym dużym miastem sąsiadującym, jeszcze bliżej z Łodzi jest do Częstochowy 107 km, a najdłuższy dystans dzieli z Łodzią Szczecin i jest to 380 km. Odległości podane w km przydadzą się, szczególnie jeżeli chcemy dostać się do tego miasta autem. Inną możliwością, z której można skorzystać, jest transport pociągiem, lub autobusem. Ta opcja umożliwi nam już od pierwszych chwil zwiedzanie tego niezwykłego miasta, ponieważ wysiadając na dworcu autobusowo-kolejowym przywita nas wielki, czysty, wyremontowany dworzec. Remont dworca rozpoczął się w roku 2019, a zakończenie robót budowlanych planowane jest do końca października 2022 roku.

Łódź posiada ciekawą architekturę, piękne murale i wiele magicznych uliczek oraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będą w tym mieście. Oto kilka obowiązkowych punktów wycieczki, które warto zobaczyć.

1. Ulica Piotrkowska

Trakt Piotrkowski, do którego można dojść z dworca na piechotę, uważany jest za najdłuższą handlową ulicę w Europie. To jednocześnie główna ulica Łodzi, która tętni życiem przez całą dobę. Jest na niej gwarno i wesoło, są restauracje, bary i kawiarnie, a spacerując ulicą Piotrkowską, można zobaczyć wiele posągów przedstawiających postaci znanych ludzi i nie tylko. Jest tu m.in. posąg Artura Rubinsteina i jego fortepianu, Pomnik Trzech Fabrykantów, Misia Uszatka czy Juliana Tuwima, który doczekał się swojej ławeczki, a na końcu ulicy znajduje się posąg jednorożca.

Julian Tuwim, który urodził się w Łodzi, doczekał się jeszcze jednej rzeźby, która powstała na jego cześć, nazwano ją “dupą Tuwima” są to Pośladki, płaskorzeźby można pocałować (jak prosi autor w wierszu) w podwórku przy ulicy Piotrkowskiej 101.

2. Manufaktura

Wizytówką kompleksu jest charakterystyczna wykonana z czerwonej cegły pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny. Poza sklepami w Manufakturze znajduje się Centrum Rozrywki i rekreacji, restauracje, kawiarnie, Kompleks Kulturowy, Centrum Samochodowe i hotel. Dawniej znajdowała się tu największa fabryka Łódzka Izraela Poznańskiego.

3. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum posiada swoją siedzibę na terenie dawnych zakładów fabryki Geyera, podczas zwiedzania można zapoznać się z cała historia i procesem powstawania tkaniny.

4. Muzeum Kinematografii

Łódź jest uważana za stolicę polskiego kina, znajduje się tu najsłynniejsza szkoła filmowa, w której kształcili się najsłynniejsi polscy reżyserzy, aktorzy i operatorzy. Z Łodzi pochodzi również Polski Miś Uszatek, bajka o Misiu z “klapniętym“ uszkiem, którą uwielbiały dzieci w Polsce oraz na świecie, została wyprodukowana w Łodzi. Serial animowany stał się najlepiej sprzedającym produktem Telewizji Polskiej. Muzeum jest obowiązkową atrakcją, szczególnie dla miłośników kinematografii, którzy znajdą w nim zdjęcia, plakaty, elementy scenografii oraz wiele innych pamiątek związanych z kinematografią. Mieści się w zabytkowej XIX wiecznej kamienicy, a przed wejściem do można spotkać pomniki kota Filemona i Bonifacego, czyli bohaterów słynnej bajki pt. ”Kot Filemon”.

5. Pałac Izraela Poznańskiego

Tuż obok ceglastej Manufaktury na ulicy Ogrodowej, znajduje się Łódzki Luwr. Jest to pochodzący z XIX wieku pałac, będący pamiątką po rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w tamtym czasie w Łodzi. Wewnątrz dzisiejszego muzeum można podziwiać secesyjne wnętrza komnat, liczne eksponaty, malowidła ścienne i inne zabytki epoki barokowo-klasycznej.

6. Planetarium EC1

Planetarium w Łodzi to nowoczesna placówka, jedna z najlepszych w Polsce, posiadająca ciekawą ofertę pokazów interaktywnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ogromne wrażenie robi sklepienie, a wygodę gwarantują… wygodne fotele.

7. Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum łączące tradycję z nowoczesnością, najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który opowie i wyjaśni mechanizmy funkcjonowania każdej z wystaw. Duże wrażenie robią stare kamienice i budynki po zakładach produkcyjnych.

8. Pasaż Róży

To niezwykłe miejsce, którego ściany zostały pokryte kawałkami pociętych luster. Intencją autorki tego niezwykłego dzieła, Joanny Rajkowskiej, była chęć zatrzymanie widza na poziomie oczarowania samą możliwością patrzenia i widzenia. Różnokształtne odłamki szkła wtopione w budynki podwórka, stworzyły miejsce wręcz surrealistyczne, z ogromną ilością światła. To jeden z najbardziej spektakularnych projektów w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Innym projektem wykonanym przez ta samą artystkę jest sztuczna Palma znajdująca się w Warszawie przy alejach Jerozolimskich.

9. Cmentarz Żydowski

Największy w całej Europie cmentarz żydowski, zajmujący 42 hektary powierzchni. Na jego terenie znajduje się również największy na świecie dom pogrzebowy.

10. OFF Piotrkowska Center

Łódzki OFF uznawane jest za najmodniejsze miejsce w mieście. Jest to teren dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa, gdzie mieszkańcy spotykają się w tzw. OFF-ie. Stworzenie tego miejsca jest dowodem, na połączenie starego z nowoczesnym z zachowaniem jego pierwotnego klimatu. To centrum kreatywnego przemysłu pełne klubów, pracowni artystycznych, restauracji, łączące w sobie zrównoważony rozwój i biznes.

11.Miejski Ogród Zoologiczny

Piąte co do wielkości ZOO w Polsce, jednak jedyne, które posiada zagrożone wyginięciem tygrysy azjatyckie.

12. Las Łagiewnicki

To 1200 ha kompleksu leśnego, przeznaczonego na rekreacje mieszkańców Łodzi i turystów. To idealne miejsce na odpoczynek pośród natury, jazdę na rowerze, odpoczynek na trawie i nad wodą. Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne. Niewiele jest takich miast w Europie, które mogą pochwalić się tak dużym terenem zieleni zlokalizowanym w mieście.

13. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego

Palmiarnia w Łodzi to niezwykle egzotyczne miejsce znajduje się w najstarszym Łódzkim Parku Źródliska I. Do najstarszych okazów należą palmy liczące 150 lat, można tu spotkać także drzewa bananowe, figowe, bambusowe oraz rośliny i kwiaty rosnące naturalnie w klimatach egzotycznych. Ogród zachwyca niezależnie od pory roku.

14. Muzeum Dętka

Są to stare jednak odrestaurowane kanały znajdujące się pod placem Wolności. 142-metrowy tunel został wybudowany w celu płukania sieci kanalizacyjnych w centrum miasta. W tym niewielkim muzeum można oglądać interesującą wystawę zdjęć i przedmiotów oraz podziwiać ciekawą konstrukcję od środka.

15. Uliczne murale

50 murali zlokalizowanych na Łódzkich chodnikach idealnie wpisujących się w charakter i klimat miasta. To otwarta galeria “pod chmurką”, która urozmaica miejską przestrzeń.

16. Fontanna na Placu Dąbrowskiego

Fontanna w kształcie morskiej morską fali. Jednak popularność jej przyniósł kształt, który wielu ludziom zaczął kojarzyć się bardziej z waginą niż falą.

17. Łódzka Linia Turystyczna

Po ulicach Łodzi kursować będą dwie specjalnie linie 0 i 100, które w całości obsługiwane będą zabytkowymi tramwajami i autobusami. Kursy odbywać się będą w każdy wakacyjny weekend od 3 lipca do końca września w godzinach 10-18.

18. Galeria Wielkich Łodzian

To ogólnodostępna dla wszystkich otwarta galeria sztuki, której eksponaty znajdują się na ulicach Łodzi. W skład galerii wchodzi sześć rzeźb, które powstawały w latach 1999-2007: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza, Pomnik Lampiarza.

19. Aquapark Fala

Aquapark Fala jest jednym z największych parków wodnych w całej Polsce. Poza basenami, znajdują się tutaj również zjeżdżalnie i strefy relaksacyjne, a także liczne atrakcje dla dzieci.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Łódź

4.1/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić