Łódź jest zlokalizowana w centralnej Polsce i jest to trzecie co do liczebności mieszkańców miasto w kraju. Między Warszawą i Łodzią odległość wynosi ok. 119 km, i jest ona prawie najbliżej położonym dużym miastem sąsiadującym, jeszcze bliżej z Łodzi jest do Częstochowy 107 km, a najdłuższy dystans dzieli z Łodzią Szczecin i jest to 380 km. Odległości podane w km przydadzą się, szczególnie jeżeli chcemy dostać się do tego miasta autem. Inną możliwością, z której można skorzystać, jest transport pociągiem, lub autobusem. Ta opcja umożliwi nam już od pierwszych chwil zwiedzanie tego niezwykłego miasta, ponieważ wysiadając na dworcu autobusowo-kolejowym przywita nas wielki, czysty, wyremontowany dworzec. Remont dworca rozpoczął się w roku 2019, a zakończenie robót budowlanych planowane jest do końca października 2022 roku.
Łódź posiada ciekawą architekturę, piękne murale i wiele magicznych uliczek oraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będą w tym mieście. Oto kilka obowiązkowych punktów wycieczki, które warto zobaczyć.
1. Ulica Piotrkowska
Trakt Piotrkowski, do którego można dojść z dworca na piechotę, uważany jest za najdłuższą handlową ulicę w Europie. To jednocześnie główna ulica Łodzi, która tętni życiem przez całą dobę. Jest na niej gwarno i wesoło, są restauracje, bary i kawiarnie, a spacerując ulicą Piotrkowską, można zobaczyć wiele posągów przedstawiających postaci znanych ludzi i nie tylko. Jest tu m.in. posąg Artura Rubinsteina i jego fortepianu, Pomnik Trzech Fabrykantów, Misia Uszatka czy Juliana Tuwima, który doczekał się swojej ławeczki, a na końcu ulicy znajduje się posąg jednorożca.
Wyświetl ten post na Instagramie
2. Manufaktura
Centrum Handlowe Manufaktura zostało otwarte w 2006 roku na terenie dawnego kompleksu fabrycznego. Postindustrialną przestrzeń wykorzystano tutaj w kreatywny sposób, tworząc między innymi wiele ciekawych atrakcji, restauracji i knajp.
Wizytówką kompleksu jest charakterystyczna wykonana z czerwonej cegły pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny. Poza sklepami w Manufakturze znajduje się Centrum Nauki Experymentarium, Kompleks Kulturowy, Centrum Samochodowe i hotel.
Warto odwiedzić również Muzeum Fabryki, w którym przedstawiono ciekawą historię całego tego kompleksu i jego właściciela, Izraela Poznańskiego.
Spośród wielu lokali gastronomicznych wyróżnia się Tawerna Pepe Verde. Miejsce idealne dla miłośników żeglarstwa i dobrego jedzenia, a w szczególności kuchni śródziemnomorskiej.
Wyświetl ten post na Instagramie
3. Centralne Muzeum Włókiennictwa
Wyświetl ten post na Instagramie
Centralne Muzeum Włókiennictwa to placówka, w której można poczuć atmosferę rewolucji przemysłowej i dowiedzieć się wszystkiego na temat historii przemysłu w mieście. Placówka powstała w 1960 roku w Białej Fabryce Geyera i jest największym w całej Europie muzeum poświęconym włókiennictwu i tkactwu.
Znajduje się tutaj rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku oraz Kotłownia stanowiąca interaktywną część muzeum. Ponadto na terenie muzeum odbywają się wystawy czasowe, eventy kulturalne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
4. Muzeum Kinematografii
Łódź jest uważana za stolicę polskiego kina, znajduje się tu najsłynniejsza szkoła filmowa, w której kształcili się najsłynniejsi polscy reżyserzy, aktorzy i operatorzy. Z Łodzi pochodzi również Polski Miś Uszatek, bajka o Misiu z “klapniętym“ uszkiem, którą uwielbiały dzieci w Polsce oraz na świecie, została wyprodukowana w Łodzi. Serial animowany stał się najlepiej sprzedającym produktem Telewizji Polskiej. Muzeum jest obowiązkową atrakcją, szczególnie dla miłośników kinematografii, którzy znajdą w nim zdjęcia, plakaty, elementy scenografii oraz wiele innych pamiątek związanych z kinematografią. Mieści się w zabytkowej XIX wiecznej kamienicy, a przed wejściem do można spotkać pomniki kota Filemona i Bonifacego, czyli bohaterów słynnej bajki pt. ”Kot Filemon”.
5. EC1
EC1 to wyjątkowe miejsce dla miłośników nauki i kultury, mogące pochwalić się wspaniałą siedzibą i ciekawymi wystawami. Na terenie pierwszej łódzkiej elektrowni (oddanej do użytku w 1907 roku) czekają na zwiedzających liczne atrakcje, w tym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Można tu zajrzeć do nowoczesnego Planetarium, można też zwiedzić Centrum Nauki i Techniki, w którym można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat energii i metod jej przetwarzania.
6. Planetarium EC1
Planetarium w Łodzi to nowoczesna placówka, jedna z najlepszych w Polsce, posiadająca ciekawą ofertę pokazów interaktywnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ogromne wrażenie robi sklepienie, a wygodę gwarantują… wygodne fotele.
7. Pasaż Róży
Wyświetl ten post na Instagramie
To niezwykłe miejsce, którego ściany zostały pokryte kawałkami pociętych luster. Intencją autorki tego niezwykłego dzieła, Joanny Rajkowskiej, była chęć zatrzymanie widza na poziomie oczarowania samą możliwością patrzenia i widzenia. Różnokształtne odłamki szkła wtopione w budynki podwórka, stworzyły miejsce wręcz surrealistyczne, z ogromną ilością światła. To jeden z najbardziej spektakularnych projektów w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Innym projektem wykonanym przez ta samą artystkę jest sztuczna Palma znajdująca się w Warszawie przy alejach Jerozolimskich.
8. Piotrkowska 217
Wyświetl ten post na Instagramie
Piotrkowska – to przy tej ulicy działają najsłynniejsze lokale rozrywkowe oraz puby, tu również mieszczą się ważne instytucje kultury. Kto chce pogodzić kulturę z dobrą zabawą, ten może odwiedzić Piotrkowską 217. To miejsce znane jest z organizacji ciekawych wydarzeń, np. Festiwalu Lodów Rzemieślniczych. Na terenie dawnej odlewni żelaza Józefa Johna można też odpocząć w industrialnym otoczeniu, skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy w urządzonych tu sklepach.
9. OFF Piotrkowska Center
Wyświetl ten post na Instagramie
Łódzki OFF uznawane jest za najmodniejsze miejsce w mieście. Jest to teren dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa, gdzie mieszkańcy spotykają się w tzw. OFF-ie. Stworzenie tego miejsca jest dowodem, na połączenie starego z nowoczesnym z zachowaniem jego pierwotnego klimatu. To centrum kreatywnego przemysłu pełne klubów, pracowni artystycznych, restauracji, łączące w sobie zrównoważony rozwój i biznes.
10. Miejski Ogród Zoologiczny
Wyświetl ten post na Instagramie
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej i od lat przyciąga tłumy rodzin z dziećmi.
Obecnie za największą atrakcję dla dzieci w Łodzi uważa się – Orientarium. Jest to najnowocześniejszy w całej Europie kompleks poświęcony Azji Południowo-Wschodniej. W tej części znajduje się akwarium oraz słoniarnia, a także Celebes poświęcony zwierzętom z indonezyjskiej wyspy o tej samej nazwie, a także Wyspy Sundajskie, gdzie można podziwiać krokodyle czy niedźwiedzie malajskie.
Zoo w Łodzi jest piątym co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce, a dzięki otwarciu w 2022 roku – Orientarium, uważa się je za najnowocześniejsze.
11. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego
Palmiarnia w Łodzi to niezwykle egzotyczne miejsce znajduje się w najstarszym Łódzkim Parku Źródliska I. Do najstarszych okazów należą palmy liczące 150 lat, można tu spotkać także drzewa bananowe, figowe, bambusowe oraz rośliny i kwiaty rosnące naturalnie w klimatach egzotycznych. Ogród zachwyca niezależnie od pory roku.
12. Centrum Dialogu
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana znajduje się w łódzkim Parku Ocalałych. Jest to placówka kulturalna i edukacyjna, której celem jest ukazywanie Łodzi jako miasta wielokulturowego i zróżnicowanego. Na terenie obiektu odbywają się spotkania autorskie, przedstawienia, wykłady i wiele innych przedsięwzięć ukazujących historię miasta przez pryzmat diaspory żydowskiej i wielu innych kultur.
13. Księży Młyn
Księży Młyn to robotnicze osiedle, którego w czasie zwiedzania Łodzi nie można pominąć. Główną atrakcją jest tu przędzalnia Karola Scheiblera, dziś znana z modnych loftów, oraz przylegające do niej famuły – domy budowane dla robotników i ich rodzin. Kontrastuje z nimi Pałac Herbsta, w którym obecnie mieści się muzeum.
Kto chce odpocząć w tej części łodzi, ten może wstąpić do Browaru Restauracyjnego Księży Młyn. Czekają tu rzemieślnicze piwa o nazwach nawiązujących do przemysłowej historii osiedla (m.in. „Włókiennicze” i „Bawełniane”, oraz menu, w którym pojawiają się ciekawe przysmaki (m.in. pizza, makarony oraz steki).
14. Uliczne murale
Ponad 150 murali zlokalizowanych na Łódzkich budynkach idealnie wpisujących się w charakter i klimat miasta. To otwarta galeria „pod chmurką”, która urozmaica miejską przestrzeń.
15. Fontanna na Placu Dąbrowskiego
Fontanna w kształcie morskiej morską fali. Jednak popularność jej przyniósł kształt, który wielu ludziom zaczął kojarzyć się bardziej z waginą niż falą.
16. Pałac Izraela Poznańskiego
Wyświetl ten post na Instagramie
Tuż obok ceglastej Manufaktury na ulicy Ogrodowej, znajduje się Łódzki Luwr. Jest to pochodzący z XIX wieku pałac, będący pamiątką po rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w tamtym czasie w Łodzi. Wewnątrz dzisiejszego muzeum można podziwiać secesyjne wnętrza komnat, liczne eksponaty, malowidła ścienne i inne zabytki epoki barokowo-klasycznej.
17. Łódzki Park Kultury Miejskiej
Łódzki Park Kultury Miejskiej to niewielki, za to bardzo ciekawy skansen. Mieści się on w centrum miasta, przy Białej Fabryce znanej dziś jako Centralne Muzeum Włókiennictwa. Kto odwiedzi ten park, ten będzie mógł ujrzeć ciekawą kolekcję budynków, które trafiły tu z różnych części miasta. Co można tu zobaczyć? Letniskową willę, drewniany kościół z połowy XIX wieku oraz drewnianą poczekalnię tramwajową, która do Łodzi trafiła z pobliskiego Zgierza.
18. Łódzka Linia Turystyczna
Po ulicach Łodzi kursować będą dwie specjalnie linie 0 i 100, które w całości obsługiwane będą zabytkowymi tramwajami i autobusami. Kursy odbywać się będą w każdy wakacyjny weekend od 3 lipca do końca września w godzinach 10-18.
19. Galeria Wielkich Łodzian
To ogólnodostępna dla wszystkich otwarta galeria sztuki, której eksponaty znajdują się na ulicach Łodzi. W skład galerii wchodzi sześć rzeźb, które powstawały w latach 1999-2007: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza, Pomnik Lampiarza.
20. Aquapark Fala
Wyświetl ten post na Instagramie
Aquapark Fala jest jednym z największych parków wodnych w całej Polsce. Poza basenami, znajdują się tutaj również zjeżdżalnie i strefy relaksacyjne, a także liczne atrakcje dla dzieci.
21. Centrum Nauki Experymentarium
Centrum Nauki Experymentarium to centrum naukowo-edukacyjne, na terenie którego znajdują się interaktywne urządzenia, wystawy i gry pomagające dzieciom poznawać najróżniejsze zjawiska i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin.
To miejsce dowodzi, że nauka nie musi być trudna, za to może być ekscytująca i zapewnić dzieciom w różnym wieku świetną zabawę. Dzieci mają okazję przeżyć niezapomniane chwile w wirtualnej rzeczywistości, a także skorzystać z Nurka Kartezjusza, Młynka Crooksa czy Lewitującej Piłki, które pozwalają w praktyce sprawdzić działanie różnych zjawisk.
Centrum znajduje się na terenie Manufaktury.
22. Plaża miejska Arturówek
Plaża miejska Arturówek to odkryte kąpielisko stworzone w miejscu, gdzie występuje spiętrzenie wody na Bzurze. Wejście do kąpieliska jest łagodne i piaszczyste, a sam zbiornik podzielony jest na strefy dla osób umiejących pływać oraz dla tych, którzy dopiero się uczą.
W sezonie zawsze znajdują się tutaj ratownicy, a dla odwiedzających otwierają się punkty gastronomiczne jak chociażby lodziarnie.
To miejsce idealne dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku w centrum Łodzi i którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dodatkowo skorzystać można z wodnego parku wodnego, kotu tenisowego czy parku linowego.
W pobliżu można również wybrać się do rezerwatu przyrody – Lasu Łagiewnickiego.
23. Las Łagiewnicki
To 1200 ha kompleksu leśnego, przeznaczonego na rekreacje mieszkańców Łodzi i turystów. To idealne miejsce na odpoczynek pośród natury, jazdę na rowerze, odpoczynek na trawie i nad wodą. Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne. Niewiele jest takich miast w Europie, które mogą pochwalić się tak dużym terenem zieleni zlokalizowanym w mieście.
24. Mandoria
Mandoria to popularny park rozrywki (największy zadaszony w Polsce), mieszczący się w Rzgowie koło Łodzi. W tym miejscu przez cały rok można spędzać czas na świetnej zabawie i korzystać z takich atrakcji, jak roller-coaster Carrara czy Merkant (najdłuższy w Polsce roller-coaster „pod dachem”). Latarnia Leonarda (karuzela typu Magiczne Rowery), Karawana (największa w kraju dwupoziomowa karuzela wenecka) oraz place zabaw dla najmłodszych to kolejne atrakcje czekające w tym miejscu. Warto też skorzystać z takiej atrakcji, jak Mroczny Dwór (czyli roller-coaster jeżdżący w ciemności) lub wybrać się na spacer do lustrzanego labiryntu.
25. Termy Uniejów
Jeśli komuś nie wystarczy Aquapark Fala i chciałby skorzystać z jeszcze jednej wodnej atrakcji wówczas warto wybrać się do Uniejowa oddalonego od Łodzi o 60 kilometrów.
Uniejów to urocze miasto nad Wartą, a jednocześnie jedyne w kraju uzdrowisko termalne. Leczy się tu głównie choroby o podłożu reumatycznym i nerwobóle, na wsparcie mogą tu również liczyć osoby dotknięte problemami skórnymi.
Główną atrakcją miasta są Termy Uniejów, z których mogą korzystać zarówno kuracjusze, jak i turyści marzący o beztroskiej zabawie w ciepłej wodzie. Na gości czeka tu basem ze statkiem pirackim, tężnia solankowa oraz baseny solankowe: duży i mały. Można tu również korzystać z takich atrakcji, jak rwąca rzeka czy bufet wodny.
Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Łódź