Atrakcje Uniejów 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

foto – Pixabay

Uniejów to niewielkie miasto, które położone jest w województwie łódzkim nad rzeką Wartą. Choć zamieszkuje je zaledwie 3 tysiące mieszkańców, miasteczko posiada długą historię. Zostało założone już w XIII wieku i przez wieki stanowiło “miasto duchownych”. Piękny rynek, zdrowotne właściwości tutejszych wód oraz liczne atrakcje dla całej rodziny sprawiają, że co roku Uniejów odwiedza wielu turystów.

1. Uzdrowisko w Uniejowie

Od 2002 Uniejów ma status uzdrowiska. Doceniane są tutejsze wody, które wykazują zbawienny wpływ na zdrowie. Woda, pozyskiwana z podziemnych źródeł, bogata jest w chlorki żelaza i miedzi, siarkę i fluor, a dużym zaskoczeniem może być fakt, że zawartość jodu w wodach jest tak wysoka jak w samym Morzu Bałtyckim. Na terenie tutejszych sanatoriów leczy się m.in. schorzenia układu nerwowego i krwionośnego, a także choroby skóry i dróg oddechowych.

2. Turniej Rycerski w Uniejowie

Największą imprezą organizowaną w miasteczku jest lipcowy, coroczny Turniej Rycerski. Odbywa się on w pierwszy weekend lipca i przyciąga zarówno turystów i sanatariuszy, jak i miłośników średniowiecznej historii z całego województwa. Podczas turnieju turyści mogą wziąć udział w różnych zawodach i praktycznych warsztatach ze średniowiecznego fechtunku, spróbować wyśmienitych dań regionalnych, poznać historię regionu, zobaczyć liczne wystawy i pokazy artystyczne, a także kupić oryginalne pamiątki na jarmarku rzemieślniczym.

3. Zamek w Uniejowie

W czasach swojej świetności Zamek w Uniejowie stanowił rezydencję biskupów i wysoko postawionych osobistości kościelnych. Wybudowany został już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak niejednokrotnie był niszczony i dewastowany – zniszczyły go m.in. najazdy krzyżackie i pożary. Obecną formę klasycystyczną zyskał w trakcie przebudowy w 1848 roku. Dziś w zabytkowych wnętrzach znajduje się restauracja, która serwuje doskonałe potrawy kuchni regionalnej, polskiej i staropolskiej.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Uniejowie 🗺️


4. Termy Uniejów

Termalne wody Uniejowa są wykorzystywane nie tylko w lokalnych sanatoriach i uzdrowiskach. Zasilają również baseny kompleksu termalnego “Termy Uniejów”. W tym ogromnym aquaparku umiejscowiono wiele atrakcji dla całej rodziny. Znajduje się tu baseny i tężnie solankowe, duży basen rekreacyjny ze statkiem pirackim, baseny pływackie, brodziki, zjeżdżalnie wodne i stanowiska do hydromasażu. W ciepłych miesiącach goście obiektu mogą skorzystać z dużego tarasu zewnętrznego oraz z usług wodnego bistro, które serwuje szybkie przekąski i zimne napoje.

5. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest gotycka Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Piękny, zabytkowy kościół wybudowany został w XIV wieku, a w jego wnętrzach kryje się wiele pamiątek i wartościowych dzieł sztuki. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje sarkofag świętego Bogumiła, który w całości został wykonany z brązu i powstał w 1667 roku. We wnętrzach świątyni znajduje się również gotyckie, czternastowieczne prezbiterium oraz wspaniałe ołtarze z XVII wieku.

6. Kwietne Dywany w Spycimierzu

Tuż za granicą miasta znajduje się niewielka miejscowość Spycimierz, która słynie z niecodziennej tradycji. Co roku z okazji Bożego Ciała plecione są tu ogromne, kwiatowe dywany, które mienią się setkami różnych barw. Tradycja ta wpisana nawet została na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Ciekawostką jest również fakt, że na obszarze Spycimierza odkryto wiele zabytków archeologicznych świadczącym o tym, że miejsce to w średniowieczu było ważnym ośrodkiem kulturowym regionu.

7. Muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie

Zaledwie kilka kilometrów od Uniejowa położone jest Muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie. W dziewiętnastowiecznym, białym dworku poetka przebywała w latach 1862-1872, a sama miejscowość stanowiła inspirację do napisania wielu utworów. Obecnie w muzeum zobaczyć można oryginalnie wyposażone wnętrza, a także kilka pamiątek po Marii Konopnickiej.

8. ZOO Borysew

Ogród Zoologiczny Borysew to duże ZOO, które zajmuje obszar 25 hektarów. Zamieszkują je zwierzęta z całego świata: żyrafy, małpy, antylopy, krokodyle, lwy, tygrysy, żółwie, węże i dziesiątki gatunków ptaków z całego świata. Obszar ogrodu można przemierzać pieszo lub zasiadając w wagonikach niewielkich kolejek turystycznych. Wśród atrakcji dla najmłodszych warto wymienić Figlarnię i Mini Zoo, w którym dzieci (i dorośli) mogą obcować ze zwierzętami. Na terenie ogrodu organizowane są warsztaty dla młodzieży oraz pokazowe karmienia.

9. Jeziorsko

Około 20 kilometrów na południe od Uniejowa położone jest Jeziorsko – zaporowy zbiornik na rzece Warcie, który ma powierzchnię ponad 42 kilometrów kwadratowych. Dookoła jeziora znajduje się wiele doskonale przystosowanych do użytku, czystych plaż, przy których funkcjonują lokale gastronomiczne, obiekty noclegowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego i atrakcje dla dzieci. Na Jeziorsku odbywają się zawody motorowodne, a miłośnicy aktywnego wypoczynku mają możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i wędkarstwo. Południową część zbiornika obejmuje rezerwat ornitologiczny “Jeziorsko” o powierzchni około 2 tysięcy hektarów. Obszar ten objęty jest projektem Natura 2000, a zamieszkują go dziesiątki gatunków rzadkich ptaków, takich jak perkozy, kaczki, bociany czarne, gęsi i mewy.

10. Ogród Zmysłów w Poddębicach

W Poddębicach (około 16 kilometrów od Uniejowa) umiejscowiony jest piękny Ogród Zmysłów. Podzielony został na pięć części, a rośliny zostały dobrane w taki sposób, by oddziaływały na poszczególne zmysły: węch, smak, dotyk, słuch i wzrok. Nie będą się w nim nudzić nawet najmłodsi: w Ogrodzie Zmysłów znajdują się fantazyjne labirynty, ścieżki orientacyjne i duży, tradycyjny plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i zabawkami sensorycznymi.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić