Atrakcje Łowicz 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

łowicz atrakcja
foto – Autorstwa Witia – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59649213

Łowicz – miasto w województwie łódzkim, które stanowi siedzibę powiatu łowickiego. Przepływa przez nie Bzura, lewy dopływ Wisły. Zajmuje powierzchnię 23,42 km2 i jest zamieszkiwane przez ponad 27 tys. ludzi.

Najważniejsze atrakcje w Łowiczu

1. Muzeum w Łowiczu – jego początki sięgają przełomu XIX i XX . i kolekcji Władysława Tarczyńskiego, którą od 1905 r. udostępnił do zwiedzania pod nazwą „Zbiory starożytności”. Obecnie muzeum mieści się w zabytkowym gmachu pomisjonarskim. Wystawy dotyczą historii miasta i regionu, etnografii Księstwa łowickiego i sztuki baroku w Polsce oraz obejmują izbę pamięci Żydów łowickich. W przymuzealnym ogrodzie usytuowany jest miniskansen Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego.

2. Baszta Klickiego – jest jednym z elementów zespołu romantycznego gen. Stanisława Klickiego. Powstał on w latach 20. XIX w. według projektu Karola Krauze. We wnętrzu baszty znajdują się obecnie izby pamięci poświęcone gen. Stanisławowi Klickiemu i harcerzom z łowickiego hufca ZHP, którego komenda miała tu swoją siedzibę w czasach powojennych. Ponadto można tu zobaczyć wystawę malarstwa, loch, a także wejść na taras widokowy. Zwiedzanie możliwe jest w miesiącach letnich, w każdą niedzielę. Przy baszcie rozciąga się park.

3. Muzeum Guzików – kolekcja obejmuje ponad 4 tys. guzików. Wśród eksponatów znajduje się guzik-spinka Witkacego, która pochodzi z XVIII w. i jest wykonana z kości. Zdobi ją japoński rysunek, a po odkręceniu wierzchniej części można odnaleźć drugi rysunek i schowek. Wśród guzików znajduje się również guzik podarowany przez Wisławę Szymborską, guzik prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego czy guzik z kostiumu, w którym Gustaw Holoubek występował w serialu „Królewskie sny”.

4. Stary Rynek – stanowi najwyżej położone miejsce w Łowiczu i powstał w XIV w. Wśród ciekawych budowli w jego obrębie znajduje się ratusz, muzeum w gmachu pomisjonarskim, kustodia, dziekania, kanonie, Brama Prymasowska, Bazylika Katedralna, Kuria Wikariuszy czy kościół pijarów. Przy Starym Rynku usytuowane są również zabytkowe kamieniczki i Aleja Gwiozd Łowickich, która honoruje osoby związane z twórczością ludową oraz te, które chronią i upowszechniają dobra kultury ludowej.

5. Nowy Rynek – należy do jednego z trzech trójkątnych rynków w Europie, które zachowały się w pierwotnej formie (pozostałe są w Bonn i w Paryżu). Na rynku w XVI w. został wybudowany późnogotycki ratusz z wieżą, która zawaliła się w kolejnym stuleciu i zniszczyła budynek. Jego istnienie upamiętnione jest na obecnym rynku. Znajdują się tu ponadto kamienice z XVI i XVII w., fontanna i pomnik poświęcony Powstańcom z 1863 r.

6. Bazylika Katedralna – została wzniesiona w XIV w. i określana bywa jako „Mazowiecki Wawel”. Spoczywa w niej 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. W jednej z wież, na wysokości ok. 17m, znajduje się Muzeum Diecezjalne. Posiada ono, jako jedyne w Polsce, przejście na wysokości sklepienia nawy głównej bazyliki. W drugiej wieży, na wysokości 35 m, usytuowany jest taras widokowy. Możliwe jest również zwiedzanie podziemi katedry.

7. Plaża nad Bzurą – znajduje się przy parku miejskim. Latem przyciąga miłośników odpoczynku i kąpieli. W pobliżu znajduje się boisko do siatkówki plażowej. W letnie soboty przy plaży odbywają się koncerty. Z niewielkiego pomostu można wyruszyć na wyprawę kajakową. Amatorzy spływów mogą wybrać się do Sochaczewa lub do Wyszogrodu, gdzie Bzura uchodzi do Wisły.

8. Galeria Browarna – mieści się w dawnym kościele ewangelickim. Budowla powstała w XIX w. w stylu klasycystycznym, według projektu Jana Łuczaja. W późniejszym czasie zmiany w elewacji wprowadził architekt Henryk Marconi. Budynek został zakupiony w 1991 r. przez malarza Andrzeja Biernackiego, który w jego wnętrzu utworzył prywatną galerię sztuki. Wewnątrz odbywają się wystawy, a także koncerty.

9. Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach – podlega Muzeum w Łowiczu. Gromadzi zabytki architektury z obszaru dawnego Księstwa łowickiego. Obejmuje ponad 40 obiektów, z których większość pochodzi z II poł. XIX w. i I poł. XX w. Rozmieszczone są według dwóch układów przestrzennych, tzw. starej wsi, czyli owalnicy z centralnym placem oraz tzw. nowej wsi, czyli ulicówki. Wśród budynków znajdują się m. in. dawne chałupy, kapliczki, obory, stodoły, piece chlebowe, brogi a nawet plebania, kościół i dzwonnica.

Łowicz – krótko historycznie

Pierwsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Prawa miejskie Łowicz otrzymał przed 1298 r. Ok. 1355 r., w miejscu dotychczasowego drewnianego grodu, arcybiskup Jarosław Skotnicki wybudował murowany zamek gotycki. Miasto zyskiwało na znaczeniu dzięki przychylności władz kościelnych i świeckich, a jego rozwój trwał do połowy XVII w. Łowicz i dawne dobra kasztelanii łowickiej od XVIII w. określane były mianem Księstwa łowickiego.

Rezydencja prymasa w Łowiczu była odwiedzana przez królów polskich i delegacje z innych państw, a w okresie bezkrólewia to właśnie tu podejmowano kluczowe dla kraju decyzje. Rozkwit Łowicza przerwał jednak potop szwedzki, podczas którego zniszczony został zamek i duża część zabudowy miejskiej. Kolejne zniszczenia przyniosła wojna północna i konfederacja barska. W 1793 r. Łowicz został wcielony do Prus.

Za czasów Królestwa Polskiego Łowicz przeżywał lekkie ożywienie gospodarcze. W 1838 r. miast i okolice stały się dobrami osobistymi carów. W 1845 r. uruchomiona została linia kolejowa do Warszawy przez Skierniewice. Rozwój miasta zakłócił jednak upadek powstania styczniowego. Duże zniszczenia miały miejsce podczas II wojny światowej, a w szczególności we wrześniu 1939 r., kiedy Łowicz stanowił kluczową pozycję podczas bitwy nad Bzurą.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić