Łęczyca Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

ratusz w łęczycy
foto – Chrumps / Wikipedia

Łęczyca to niezbyt duże miasto znajdujące się na terenie województwa łódzkiego nad Bzurą. Niegdyś cieszyło się statusem miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego. Liczba mieszkańców na dzień dzisiejszy nie przekracza czternastu tysięcy.

Pierwsza wzmianka dotycząca miasta pochodzi jeszcze z XII wieku, choć wówczas wystapiła łacińska nazwa, tj. Lancicia. Była miejscem pierwszych zjazdów książęcych, a w 1267 roku uzyskała prawa miejskie. To na terenie Łęczycy odbywały się w 1914 roku walki Legionów Piłsudskiego w ramach słynnej bitwy łódzkiej. W okresie II Wojny Światowej na terenie Łęczycy znajdowało się getto żydowskie.

Obecnie miasto przyciąga ze względu na idylliczną spokojną atmosferę oraz walory historyczne.

Co warto wiedzieć o Łęczycy i jakie miejsca warto odwiedzić? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Zamek Królewski

Zamek Królewski powstał jeszcze w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Cała konstrukcja składa się z czerwonej cegły i niegdyś w całości otoczona była wysokim na 10 metrów murem. W zachodniej części znajdowało się więzienie, a pierwotną częścią mieszkalną stanowił tak zwany Dom Stary. To właśnie tutaj odbywały się kiedyś posiedzenia Rady Królewskiej. W kolejnych latach wielokrotnie ulegał zniszczeniom i przechodził z rąk do rąk. Przez pewien czas był również siedzibą hufca harcerskiego. W obecnym Nowym Domu mieści się dzisiaj muzeum.

2. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska to kolejne miejsce na mapie Łęczycy, które warto wziąć pod uwagę, będąc w okolicy. Jest to zamiejscowy oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Na terenie obiektu będzie można podziwiać obiekty zaliczane do małej i dużej architektury. Sporą atrakcją jest Chałupa z pełnym wyposażeniem pochodzącym z okresy międzywojennego. To miejsce, które przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

3. Archikolegiata w Tumie

Niespełna trzy kilometry od Łęczycy znajduje się miejscowość Tum. To właśnie tutaj mieści się słynna Archikolegiata NPM i św. Aleksego. Historia tego obiektu sięga XII wieku. Wówczas dokonano konsekracji kościoła. Uważa się, że to jedna z piękniejszych romańskich budowli na terenie naszego kraju.

4. Park Miejski

Przy ulicy Józefa Piłsidskiego znajduje się piękny park miejski. Warto podkreślić, że to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. To doskonałe miejsce charakterze rekreacyjnym, które sprzyja długim spacerom i rodzinnym wypadom. Park jest bardzo ładnie zaaranżowany i zapewnia chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

5. Zamek w Besiekierach

W Biesiekierach, oddalonych od Łęczycy od 20 kilometrów, znajdują się ruiny zamku, którego powstanie datuje się mniej więcej na XV wiek. Jego budowa do dnia dzisiejszego jest zagadką dla historyków. Nie udało się znaleźć informacji na temat fundatora czy inicjatora. Również dzięki tej tajemnicy okalającej ruiny to miejsce cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.

6. Plac Tadeusza Kościuszki 

Zdecydowanie warto wybrać się na spacer na plac Tadeusza Kościuszki w Łęczycy. Dla mieszkańców jest to po prostu starówka. To przepiękny plac, które otoczony jest kolorowymi kamieniczkami pochodzącymi z XIX wieku. W centralnej części znajduje się ratusz, a tuż obok niego słynna figurka Matki Boskiej. Jej obecność symbolizuje odzyskanie niepodległości przez Polskę.

7. Zalew miejski

Sporym uznaniem i zainteresowaniem w okresie letnim cieszy się zalew miejski w Łęczycy. To idealne miejsce dla osób, które nawet w trakcie urlopu szukają możliwości na aktywne spędzanie czasu. Co ciekawe, zbiornik powstał na terenach, na których niegdyś prosperowała kopania rudy żelaza.

8. Pumptrack

Przy ulicy Bitwy znajduje się fantastyczna atrakcja dla dzieci. Pumptrack to wspaniały tor dedykowany osobom poruszającym się na rowerze lub hulajnodze. Przeszkody z nasypów umożliwiają ćwiczenie ciekawych manewrów, ale przede wszystkim są źródłem wielkiej frajdy.

9. Trasy rowerowe

Przez Łęczycę przebiega kilka tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Do najłatwiejszych należy trasa rozpoczynająca się w Tumie i kończąca w Oporowie. Liczy sobie zaledwie 40 kilometrów, ale nadaje się na przejażdżki z dziećmi ze względu na to, że nie należy do zbyt wymagających. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak trasa o nazwie Geometryczny Środek Polski. To trasa o długości przekraczającej nieznacznie 60 km.

10. Restauracja Szarotka

Przy ulicy Marii Konopnickiej znajduje się Restauracja Szarotka. To lokal cieszący się ogromnym uznaniem. Na miejscu będziemy mogli skosztować wyjątkowych dań kuchni polskiej. Każdy smakosz znajdzie tutaj coś dla siebie, a solidne porcje spełnią oczekiwania nawet największych łakomczuchów.

11. Turniej Rycerski

Od ponad dwóch dekad w Łęczycy odbywa się Turniej Rycerski. Impreza zawsze odbywa się na początku sezonu letniego i przyciąga pasjonatów rycerstwa i średniowiecza ze wszystkich zakątków Polski. W trakcie imprezy będzie można podziwiać inscenizacje pojedynków rycerskich, pokazy ptaków drapieżnych czy konne popisy kaskaderskie. Organizowane są również interesujące warsztaty dla dzieci, a każdy z gości będzie mógł delektować się tradycyjnym jadłem średniowiecznym.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić