Centralne Muzeum Włókiennictwa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Centralne Muzeum Włókiennictwa
foto – Autorstwa HuBar – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1561681

Centralne Muzeum Włókiennictwa to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Łodzi. To niezwykle interesujące miejsce, które przyciąga rocznie tysiące zaciekawionych nim turystów. To także prawdziwa kopalnia niesamowitych ciekawostek, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać. Poniżej znajdują się zdecydowanie te najciekawsze z nich, które w pełni podkreślają fenomen tego właśnie miejsca.

1. Pierwsza ciekawostka dotyczy powstania tego obiektu. Otóż powstał on 1 stycznia 1960 roku. Jest to jednocześnie największe muzeum na terenie Europy w pełni poświęcone historii tkactwa i włókiennictwu.

2. Niezwykle interesujący jest w kwestii tego muzeum fakt, iż zostało ono wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów, który prowadzony jest dla muzeów gromadzących zbiory o szczególnie istotnym znaczeniu dla dziedzictwa kultury.

3. Bardzo ciekawa kwestia dotyczy po raz kolejny samego powstania tego obiektu. Otóż w chwili powstania był on również pierwszym takim obiektem na terenie całego świata, jak i również siedziba tego muzeum jest jedną z pierwszych na całym świecie pod kątem adaptacji postindustrialnej architektury do muzealnych celów.

4. Od roku 1972 owo muzeum było jednym ze współorganizatorów, a od roku 1982 jedynym organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi, która jest największą i najstarszą na całym świecie międzynarodową wystawą, której celem jest promowanie współczesnej tkaniny artystycznej.

5. Centralne Muzeum Włókiennictwa znane jest również z tego, że co roku odbywa się tam wydarzenie, które upamiętnia założyciela Białej Fabryki, Ludwika Geyera.

6. Centralne Muzeum Włókiennictwa może także poszczycić się niezwykłym faktem, gdyż w 2013 roku zajęło drugie miejsce w niezwykle prestiżowym plebiscycie na” 7 nowych cudów Polski”, który organizowany był przez miesięcznik National Geographic Traveler.

7. Na terenie owego muzeum organizowane są również różnorakie warsztaty plastyczne, filmowe projekcje, jak i również lekcje muzealne. Oczywiście ich tematyka związana jest z historią i sztuką współczesną.

8. W 2009 roku integralną częścią muzeum został Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który posiada obiekty z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

9. W 2013 roku zrewitalizowany został budynek starej kotłowni, w którym powstało interaktywne muzeum, gdzie wykorzystywano nowoczesne multimedialne techniki.

10. Na terenie owego muzeum odbywa się także Geyer Music Factory, czyli cykl koncertów, który ma miejsce w okresie wakacyjnym na dziedzińcu Białej Fabryki.

4.1/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić