Łódź Atrakcje 2024 🗺️ Kopalnia Pomysłów na Łódź

fotografia – Pixabay

Łódź jest zlokalizowana w centralnej Polsce i jest to trzecie co do liczebności mieszkańców miasto w kraju. Między Warszawą i Łodzią odległość wynosi ok. 119 km, i jest ona prawie najbliżej położonym dużym miastem sąsiadującym, jeszcze bliżej z Łodzi jest do Częstochowy 107 km, a najdłuższy dystans dzieli z Łodzią Szczecin i jest to 380 km. Odległości podane w km przydadzą się, szczególnie jeżeli chcemy dostać się do tego miasta autem. Inną możliwością, z której można skorzystać, jest transport pociągiem, lub autobusem. Ta opcja umożliwi nam już od pierwszych chwil zwiedzanie tego niezwykłego miasta, ponieważ wysiadając na dworcu autobusowo-kolejowym przywita nas wielki, czysty, wyremontowany dworzec. Remont dworca rozpoczął się w roku 2019, a zakończenie robót budowlanych planowane jest do końca października 2022 roku.

Łódź posiada ciekawą architekturę, piękne murale i wiele magicznych uliczek oraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będą w tym mieście. Oto kilka obowiązkowych punktów wycieczki, które warto zobaczyć.

1. Ulica Piotrkowska

ulica piotrkowska - atrakcje łódź
Wejście na Piotrkowską od ulicy Roosvelta / foto – podroztrwa.pl

Trakt Piotrkowski, do którego można dojść z dworca na piechotę, uważany jest za najdłuższą handlową ulicę w Europie. To jednocześnie główna ulica Łodzi, która tętni życiem przez całą dobę. Jest na niej gwarno i wesoło, są restauracje, bary i kawiarnie, a spacerując ulicą Piotrkowską, można zobaczyć wiele posągów przedstawiających postaci znanych ludzi i nie tylko. Jest tu m.in. posąg Artura Rubinsteina i jego fortepianu, Pomnik Trzech Fabrykantów, Misia Uszatka czy Juliana Tuwima, który doczekał się swojej ławeczki, a na końcu ulicy znajduje się posąg jednorożca.

2. Manufaktura

manufaktura - atrakcje łódź
wejście na teren Manufaktury od strony ulicy ogrodowej / foto – podroztrwa.pl

Centrum Handlowe Manufaktura zostało otwarte w 2006 roku na terenie dawnego kompleksu fabrycznego. Postindustrialną przestrzeń wykorzystano tutaj w kreatywny sposób, tworząc między innymi wiele ciekawych atrakcji, restauracji i knajp.

Wizytówką kompleksu jest charakterystyczna wykonana z czerwonej cegły pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny. Poza sklepami w Manufakturze znajduje się Centrum Nauki  Experymentarium, Kompleks Kulturowy, Centrum Samochodowe i hotel.

Warto odwiedzić również Muzeum Fabryki, w którym przedstawiono ciekawą historię całego tego kompleksu i jego właściciela, Izraela Poznańskiego.

Spośród wielu lokali gastronomicznych wyróżnia się Tawerna Pepe Verde. Miejsce idealne dla miłośników żeglarstwa i dobrego jedzenia, a w szczególności kuchni śródziemnomorskiej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Manufaktura (@manufakturalodz)

3. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa to placówka, w której można poczuć atmosferę rewolucji przemysłowej i dowiedzieć się wszystkiego na temat historii przemysłu w mieście. Placówka powstała w 1960 roku w Białej Fabryce Geyera i jest największym w całej Europie muzeum poświęconym włókiennictwu i tkactwu.

Znajduje się tutaj rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku oraz Kotłownia stanowiąca interaktywną część muzeum. Ponadto na terenie muzeum odbywają się wystawy czasowe, eventy kulturalne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

4. Muzeum Kinematografii

Łódź jest uważana za stolicę polskiego kina, znajduje się tu najsłynniejsza szkoła filmowa, w której kształcili się najsłynniejsi polscy reżyserzy, aktorzy i operatorzy. Z Łodzi pochodzi również Polski Miś Uszatek, bajka o Misiu z “klapniętym“ uszkiem, którą uwielbiały dzieci w Polsce oraz na świecie, została wyprodukowana w Łodzi. Serial animowany stał się najlepiej sprzedającym produktem Telewizji Polskiej. Muzeum jest obowiązkową atrakcją, szczególnie dla miłośników kinematografii, którzy znajdą w nim zdjęcia, plakaty, elementy scenografii oraz wiele innych pamiątek związanych z kinematografią. Mieści się w zabytkowej XIX wiecznej kamienicy, a przed wejściem do można spotkać pomniki kota Filemona i Bonifacego, czyli bohaterów słynnej bajki pt. ”Kot Filemon”.

5. EC1

EC1 to wyjątkowe miejsce dla miłośników nauki i kultury, mogące pochwalić się wspaniałą siedzibą i ciekawymi wystawami. Na terenie pierwszej łódzkiej elektrowni (oddanej do użytku w 1907 roku) czekają na zwiedzających liczne atrakcje, w tym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Można tu zajrzeć do nowoczesnego Planetarium, można też zwiedzić Centrum Nauki i Techniki, w którym można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat energii i metod jej przetwarzania.

6. Planetarium EC1

Planetarium w Łodzi to nowoczesna placówka, jedna z najlepszych w Polsce, posiadająca ciekawą ofertę pokazów interaktywnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ogromne wrażenie robi sklepienie, a wygodę gwarantują… wygodne fotele.

7. Pasaż Róży

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Pasaż Róży 🌹 (@pasazrozy)

To niezwykłe miejsce, którego ściany zostały pokryte kawałkami pociętych luster. Intencją autorki tego niezwykłego dzieła, Joanny Rajkowskiej, była chęć zatrzymanie widza na poziomie oczarowania samą możliwością patrzenia i widzenia. Różnokształtne odłamki szkła wtopione w budynki podwórka, stworzyły miejsce wręcz surrealistyczne, z ogromną ilością światła. To jeden z najbardziej spektakularnych projektów w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Innym projektem wykonanym przez ta samą artystkę jest sztuczna Palma znajdująca się w Warszawie przy alejach Jerozolimskich.

8. Piotrkowska 217

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotrkowska 217 (@piotrkowska_217)

Piotrkowska – to przy tej ulicy działają najsłynniejsze lokale rozrywkowe oraz puby, tu również mieszczą się ważne instytucje kultury. Kto chce pogodzić kulturę z dobrą zabawą, ten może odwiedzić Piotrkowską 217. To miejsce znane jest z organizacji ciekawych wydarzeń, np. Festiwalu Lodów Rzemieślniczych. Na terenie dawnej odlewni żelaza Józefa Johna można też odpocząć w industrialnym otoczeniu, skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy w urządzonych tu sklepach.

9. OFF Piotrkowska Center

Łódzki OFF uznawane jest za najmodniejsze miejsce w mieście. Jest to teren dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa, gdzie mieszkańcy spotykają się w tzw. OFF-ie. Stworzenie tego miejsca jest dowodem, na połączenie starego z nowoczesnym z zachowaniem jego pierwotnego klimatu. To centrum kreatywnego przemysłu pełne klubów, pracowni artystycznych, restauracji, łączące w sobie zrównoważony rozwój i biznes.

10. Miejski Ogród Zoologiczny

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zoo Łódź (@lodzzoo)

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej i od lat przyciąga tłumy rodzin z dziećmi.

Obecnie za największą atrakcję dla dzieci w Łodzi uważa się – Orientarium. Jest to najnowocześniejszy w całej Europie kompleks poświęcony Azji Południowo-Wschodniej. W tej części znajduje się akwarium oraz słoniarnia, a także Celebes poświęcony zwierzętom z indonezyjskiej wyspy o tej samej nazwie, a także Wyspy Sundajskie, gdzie można podziwiać krokodyle czy niedźwiedzie malajskie.

Zoo w Łodzi jest piątym co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce, a dzięki otwarciu w 2022 roku – Orientarium, uważa się je za najnowocześniejsze.

11. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego

palmiarnia łódź
foto – fb.com/palmiarnialodz

Palmiarnia w Łodzi to niezwykle egzotyczne miejsce znajduje się w najstarszym Łódzkim Parku Źródliska I. Do najstarszych okazów należą palmy liczące 150 lat, można tu spotkać także drzewa bananowe, figowe, bambusowe oraz rośliny i kwiaty rosnące naturalnie w klimatach egzotycznych. Ogród zachwyca niezależnie od pory roku.

12. Centrum Dialogu

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana znajduje się w łódzkim Parku Ocalałych. Jest to placówka kulturalna i edukacyjna, której celem jest ukazywanie Łodzi jako miasta wielokulturowego i zróżnicowanego. Na terenie obiektu odbywają się spotkania autorskie, przedstawienia, wykłady i wiele innych przedsięwzięć ukazujących historię miasta przez pryzmat diaspory żydowskiej i wielu innych kultur.

13. Księży Młyn

księży młyn
foto – lodz.travel

Księży Młyn to robotnicze osiedle, którego w czasie zwiedzania Łodzi nie można pominąć. Główną atrakcją jest tu przędzalnia Karola Scheiblera, dziś znana z modnych loftów, oraz przylegające do niej famuły – domy budowane dla robotników i ich rodzin. Kontrastuje z nimi Pałac Herbsta, w którym obecnie mieści się muzeum.

Kto chce odpocząć w tej części łodzi, ten może wstąpić do Browaru Restauracyjnego Księży Młyn. Czekają tu rzemieślnicze piwa o nazwach nawiązujących do przemysłowej historii osiedla (m.in. „Włókiennicze” i „Bawełniane”, oraz menu, w którym pojawiają się ciekawe przysmaki (m.in. pizza, makarony oraz steki).

14. Uliczne murale

murale łódź
foto – lodz.travel

Ponad 150 murali zlokalizowanych na Łódzkich budynkach idealnie wpisujących się w charakter i klimat miasta. To otwarta galeria “pod chmurką”, która urozmaica miejską przestrzeń.

15. Fontanna na Placu Dąbrowskiego

Fontanna na Placu Dąbrowskiego w Łodzi
foto – Zorro2212 / Wikipedia

Fontanna w kształcie morskiej morską fali. Jednak popularność jej przyniósł kształt, który wielu ludziom zaczął kojarzyć się bardziej z waginą niż falą.

16. Pałac Izraela Poznańskiego

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @obiektywnie_z_obiektywem

Tuż obok ceglastej Manufaktury na ulicy Ogrodowej, znajduje się Łódzki Luwr. Jest to pochodzący z XIX wieku pałac, będący pamiątką po rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w tamtym czasie w Łodzi. Wewnątrz dzisiejszego muzeum można podziwiać secesyjne wnętrza komnat, liczne eksponaty, malowidła ścienne i inne zabytki epoki barokowo-klasycznej.

17. Łódzki Park Kultury Miejskiej

Łódzki Park Kultury Miejskiej
foto – cmwl.pl

Łódzki Park Kultury Miejskiej to niewielki, za to bardzo ciekawy skansen. Mieści się on w centrum miasta, przy Białej Fabryce znanej dziś jako Centralne Muzeum Włókiennictwa. Kto odwiedzi ten park, ten będzie mógł ujrzeć ciekawą kolekcję budynków, które trafiły tu z różnych części miasta. Co można tu zobaczyć? Letniskową willę, drewniany kościół z połowy XIX wieku oraz drewnianą poczekalnię tramwajową, która do Łodzi trafiła z pobliskiego Zgierza.

18. Łódzka Linia Turystyczna

łódzka linia tramwajowa
foto – uml.lodz.pl

Po ulicach Łodzi kursować będą dwie specjalnie linie 0 i 100, które w całości obsługiwane będą zabytkowymi tramwajami i autobusami. Kursy odbywać się będą w każdy wakacyjny weekend od 3 lipca do końca września w godzinach 10-18.

19. Galeria Wielkich Łodzian

galeria wielkich łodzian
foto – lodz.travel

To ogólnodostępna dla wszystkich otwarta galeria sztuki, której eksponaty znajdują się na ulicach Łodzi. W skład galerii wchodzi sześć rzeźb, które powstawały w latach 1999-2007: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza, Pomnik Lampiarza.

20. Aquapark Fala

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Aquapark FALA (@aquapark_fala)

Aquapark Fala jest jednym z największych parków wodnych w całej Polsce. Poza basenami, znajdują się tutaj również zjeżdżalnie i strefy relaksacyjne, a także liczne atrakcje dla dzieci.

21. Centrum Nauki Experymentarium

Centrum Nauki Experymentarium to centrum naukowo-edukacyjne, na terenie którego znajdują się interaktywne urządzenia, wystawy i gry pomagające dzieciom poznawać najróżniejsze zjawiska i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin.

To miejsce dowodzi, że nauka nie musi być trudna, za to może być ekscytująca i zapewnić dzieciom w różnym wieku świetną zabawę. Dzieci mają okazję przeżyć niezapomniane chwile w wirtualnej rzeczywistości, a także skorzystać z Nurka Kartezjusza, Młynka Crooksa czy Lewitującej Piłki, które pozwalają w praktyce sprawdzić działanie różnych zjawisk.

Centrum znajduje się na terenie Manufaktury.

22. Plaża miejska Arturówek

plaża miejska arturówek
foto – uml.lodz.pl

Plaża miejska Arturówek to odkryte kąpielisko stworzone w miejscu, gdzie występuje spiętrzenie wody na Bzurze. Wejście do kąpieliska jest łagodne i piaszczyste, a sam zbiornik podzielony jest na strefy dla osób umiejących pływać oraz dla tych, którzy dopiero się uczą.

W sezonie zawsze znajdują się tutaj ratownicy, a dla odwiedzających otwierają się punkty gastronomiczne jak chociażby lodziarnie.

To miejsce idealne dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku w centrum Łodzi i którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dodatkowo skorzystać można z wodnego parku wodnego, kotu tenisowego czy parku linowego.

W pobliżu można również wybrać się do rezerwatu przyrody – Lasu Łagiewnickiego.

23. Las Łagiewnicki

las łagiewnicki
foto – lodz.travel

To 1200 ha kompleksu leśnego, przeznaczonego na rekreacje mieszkańców Łodzi i turystów. To idealne miejsce na odpoczynek pośród natury, jazdę na rowerze, odpoczynek na trawie i nad wodą. Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne. Niewiele jest takich miast w Europie, które mogą pochwalić się tak dużym terenem zieleni zlokalizowanym w mieście.

24. Mandoria

Mandoria to popularny park rozrywki (największy zadaszony w Polsce), mieszczący się w Rzgowie koło Łodzi. W tym miejscu przez cały rok można spędzać czas na świetnej zabawie i korzystać z takich atrakcji, jak roller-coaster Carrara czy Merkant (najdłuższy w Polsce roller-coaster „pod dachem”). Latarnia Leonarda (karuzela typu Magiczne Rowery), Karawana (największa w kraju dwupoziomowa karuzela wenecka) oraz place zabaw dla najmłodszych to kolejne atrakcje czekające w tym miejscu. Warto też skorzystać z takiej atrakcji, jak Mroczny Dwór (czyli roller-coaster jeżdżący w ciemności) lub wybrać się na spacer do lustrzanego labiryntu.

25. Termy Uniejów

Jeśli komuś nie wystarczy Aquapark Fala i chciałby skorzystać z jeszcze jednej wodnej atrakcji wówczas warto wybrać się do Uniejowa oddalonego od Łodzi o 60 kilometrów.

Uniejów to urocze miasto nad Wartą, a jednocześnie jedyne w kraju uzdrowisko termalne. Leczy się tu głównie choroby o podłożu reumatycznym i nerwobóle, na wsparcie mogą tu również liczyć osoby dotknięte problemami skórnymi.

Główną atrakcją miasta są Termy Uniejów, z których mogą korzystać zarówno kuracjusze, jak i turyści marzący o beztroskiej zabawie w ciepłej wodzie. Na gości czeka tu basem ze statkiem pirackim, tężnia solankowa oraz baseny solankowe: duży i mały. Można tu również korzystać z takich atrakcji, jak rwąca rzeka czy bufet wodny.

 

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Łódź

4.2/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić