Tum to wieś, położona w województwie łódzkim, która leży nieco ponad 2 km od centrum Łęczycy i 40 km na północ od Łodzi. Miedzy dziesiątym a trzynastym wiekiem w pobliżu istniał gród. Miejsce to nie było przypadkowe, znajdowało się dokładnie na styku wodnych szlaków, a więc Wisły i Odry. Dzięki niemu komunikacja z resztą kraju była łatwa, a miasteczko mogło się rozwijać. Dziś Tum stanowi spokojną miejscowość, w której odnajdziemy echa zamierzchłej przeszłości, z dumą prezentowane przyjezdnym i otoczone troskliwą opieką przez mieszkańców.
Nazwa Tum to nic innego jak dawna nazwa kościoła lub kolegiaty. To właśnie w tym miejscu arcybiskup gnieźnieński w 1141 roku rozpoczął budowę kolegiaty łęczyckiej, która zachowała się do czasów dzisiejszych. Archikolegiata łęczycka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Świętego Aleksego została zbudowana w stylu romańskim. Cechami charakterystycznymi budowli są portal oraz freski. Kościół powstał z piaskowca, kamienia oraz granitu i był wielokrotnie niszczony, niemniej jednak dziś jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury romańskiej w naszym kraju.
Kościół św. Mikołaja w Tumie to przykład barokowej budowli powstałej z drewna. Świątynia powstała w 1761 roku, a do jej budowy użyto drewna modrzewiowego. W środku znajdziemy barokowy krzyż, ołtarz główny i ołtarze boczne, a także portrety trumienne. Przed drewnianym kościołem znajduje się murowana dzwonnica oraz dąb, który został tu zasadzony na pamiątkę sprowadzenia relikwii św. Wojciecha do kolegiaty tumskiej. Z kolei na cmentarzu parafialnym znajdują się groby szlachty, ale również groby poległych w bitwie nad Bzurą w 1939, kiedy Polacy wykazali inicjatywę i zaatakowali Niemców idących na Warszawę. Była to największa bitwa polskiej kampanii w 1939 roku.
W 2012 oraz 2013 roku w Tumie powstała wspaniała rekonstrukcja grodu, który niegdyś tu istniał, oraz skansen etnograficzny ziemi łęczyckiej. Są to miejsca, które zachwycą najmłodszych i będą sporą ciekawostką dla dorosłych, a zwłaszcza dla miłośników historii i kulturoznawców. Poznamy tu bogactwo kulturowe i historyczne regionu, a lekcja historii w terenie będzie również rozrywką dla całej rodziny.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj