Jezioro Żarnowieckie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia by

Jezioro Żarnowieckie to jeden z ważniejszych punktów na mapie województwa pomorskiego. Czym zachwyca to rynnowe jezioro? Jakie atrakcje czekają na turystów nad tym akwenem?

1. Jezioro Żarnowieckie w liczbach

Jezioro Żarnowieckie zajmuje powierzchnię 14,31 km², przy czym jego długość wynosi 7,6 km, a szerokość nie przekracza 2,6 km.

2. Jezioro Żarnowieckie – położenie

Jezioro to leży na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, w pobliżu takich miejscowości, jak Żarnowiec, Dębki czy Karwia (uznawana za jeden z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem).

3. Rzeka Piaśnica

Przez jezioro Żarnowieckie przepływa rzeka Piaśnica, która liczy sobie 28,6 km długości i jest atrakcyjnym miejscem spływów kajakowych. To jedna z piękniejszych rzek na Kaszubach, która w rejonie Dębek wpada do Bałtyku. Dawniej była to ważna rzeka graniczna, oddzielająca tereny Prus od Królestwa Polskiego. W okresie międzywojennym spora część jej doliny była granicą między Polską a Niemcami (przy czym ujście rzeki znajdowało się w całości po polskiej stronie).

4. Żeglarstwo

Jezioro Żarnowieckie jest dobrym miejscem dla amatorów sportów wodnych. Na żeglarzy czekają tu aż cztery przystanie: w Lubkowie-DPS, Brzynie, Nadolu i Lubkowie. Można w nich zacumować jacht i skorzystać z zaplecza sanitarnego, odpocząć po rejsie i przygotować się do dalszej drogi.

5. Historyczne granice

Jezioro Żarnowiec leży na linii dawnej granicy pomiędzy Prusami i Królestwem Polskim, stanowi też granicę pomiędzy historycznymi krainami: Pomorzem i Prusami Zachodnimi.

6. Żarnowiec

Jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych nad jeziorem Żarnowieckim jest  Żarnowiec – kaszubska wieś o długiej historii. W dziejach miejscowości ważną rolę odegrały Cysterki, których opactwo pozostaje jednym z najważniejszych zabytków w tej części Pomorza. W czasie spaceru po Żarnowcu warto zwrócić uwagę na gotycki kościół Zwiastowania Pana oraz na Dom Kapelana z początku XV wieku.

7. Elektrownia Jądrowa Żarnowiec

Elektrownia Jądrowa Żarnowiec miała być pierwszą elektrownią atomową w Polsce. Prace związane z jej budową prowadzono w latach 1982–1989 na terenie wsi Kartoszyno. Ze względu na zmiany gospodarcze i problemy związane z transformacją ustrojową, prace nad budową elektrowni przerwano. Do dziś nieukończony budynek główny EJŻ jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu, z jakimi można się spotkać w rejonie jeziora Żarnowieckiego.

8. Szkoła Windsurfingu i Kitesurfingu MorSKI

W miejscowości Lubkowo działa Szkoła Windsurfingu i Kitesurfingu MorSKI, w której amatorzy windsurfingu i kitesurfingu mogą poszerzać swoje umiejętności. W ofercie szkoły znalazły się zajęcia dla dzieci i dorosłych, kuszą też obozy windsurfingowe dla aktywnej młodzieży. Osoby posiadające już spore doświadczenie mogą z kolei korzystać z miejscowej wypożyczalni sprzętu.

9. Nadole

Nadole znane jest z przystani, spacerowych pomostów nad jeziorem oraz plaży, na której można odpocząć w pięknej scenerii. W miejscowości nie brak też atrakcji o charakterze krajoznawczym. Najważniejszym obiektem na terenie Nadola jest Zagroda Gburska i Rybacka – ciekawy skansen, na terenie którego można zobaczyć m.in. kaszubską zagrodę z XIX wieku oraz rybacką chatę z Nadola. Nie brak tu również sprzętów gospodarskich oraz zabytków, dzięki którym można zdobywać sporo cennych informacji na temat dawnej wsi kaszubskiej.

10. Restauracja Kaszubski Młyn

Kto chce nacieszyć się smakiem kaszubskich potraw, ten może odwiedzić miejscowość Wierzchuciono. Na amatorów dobrej kuchni czeka tu Kaszubski Młyn – restauracja znana z regionalnych przystawek ze śledzi i szprotów, kaszubskich placków (znanych jako plińce) oraz pulki ze śledziem.

11. Muzeum Pancerne w Kłaninie

Osoby interesujące się wojskowością chętnie zaglądają do Kłanina, którego dumą stało się Muzeum Pancerne. Na jego terenie można zobaczyć pojazdy wojskowe oraz liczne elementy uzbrojenia, czeka też ciekawa ekspozycja poświęcona historii techniki wojskowej.

12. Całoroczne Domki Tu Mi Dobrze i Tu Mi Miło

W Lubkowie nie brak obiektów, w których turyści mogą skorzystać z noclegów. Wśród wielu propozycji znajdują się domki Tu Mi Dobrze (drewniany domek z dwoma sypialniami i wspólnym salonem) i Tu Mi Miło (w którym może nocować nawet 9 osób), z których można korzystać przez cały rok.

13. Elektrownia Wodna Szczytowo-Pompowa Żarnowiec

Elektrownia Wodna Żarnowiec w miejscowości Czymanowo to największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, zbudowana w latach 70. XX wieku jako akumulator energii dla budowanej w pobliżu elektrowni atomowej. Elektrownia wciąż działa, wykorzystując pracę czterech hydrozespołów i dwóch zbiorników: zbiornika Czymanowo (zbiornik górny) oraz jeziora Żarnowieckiego (zbiornik dolny).

14. Kaszubskie Oko

Kaszubskie Oko to ciekawy kompleks rekreacyjny w miejscowości Gniewino, w pobliżu Elektrowni Wodnej Żarnowiec. Główną atrakcją jest tu wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na jezioro Żarnowieckie, elektrownię wodną oraz pozostałości po elektrowni atomowej. Widać stąd również pobliski Bałtyk oraz morenowe wzgórza, zajmujące ważne miejsce w pomorskim krajobrazie. Na terenie kompleksu czekają też pola golfowe, ścianka wspinaczkowa oraz mały park linowy.

15. Restauracja Nadolanka

Nadolanka to restauracja stworzona z myślą  tych, którzy chcą zjeść smacznie i zdrowo, a przy okazji odpocząć w przyjaznej atmosferze. W menu nie brak regionalnych specjałów (m.in. nadolański żurek), dań mięsnych oraz makaronów z owocami morza. Kuszą też burgery, dostępne również w wersji wege, oraz desery lodowe – idealne na letnie dni.

3.9/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić