Hel Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć w Helu

fotografia by DerHexer (Talk) / Wikipedia

Hel, najbardziej „morskie” z polskich miast. Zwyczajowo miasta dzieli się na cztery strony: wschód, zachód, północ i południe. W przypadku Helu umownie można przyjąć, że wschód, północ i południe miasta otoczone jest wodą morską. Jedynie zachodnia część miasta pozwala na swobodny lądowy dostęp do pozostałych terenów Polski. I właśnie ten fakt świadczy o „morskości” Helu. Zachodnia część miasta powiązana jest ze stałym lądem dzięki Mierzei Helskiej.

Od lat spora grupa naukowców obserwuje kiedy Mierzeja Helska zamieni się w wyspę. Bywały już w historii sztormy, które przelewały wody morskie przez najwęższe miejsca Mierzei. Na szczęście bywały to przypadki odosobnione i bardzo krótkotrwałe.

 

Najlepsze atrakcje Hel

1. Latarnia Morska Hel

Obecna latarnia jest stosunkowo młoda. Jej budowę rozpoczęto w 1942 roku i jest to druga latarnia powstała w tym samym miejscu. Pierwsza wzniesiona została w 1826 roku i do uzyskania światła używano wówczas oleju rzepakowego. W czasie niepogody latarnię zastępowały wystrzały armatnie wykonywane co 4 minuty. Ta historycznie pierwsza latarnia została zburzona w 1939 roku przez polskich saperów, podczas obrony Helu przed wojskami niemieckimi. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

2. Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Placówka muzealna powołana do życia w 2006 roku przez zapaleńców militariów ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”. Głównym elementem Muzeum jest odrestaurowane stanowisko pod baterię dział artyleryjskich kalibru 406 mm. Dział nie ma bo jeszcze w czasie wojny Niemcy zainstalowali je na krótko po czym przeniesiono je do Francji. Istotnym elementem jest również rekonstrukcja stanowiska artyleryjskiego baterii nadbrzeżnej z okresu przedwojennego tak zwanej baterii Laskowskiego.
Muzeum obejmuje również inne eksponaty związane z Helem.

3. Fokarium Hel

Hel to nie tylko militaria to również ważny ośrodek związany z badaniem i ochroną środowiska morskiego, stanowiąc integralną część Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Istotnym jego elementem jest Fokarium. Placówka za swój główny cel ma odtworzenie ginącego gatunku bałtyckich fok. Fokarium jest udostępnione do zwiedzania i prezentowane są w nim ważne elementy flory i fauny Bałtyku.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Helu – gdzie warto zjeść będąc w Helu ?


4. Promenada Hel

Bardzo atrakcyjne miejsce spacerowe wzdłuż wybrzeża helskiego. Długość promenady wynosi ponad 500 metrów. Do budowy promenady wykorzystano częściowo elementy pozostałe po dawnych umocnieniach brzegowych.

5. Ulica Wiejska

Centrum Helu i słynny deptak o długości 900 metrów nazywany ulicą Wiejską. Początkowo była nazywana ulicą Morską. Dopiero później została jej nadana obecna nazwa. Ruch samochodowy jest tam bardzo ograniczony, idealne miejsce na spacer. Przy tej ulicy znajduje się między innymi Ratusz, zabytkowa Maszoperia, poczta oraz liczne restauracje i kawiarnie. Do najpopularniejszej zalicza się „Lwia Jama”. Bardzo ciekawie zbudowane zostały tutaj budynki – front kierowano ku ulicy, a drzwi umieszczano w wąskiej ścianie szczytowej.

6. Zabytkowe centrum Helu

Chociaż przez długie lata miasto Hel stanowiło głównie siedzibę garnizonu wojskowego to jednak życie mieszkańców toczyło się równolegle do życia wojskowego. Niesamowite wrażenie robią stare domki rybackie wybudowane w technologii szachulcowo-ryglowej. Urok tych budynków może zachwycić każdego. Większość budynków to obiekty zabytkowe powstałe na przełomie XVIII I XIX wieku.

7. Muzeum Rybołówstwa Hel

Dawny ewangelicki kościół z XV wieku stanowi dziś miejsce we wnętrzu którego znajduje się Muzeum Rybołówstwa. Zgromadzone eksponaty pokazują jak wyglądała praca bałtyckich rybaków. Wokół muzeum zorganizowano skansen dawnych łodzi rybackich.

8. Muzeum Kolei Helskich

Muzeum Kolei Helskich jest częścią Muzeum Obrony Wybrzeża. Ekspozycję mającą na celu przypomnienie historii ale również rozwój kolei umieszczono w magazynie amunicyjnym. Do tego muzeum turyści dowożeni są kolejką wąskotorową. Po dotarciu na miejsce przy drugim peronie stoją zabytkowe lokomotywy. Warto się rozejrzeć dookoła ponieważ mieści się tam wystawa plenerowa ukazująca elementy taboru kolejowego – wąskotorowego, jak i normalnotorowego. Głównym celem tego muzeum jest przybliżenie odwiedzającym historię obrony wybrzeża, w której znaczny udział mieli kolejarze.

9. Dom Morświna Hel

Ciekawe miejsce zwłaszcza kiedy odwiedza się Hel z dziećmi. Dom Morświna tak naprawdę to miejsce, w którym pokazano wiele ciekawych eksponatów związanych z największymi ssakami morskimi odwiedzającymi Morze Bałtyckie. Podczas zwiedzania można również obejrzeć ciekawy film pokazujący życie delfinów i wielorybów. Wokół muzeum usytuowana jest ścieżka dydaktyczna prezentująca zdjęcia z opisami fauny i flory morskiej.

10. Latarnia Morska – Góra Szwedów

Nieczynna od 1990 roku niewielka latarnia pomocnicza, bardziej spełniająca rolę wieży obserwacyjnej. Całość wykonana była ze stali i usytuowana na betonowym fundamencie. Kiedy była czynna to razem z podstawową latarnią w Helu dawała podwójne światło. Ten element nawigacyjny jednoznacznie potwierdzał że przepływające drogą morską jednostki pływające znajdowały się na pozycji Hel. Obecnie zaniedbany obiekt niszczeje i popada w ruinę.

11. Muzeum Helu

Muzeum Helu poświęcone zostało tematyce morskiej co nikogo nie powinno dziwić skoro Hel znajduje się nad Morzem Bałtyckim. Co ciekawego można tam zobaczyć? W największej sali odtworzone zostały dwa brzegi rybackie: wiosennoletni i jesiennozimowy. Znajdująca się tam łódź kiedyś pływała po Zatoce Puckiej. Oba brzegi oddziela ścieżka dostępna dla zwiedzających. W innej z sal natrafić można na Kaszubską Chatę odtworzoną na podstawie zdjęć z XIX wieku. Można również podziwiać malowidła przedstawiające Hel z XIV wieku.

12. Port morski Hel

Jak przystało na „morskie” miasto, Hel ma port morski. W porcie obok siebie funkcjonują przystanie dla kutrów rybackich, jachtów morskich i statków wycieczkowych. W porcie znajduje się również morskie przejście graniczne i placówka Straży Granicznej. Z portu odbywają się wycieczki po Zatoce Gdańskiej oraz na pełne morze.

Docierając do Helu drogą lądową, mija się miejscowości które również warto odwiedzić.

13. Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych

Szlak turystyczny, który obejmuje miejsca i obiekty powiązane z dziedzictwem wojskowym i wojennym ukazujące dzieje powiatu puckiego. W skład wchodzi ponad osiemdziesiąt punktów, a wśród nich miejsca bitew, pomniki, mogiły i budowle o charakterze obronnym bądź ich pozostałości. Trasa obejmuje między innymi cypel Rozewie, cypel Półwyspu Helskiego, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, zamek-pałac w Krokowej. Na zwiedzanie szlaku można się wybrać samochodem bądź dla bardziej aktywnych dostępne są ścieżki rowerowe.

14. Jurata

Udając się na Hel drogą lądową po drodze zawsze trzeba przejechać przez Juratę. Bardzo znana nadmorska miejscowość wypoczynkowa ciesząca się powodzeniem poczynając od lat 20 XX wieku. W Juracie znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy co w dużej mierze podnosi prestiż tej miejscowości. Każdy kto tu się zatrzyma może podziwiać ciekawą zabudowę związaną z przebiegającą przez miasto linią kolejową prowadzącą na Hel.

15. Chałupy

Chałupy to mała osada rybacka położona na początku Mierzei Helskiej. Miejsce bardzo specyficzne, ponieważ jest tu bardzo duże przewężenie umożliwiające bezproblemowe przejście znad brzegu morskie na brzeg Zatoki Puckiej. Kolejnym charakterystycznym elementem są miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu których bardzo wielu uprawia swój ulubiony sport na wodach Zatoki Puckiej. Chałupy cieszą się popularnością ze względu na bardzo ładne i niezwykle szerokie plaże. Dużą popularność Chałupom przysporzyła piosenka Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”

Hel – krótko o historii

Pierwsze wzmianki historyczne mówiące o istniejącej osadzie rybackiej pochodzą z końca XII wieku. Szybki rozwój przypada na XIII wiek kiedy to wieś rybacka zaczęła nabierać coraz większego znaczenia. Rozwój miasta został zahamowany wraz z przejściem Helu pod jurysdykcję Gdańska.
Powrót do znaczenia i rozwoju zapoczątkowała dopiero budowa portu rybackiego. Z datą powstania portu w 1893 roku zapoczątkowana została nowa era miasta. Port zaczął przyciągać nie tylko kupców handlujących rybami, do miasta zaczęli coraz liczniej napływać kuracjusze szukający cichego miejsca wypoczynku w otoczeniu morskiej wody.
Kiedy w 1919 roku Polska uzyskała niepodległość Hel zaczął odgrywać bardzo ważną role militarną. Wraz z wybudowanym portem wojennym i utworzeniem garnizonu wojskowego, dostęp do samego miasta był bardzo ograniczony i wymagał specjalnych przepustek. Ten stan rzeczy obowiązywał również po zakończeniu II wojny i definitywnie zakończony został w 1089 roku. Od tego roku do miasta mogli już swobodnie docierać wszyscy przyjezdni.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić