Półwysep Helski 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Półwysep Helski
foto – Autorstwa Bartłomiej Bulicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18402035

Jeśli planujemy wakacje pełne atrakcji jak i bardzo aktywne, to świetnym miejscem do odwiedzenia jest oczywiście Półwysep Helski. Ta niesamowite miejsce pełne atrakcyjnych nadmorskich miejscowości jest doskonałym miejscem na rodzinny wyjazd w trakcie lata. W końcu niewiele miejsc łączy w sobie zarówno morskie fale jak i łagodną zatokę. To właśnie tutaj każdy znajdzie cos dla siebie.

Warto wybrać się właśnie w to miejsce chociaż raz w życiu.

Najprostszym sposobem dotarciem tutaj jest oczywiście przyjechanie autem. Jednak w sezonie letnim może się okazać, że na ten sam sposób wpadło zdecydowanie więcej osób i utkniemy w potężnym korku.

Innym sposobem dotarcia na miejsce jest również pociąg. Kolejką z Gdyni dojedziemy do Helu w ok. półtorej godziny, a liczba połączeń w sezonie sięga nawet dwudziestu na dobę.

W drogę warto zabrać ze sobą rower, ponieważ będzie on doskonałym środkiem transportu pomiędzy poszczególnymi miejscowościami położonymi na Półwyspie.

Co ciekawe, możemy się tam wybrać również droga wodną. Tramwaje wodne kursują regularnie w obrębie Trójmiasta i Zatoki Puckiej, będąc nie tylko wygodnym środkiem transportu, ale też atrakcją turystyczną samą w sobie. Jednak bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy i tak warto wybrać się właśnie w to miejsce. Chociaż na samym półwyspie znajduje się raptem kilka miejscowości, czyli Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel, to na pewno znajdziemy tam liczne atrakcje, które przypadną do gustu każdemu. Wbrew pozorom razem z Władysławowem tworzą one sporą bazę noclegową pełną atrakcji.
Mierzeja Helska to jedno z tych miejsc, w których nieważne, gdzie dokładnie się znajdujesz, zawsze masz blisko na plażę i to zarówno te morską jak i zatokową. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ odległość od otwartego morza do zatoki w najwęższym miejscu, czyli pomiędzy Kuźnicą a Chałupami, wynosi raptem 150 m, a największą szerokość półwysep osiąga w okolicy Helu i są to tylko ok. 3 km. Z tego też powodu czyste i piaszczyste plaże występują praktycznie wszędzie, dając nam możliwość przebierania w nich do woli, a istnieje nawet możliwość szybkiego przechodzenia między poszczególnymi miejscowościami właśnie spacerując wzdłuż plaży. Nie trzeba zatem koniecznie decydować się na najbardziej oblegane przez turystów kąpieliska, W każdej chwili znalezienie kompletnie pustego kawałka dzikiej plaży jest dla nas możliwe. Szukając mniejszego tłoku, powinniśmy kierować się do mniejszych miejscowości półwyspu. Warto również pamiętać, ze to właśnie na Półwyspie Helskim, w Chałupach znajduje się słynna plaża nudystów, o której śpiewał Zbigniew Wodecki w piosence „Chałupy welcome to”.
Poszukując atrakcji dla całej rodziny na pewno warto odwiedzić Hel. Jego istną wizytówką jest oczywiście słynne fokarium, które na pewno zachwyci całą rodzinę. Należy ono do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego a powstał, mając na celu odtworzenie i ochronę kolonii foki szarej w wodach południowego Bałtyku. Przebywając w tej miejscowości warto również odwiedzić kilka innych miejsc, takich jak port w Helu, latarnia morska czy tez Muzeum Rybołówstwa. Znajdzie się również gratka dla miłośników militariów, ponieważ to właśnie na Helu znajdują się liczne umocnienia, które znajdują się pod opieką Muzeum Obrony Wybrzeża. Miłośnicy natury na pewno będą zachwyceni rezerwatem przyrody Helskie Wydmy oraz Parkiem Wydmowym, nad którym wybudowano pomost spacerowy.
Odwiedzając Półwysep Helski nie można zapomnieć o odwiedzeniu znajdujących się w okolicy latarni morskich oraz unikalnego sportu jakim jest Windsurfing w Zatoce Puckiej. to właśnie tak piękne okoliczności natury jakimi jest obecność zarówno morza jak i wód zatoki pozwalają na szybką naukę oraz uprawianie tego niesamowitego sportu. Pamiętajmy również, że w trakcie pobytu w tym niesamowitym miejscu warto odwiedzać pobliskie miejscowości, w tym również malownicze Władysławowo. To niesamowite miasteczko jest położone raptem kilka kilometrów od Chałup. Warto także wykorzystać czas spędzony na półwyspie na odwiedzenie pięknego mola w Juracie. Ponadto warto zapoznać się z kalendarzem imprez kulturalnych, które mają miejsce w czasie wakacji, na pewno również przypadną nam do gustu.
Jak widać Półwysep Helski to idealne miejsce do spędzenia urlopu razem z rodziną. To magiczne miejsce łączące w sobie morze i spokojne wody zatoki ma magiczny klimat i pozwala spędzić niezapomniany czas pełen atrakcji i wypoczynku nad polskim morzem. Warto również pamiętać, że okoliczne miejscowości są pełne niesamowitych atrakcji, które pozwolą nam aktywnie spędzić wolny czas. Odwiedzając poszczególne miejscowości na pewno znajdziemy atrakcje odpowiadające naszym zainteresowaniom. W końcu to naprawdę magiczne miejsce.

 

4.2/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić