Półwysep Helski 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Półwysep Helski
foto – Autorstwa Bartłomiej Bulicz / Wikipedia

Półwysep Helski to popularne miejsce wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. Nie brak tu miejsc idealnych do plażowania oraz ośrodków turystycznych kuszących licznymi atrakcjami. Jak spędzić urlop w tym miejscu? Co warto wiedzieć o półwyspie i jego najciekawszych zakątkach?

1. Mierzeja Helska

Półwysep Helski a tak właściwie i prawidłowo – Mierzeja Helska –  to piaszczysty półwysep o kształcie kosy, której długość wynosi 34 km. To najmłodsza część wybrzeża bałtyckiego, której powstanie jest zasługą silnych wiatrów. Specyficzna budowa geologiczna sprawia, że wznoszenie większych budowli jest tu znacznie utrudnione, dzięki czemu miejscowe letniska wciąż zachwycają kameralnym charakterem.

2. Sporty wodne

Półwysep Helski może się pochwalić licznymi plażami oraz świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Bardzo chętnie zaglądają tu surferzy, dla których rejon Zatoki Puckiej jest idealnym miejscem do uprawiania ulubionej dyscypliny sportu.

3. Osadnictwo na Półwyspie Helskim

Pierwsi osadnicy na terenie Mierzei Helskiej pojawili się w V wieku p.n.e., jednak trwałe osadnictwo zaczęło się tu rozwijać w okresie średniowiecza. Wiadomo, że pierwsi osadnicy pochodzi z Kaszub, a do ich głównych zajęć zaliczały się handel oraz rybołówstwo.

4. Hel

Najważniejszym kurortem na terenie Mierzei jest Hel, który już w XII wieku był znany z handlu śledziami. Dziś kusi turystów licznymi pensjonatami i restauracjami, zadbanymi kąpieliskami i cennymi pamiątkami z czasów II wojny światowej. W tym miejscu wciąż można odpocząć w cieniu latarni morskiej oraz spacerować w otoczeniu tradycyjnych rybackich domów, można też spędzić czas w fokarium lub Domu Morświna.

5. Władysławowo

Władysławowo jest jednym z najpopularniejszych miast nad polskim morzem. Kto postanowi spędzić tu wczasy, ten nudzić się nie będzie. Warto tu zobaczyć Dom Rybaka z wieżą widokową, port rybacki oraz Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii, urządzone w zabytkowych wnętrzach „Hallerówki”.

6. Letnie Koncerty Organowe

Kto spędza wakacje na Półwyspie Helskim, ten może uczestniczyć w licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. Jednym z nich są Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, organizowane od 1973 roku w kościele parafialnym we Władysławowie.

7. Jurata

Jurata jeszcze przed wybuchem II wojny światowej stała się popularnym letniskiem. Dziś jest świetnym miejscem na rodzinne wczasy, kuszącym turystów licznymi atrakcjami. Piękna plaża, park linowy oraz molo, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Zatokę Pucką – oto główne powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość wypoczynkową.

8. Chałupy

W gronie popularnych letnisk na Mierzei Helskiej znajdują się też Chałupy, znane z dobrze rozwiniętej bazy noclegowej i piaszczystej plaży z kąpieliskiem. Jednym z symboli tego kurortu jest plaża nudystów, którą rozsławił Zbigniew Wodecki.

9. Półwysep Helski dla dzieci

Kto wybiera się na Półwysep Helski z dziećmi, ten może korzystać z licznych atrakcji tworzonych z myślą o maluchach. Dla całej rodziny świetną przygodą stanie się wizyta w helskim fokarium, świetnym celem rodzinnej wyprawy będzie też lunapark we Władysławowie.

10. Historia rybołówstwa

Jednym z najważniejszych zajęć na Półwyspie Helskim jest rybołówstwo, o czym świadczą liczne wędzarnie i smażalnie ryb. Kto chce poznać dzieje tej części gospodarki, ten może zwiedzić Muzeum Rybołówstwa w Helu. Placówka ta mieści się w XV-wiecznym kościele ewangelickim, a jej ekspozycja składa się głównie z archiwalnych zdjęć oraz zabytkowych łodzi i narzędzi rybackich.

11. Rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”

Półwysep Helski może się pochwalić licznymi ciekawostkami przyrodniczymi, wśród których pojawia się rezerwat „Helskie Wydmy”. Jest to rezerwat florystyczny, na terenie którego chronione są cenne murawy oraz stanowiska roślinności wydmowej.

12. Tramwaj wodny Jastarnia — Hel

Po Mierzei Helskiej można się przemieszczać m.in. pociągiem, samochodem lub rowerem. Dla tych, którzy chcą umilić sobie pobyt w tym miejscu, ciekawą propozycją będzie wycieczka tramwajem wodnym. Kursuje on od lipca do września na linii Jastarnia – Hel. Rejs taki trwa około godziny i pozwala spojrzeć na słynny półwysep z wyjątkowej perspektywy.

13. Kuźnica – plaża dla psów

Kto chce spędzić wakacje nad morzem bez konieczności rozstawania się ze swym pupilem, ten doceni ofertę Kuźnicy. To popularne letnisko leżące między Chałupami a Jastarnią znane jest z pięknych plaż, m.in. takiej, na którą można wejść z psem.

14. Zatoka Pucka

Zatoka Pucka jest fragmentem Zatoki Gdańskiej, doskonale znanym polskim surferom. Jest to zatoka spokojna i dość płytka (średnia głębokość wynosi 3 m), zatem wypoczynek w jej rejonie jest opcją chętnie wybieraną przez rodziny z dziećmi.

15. Nadmorski Park Krajobrazowy

Cały Półwysep Helski leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1978 roku. Na jego terenie można podziwiać piękne fragmenty wybrzeża, torfowiska oraz lasy sosnowe. Park ten jest domem dla wielu ciekawych gatunków zwierząt, m.in. ryb (okoni i węgorzy), ptaków (mew i batalionów) oraz fok szarych, które chętnie zaglądają na teren Zatoki Puckiej.

4.3/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić