Półwysep Helski 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Półwysep Helski
foto – Autorstwa Bartłomiej Bulicz / Wikipedia

Półwysep Helski to popularne miejsce wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. Nie brak tu miejsc idealnych do plażowania oraz ośrodków turystycznych kuszących licznymi atrakcjami. Jak spędzić urlop w tym miejscu? Co warto wiedzieć o półwyspie i jego najciekawszych zakątkach?

1. Mierzeja Helska

Półwysep Helski a tak właściwie i prawidłowo – Mierzeja Helska –  to piaszczysty półwysep o kształcie kosy, której długość wynosi 34 km. To najmłodsza część wybrzeża bałtyckiego, której powstanie jest zasługą silnych wiatrów. Specyficzna budowa geologiczna sprawia, że wznoszenie większych budowli jest tu znacznie utrudnione, dzięki czemu miejscowe letniska wciąż zachwycają kameralnym charakterem.

2. Rejsy z Trójmiasta na Hel

Jak dotrzeć na Hel? Możliwości jest sporo. Jedną z najciekawszych opcji jest rejs statkiem Żeglugi Gdańskiej. Rejs taki można rozpocząć w Gdyni (Aleja Jana Pawła II 2) lub w Gdańsku (nabrzeże przy ulicy Wartka 4). Statki pasażerskie dopływają do portu rybackiego na terenie miasta Hel, które — ze względu na swoje położenie-nazywane jest początkiem Polski. Dzięki białej flocie turyści mogą dotrzeć do niego również z innych wakacyjnych ośrodków, m.in. z Sopotu. Każda trasa to moc wrażeń, szansa na nacieszenie się ciekawymi widokami oraz możliwość sprawnego przemieszczania się między nadbałtyckimi miastami.

2. Sporty wodne

Półwysep Helski może się pochwalić licznymi plażami oraz świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Bardzo chętnie zaglądają tu surferzy, dla których rejon Zatoki Puckiej jest idealnym miejscem do uprawiania ulubionej dyscypliny sportu.

3. Osadnictwo na Półwyspie Helskim

Pierwsi osadnicy na terenie Mierzei Helskiej pojawili się w V wieku p.n.e., jednak trwałe osadnictwo zaczęło się tu rozwijać w okresie średniowiecza. Wiadomo, że pierwsi osadnicy pochodzi z Kaszub, a do ich głównych zajęć zaliczały się handel oraz rybołówstwo.

4. Hel

Najważniejszym kurortem na terenie Mierzei jest Hel, który już w XII wieku był znany z handlu śledziami. Dziś kusi turystów licznymi pensjonatami i restauracjami, zadbanymi kąpieliskami i cennymi pamiątkami z czasów II wojny światowej. W tym miejscu wciąż można odpocząć w cieniu latarni morskiej oraz spacerować w otoczeniu tradycyjnych rybackich domów, można też spędzić czas w fokarium lub Domu Morświna.

5. Restauracja Maszoperia w Helu

Restauracja Maszoperia to jeden z najważniejszych lokali gastronomicznych na terenie miasta Hel. Urządzona w rybackim stylu gospoda przyciąga niepowtarzalnym klimatem i ciekawym wystrojem wnętrz, a w jej gościnnych progach każdy może poczuć się jak w domu. Lokal ten przyciąga również menu, w którym wiele uwagi poświęcono tradycyjnym potrawom kaszubskim. Na co warto tu postawić? Na ryby serwowane na wiele sposobów oraz na zupy rybne. Łosoś w jabłkach, śledź na słodko, karkówka w sosie oraz chłodnik z jajkiem — oto wybrane dania, które podbiły serca gości. Do tego świetnie pasuje regionalne piwo lub aromatyczna  brëjka, czyli kawa po kaszubsku.

6. Capitain Morgan w Helu

Capitain Morgan w Helu to miejsce, w którym można skorzystać z bogatej oferty rejsów wycieczkowych oraz noclegów w tanich, przytulnych pokojach. Jest to również jedna z najsłynniejszych restauracji na terenie miasta, do której warto zajrzeć ze względu na wspaniałą atmosferę. Kto chce odpocząć w marynistycznych wnętrzach, nacieszyć się smakiem smażonej ryby lub spędzić wieczór przy szantach, ten koniecznie powinien tu zajrzeć. Właściciel obiektu oferuje też wyprawy morskie kutrem rybackim. Są one idealne dla amatorów wędkowania oraz dla tych, którzy chcą spróbować swych sił w nurkowaniu morskim. Kolacja na wodzie? Impreza na kutrze? Oto kolejne udogodnienia, z jakich mogą korzystać goście kapitana Morgana.

7. Władysławowo

Władysławowo jest jednym z najpopularniejszych miast nad polskim morzem. Kto postanowi spędzić tu wczasy, ten nudzić się nie będzie. Warto tu zobaczyć Dom Rybaka z wieżą widokową, port rybacki oraz Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii, urządzone w zabytkowych wnętrzach „Hallerówki”.

8. Letnie Koncerty Organowe

Kto spędza wakacje na Półwyspie Helskim, ten może uczestniczyć w licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. Jednym z nich są Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, organizowane od 1973 roku w kościele parafialnym we Władysławowie.

9. Jurata

Jurata jeszcze przed wybuchem II wojny światowej stała się popularnym letniskiem. Dziś jest świetnym miejscem na rodzinne wczasy, kuszącym turystów licznymi atrakcjami. Piękna plaża, park linowy oraz molo, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Zatokę Pucką – oto główne powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość wypoczynkową.

10. Jastarnia

Jastarnia powstała w XVI wieku i do początku XX stulecia była tradycyjną osadą rybacką. Dziś jest ważnym ośrodkiem turystycznym, znanym z pięciu kąpielisk, trzech przystani morskich oraz portu morskiego. Dobre zagospodarowanie i liczne atrakcje sprawiają, że turyści chętnie spędzają tu wakacje. Czekają na nich takie obiekty, jak Zatoka Pucka z molo, latarnia morska i zabytkowe chaty rybackie. Jastarnia jest też ważnym miejscem dla miłośników historii, którzy chcą zobaczyć miejsca związane z II wojną światową. Czeka na nich m.in. Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu „Jastarnia” ze schronem Saragossa oraz ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury mogą się z kolei wybrać na spacer ścieżką przyrodniczą „Torfowe Kłyle“, która prowadzi przez torfową równinę leżącą nad brzegami Zatoki Puckiej.

11. Rowerem wzdłuż Mierzei Helskiej

Mierzeję Helską można odkrywać na wiele sposobów. Dla tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem miejscowych atrakcji, dobrą propozycją będą wycieczki rowerowe. Szczególnie ciekawym doświadczeniem jest przejażdżka ścieżką, która łączy Władysławowo z Helem. Trasa ta liczy sobie 35 km długości, a na jej pokonanie należy przeznaczyć około 4 godzin. W tym czasie można odkryć przyrodnicze bogactwo Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, zwiedzić Hel, Jastarnię i inne nadmorskie miejscowości. Na rowerzystów czekają też rowerowe trasy historyczne, w tym Szlak Fortyfikacji Helskich o długości około 13 km.

12. Kuźnica

Kuźnica to kameralna osada na Mierzei Helskiej, na której terenie chętnie wypoczywają rodziny z dziećmi. Miejscowość ta jest znaną osadą rybacką oraz kąpieliskiem, znalazło się tu również miejsce na dwie przystanie morskie. Wypoczynek w Kuźnicy to dobra propozycja dla osób aktywnych, na które czeka Szlak Nadmorski, oraz dla miłośników historii. W Kuźnicy można zobaczyć m.in. kościół św. Antoniego Padewskiego, w którym znajduje się drewniana ambona o kształcie rybackiej łodzi. Kto odwiedzi Kuźnicę, ten znajdzie się w miejscu szczególnym. W tej miejscowości Mierzeja Helska ma zaledwie 200 metrów szerokości, dzięki czemu Kuźnica znana jest jako najwęższe miejsce na jej terenie.

13. Chałupy

W gronie popularnych letnisk na Mierzei Helskiej znajdują się też Chałupy, znane z dobrze rozwiniętej bazy noclegowej i piaszczystej plaży z kąpieliskiem. Jednym z symboli tego kurortu jest plaża nudystów, którą rozsławił Zbigniew Wodecki.

14. Loty widokowe nad Mierzeją Helską

Mierzeja Helska znana jest z licznych punktów widokowych, z których można podziwiać Morze Bałtyckie i jego wybrzeże. Na samą Mierzeję można z kolei spojrzeć z góry w trakcie lotów widokowych, cieszących się coraz większą popularnością wśród turystów szukających nad morzem mocnych wrażeń. Lot zaczyna się w Jastarni, a pasażerowie mogą wybrać, czy chcą lecieć w stronę Helu czy Władysławowa. Można lecieć samolotem Cessna 172 lub helikopterem Bell 407. Każdy lot odbywa się na wysokości 300-400 metrów, trwa 15 minut i zapewnia moc atrakcji. A kto szuka mocniejszych wrażeń, ten może zdecydować się na skoki tandemowe ze spadochronem.

15. Półwysep Helski dla dzieci

Kto wybiera się na Półwysep Helski z dziećmi, ten może korzystać z licznych atrakcji tworzonych z myślą o maluchach. Dla całej rodziny świetną przygodą stanie się wizyta w helskim fokarium, świetnym celem rodzinnej wyprawy będzie też lunapark we Władysławowie.

16. Historia rybołówstwa

Jednym z najważniejszych zajęć na Półwyspie Helskim jest rybołówstwo, o czym świadczą liczne wędzarnie i smażalnie ryb. Kto chce poznać dzieje tej części gospodarki, ten może zwiedzić Muzeum Rybołówstwa w Helu. Placówka ta mieści się w XV-wiecznym kościele ewangelickim, a jej ekspozycja składa się głównie z archiwalnych zdjęć oraz zabytkowych łodzi i narzędzi rybackich.

17. Rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”

Półwysep Helski może się pochwalić licznymi ciekawostkami przyrodniczymi, wśród których pojawia się rezerwat „Helskie Wydmy”. Jest to rezerwat florystyczny, na terenie którego chronione są cenne murawy oraz stanowiska roślinności wydmowej.

18. Tramwaj wodny Jastarnia — Hel

Po Mierzei Helskiej można się przemieszczać m.in. pociągiem, samochodem lub rowerem. Dla tych, którzy chcą umilić sobie pobyt w tym miejscu, ciekawą propozycją będzie wycieczka tramwajem wodnym. Kursuje on od lipca do września na linii Jastarnia – Hel. Rejs taki trwa około godziny i pozwala spojrzeć na słynny półwysep z wyjątkowej perspektywy.

19. Kuźnica – plaża dla psów

Kto chce spędzić wakacje nad morzem bez konieczności rozstawania się ze swym pupilem, ten doceni ofertę Kuźnicy. To popularne letnisko leżące między Chałupami a Jastarnią znane jest z pięknych plaż, m.in. takiej, na którą można wejść z psem.

20. Zatoka Pucka

Zatoka Pucka jest fragmentem Zatoki Gdańskiej, doskonale znanym polskim surferom. Jest to zatoka spokojna i dość płytka (średnia głębokość wynosi 3 m), zatem wypoczynek w jej rejonie jest opcją chętnie wybieraną przez rodziny z dziećmi.

21. Nadmorski Park Krajobrazowy

Cały Półwysep Helski leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1978 roku. Na jego terenie można podziwiać piękne fragmenty wybrzeża, torfowiska oraz lasy sosnowe. Park ten jest domem dla wielu ciekawych gatunków zwierząt, m.in. ryb (okoni i węgorzy), ptaków (mew i batalionów) oraz fok szarych, które chętnie zaglądają na teren Zatoki Puckiej.

4.3/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić