Półwysep Helski jako najdalej wychodzący w morze kawałek lądu jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów. Prawie w połowie półwyspu znajduje się letniskowa wieś Jurata. Jako miejsce sławę zyskało dzięki znajdującemu się w Juracie prezydenckiemu ośrodkowi wypoczynkowemu. Przyjazdy kolejnych prezydentów RP do Juraty wzięły swój początek od czasów Ignacego Mościckiego prezydenta II Rzeczpospolitej. Ignacy Mościcki wypoczywał w willi „Muszelka” znajdującej się na terenie Oficerskiego Domu Wypoczynkowego „Jantar” w Juracie. Tradycja ta trwa do dziś tylko w innych obiektach Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”.
Tego typu atrakcja zawsze jest lepem dla wczasowiczów, którzy liczą na to że uda im się spotkać ważną osobistość na plaży lub miejskim deptaku
Moda na Juratę przypada na okres 20 lecia międzywojennego. W 1923 prywatni przedsiębiorcy postanowili utworzyć w tym miejscu kurort. Aby zrealizować swój pomysł wydzierżawili od Lasów Państwowych 180 hektarów terenu i na tej powierzchni zrealizowali swój pomysł.
Poczynając od 1928 roku Jurata stała się elitarnym miejscem spotkań sfery finansowej, politycznej i kulturalnej. Aby zadowolić coraz liczniej przybywających wczasowiczów zaczęto w Juracie budować liczne ośrodki wypoczynkowe oraz ekskluzywne pensjonaty.
Jurata w latach 30 ubiegłego wieku niczym magnez przyciągała wielkie „nazwiska” znanych osób z kręgów politycznych oraz ówczesnej bohemy. Częstymi gośćmi były tu gwiazdy przedwojennego kina, a wśród nich Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska. Jan Kiepura parę razy zdradził swoją ukochana Krynicę na rzecz Juraty. Tradycyjnie letnie miesiące spędzały tu Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec, tworząc w zaciszu leśnym przy szumie morskich fal.
Rodzina Kossaków w szczególny sposób upodobała sobie Juratę. Wojciech Kossak posiadał tu atelier pracując w nim nad swoimi obrazami. Do dziś można tu zwiedzać miejsca pobytu mistrza i oglądać pozostałe po nim pamiątki.
Atrakcje Jurata
Molo w Juracie – w przeciwieństwie do wielu nadmorskich miejscowości w Juracie molo jest usytuowane od strony zatoki Puckiej. Jest to drewniana konstrukcja o długości 320 metrów i stanowi przedłużenie deptaku. Molo jest konstrukcją drewnianą z poprzecznym przedłużeniem na 1/3 długości wynoszącym 45 metrów.
Deptak – przez centrum Juraty prowadzi 600 metrowej długości deptak zaczyna się od drewnianego mola i wiedzie w kierunku zejścia na plażę od strony morza. Deptak przecina w tym miejsku mierzeję w poprzek.
Plaża od strony morza jest bardo urokliwym miejscem. Plaża jest bardzo krótka i wąska z dużą ilością kamieni. Miejsca z piaskiem występują bardzo rzadko, a nagrodą za tą przypadłość może być niezwykle drobny i czysty piasek.
Park linowy “Ju-huu!!!” znajduje się w niedalekiej Juracie i stanowi sporą atrakcję dla rodzin z dziećmi. Na miejscu znajdują się liczne trasy o różnym stopniu trudności, dlatego też każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Gdzie warto zjeść? Popularne Restaruacje Jurata
- Bar Polinezja Jurata
- Bistro pod Szprotem Jastarnia
- Restauracja Kapitalna Jastarnia
- Restauracja Wejście 49 Jastarnia
Atrakcje w okolicy Juraty
Z Juraty jest bardzo blisko do Jastarni i do Helu, w których to miejscowościach można miło spędzić czas zwiedzając np. Helskie Fokarium, port morski w tymże mieście i wiele innych ciekawych obiektów.
W Jastarni dużą atrakcją jest latarnia morska.
Wybierając się jeszcze dalej w kierunku zachodnim są szerokie plaże w Chałupach i raj dla uprawiających sporty wodne. Zatoka Pucka w okolicach Chałup jest mekką dla miłośników windsurfingu ze wszystkimi jego odmianami.