Zatoka Pucka

Okolice półwyspu helskiego, co roku cieszą się sporą popularnością wśród przyjeżdżających turystów. Zazwyczaj lubią odwiedzać te tereny rodziny z dziećmi, ponieważ wody Zatoki Puckiej są płytkie, co sprawia, że najmłodsi mogą lepiej doświadczyć pierwszego kontaktu z wodami dużego akwenu.

ZATOKA PUCKA – CHARAKTERYSTYKA
Jak wspomniano wyżej, wody zatoki są płytkie. Jedynie w centralnych miejscach głębokość może sięgać około 3 metrów. Zatoka Pucka znajduje się na zachód od Zatoki Gdańskiej, umowna linia graniczna przebiega od miasta Hel do Gdyni.

SPORTY WODNE NA ZATOCE PUCKIEJ
Odpowiednia głębokość sprzyja uprawianiu różnych sportów wodnych. Także służy nauce pływania. Co roku na akwenie widać wiele żaglówek różnej klasy, kitesurferów czy skutery wodne. Organizowane są też zawody.

OKOLICA ZATOKI PUCKIEJ – CO WARTO ZOBACZYĆ?
Nad samym brzegiem znajduje się miasto Puck, tamtejszy kościół jest dobrze widoczny z drogi na półwysep oraz wyznaczonego na niej punktu obserwacyjnego, który jest zwany kaczym winklem. Puck jest najstarszym miastem Kaszub Północnych, warto zwiedzić stary rynek i Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie przedstawiono cenne regionalne zabytki w dwóch osobnych oddziałach. W każdym z nich bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy 6 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego, który uprawnia do zwiedzania obu oddziałów. W tym przypadku za normalny trzeba zapłacić 10 zł, a za ulgowy 7zł.

Oddział „Szpitalik”
Godziny otwarcia (poza sezonem):
poniedziałek – nieczynne
wtorek – 8-15
środa – 8-15
czwartek – 8-15
piątek – 8-15
sobota – 10-14
niedziela – 10-14

Oddział „Kamienica mieszczańska”
Godziny otwarcia (poza sezonem):
poniedziałek – 9-15
wtorek – 9-15
środa – 9-15
czwartek – 9-15
piątek – 9-15
sobota – nieczynne
niedziela – nieczynne

Warto udać się także na obiad do miejscowych restauracji, do wyboru jest m. in. lokal Na Molo skąd widać półwysep lub ponad stuletnia smażalnia ryb „U Budzisza”, mieści się ona w dawnych zabudowaniach rybackich.
Następną miejscowością, do której należy pojechać, jest Władysławowo. Można się tutaj przespacerować Aleją Gwiazd Sportu – pierwszą taką aleją w Polsce. Symbolicznymi gwiazdami uhonorowano dotąd ponad 130 sportowców. We Władysławowie w wakacje działa też wesołe miasteczko z diabelskim młynem.
Kolejnym miejscem jest Rzucewo. Tutaj funkcjonuje Osada Łowców Fok prezentująca zabytki unikalnej kultury rzucewskiej datowanej na okres neolitu.
Dla aktywnych fizycznie dobrą opcją będzie wycieczka ścieżką rowerową ciągnącą się wzdłuż Zatoki Puckiej, zaczyna się ona w Pucku, a kończy w samym Helu. Po drodze można zwiedzić takie miejscowości jak Swarzewo, Chałupy, Jastarnia czy Jurata.

4.9/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić