14 Ciekawostek o Dolinie Charlotty

Dolina Charlotty
foto – dolinacharlotyy.plpomorski

Dolina Charlotty – położona jest na pograniczu miejscowości Strzelinko i Zamełowo, ok. 10 km od Słupska jak i Ustki. Na jej terenie funkcjonuje kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny Dolina Charlotty Resort & SPA.

1. Nazwa doliny nawiązuje do legendy o dziewczynie imieniem Charlotta, wnuczce grafa Wilhelma, posiadaczce magicznego złotego pierścienia z wizerunkiem jednorożca. Dzięki niemu miała ona odnaleźć swoich zaginionych przed wielu laty rodziców. Pierścień doprowadził dziewczynę do doliny z jeziorem, gdzie została przyjęta wraz z orszakiem przez młynarza i jego żonę i gdzie spotkała swą matkę. Następnie odnalazła również swego ojca, który przebywał w niewoli u pirata, a którego syn zakochał się w niej. Wspomnianą dolinę, nad którą dotarła dziewczyna nazwano od jej imienia Doliną Charlotty, a ruiny młyna można zobaczyć po dziś dzień.

2. Dolina obejmuje obszar 120 ha, włączając w to lasy i Jezioro Zamełowskie. Na terenie kompleksu znajdują się hotel z restauracją, pubem, strefą Wellness i SPA, salami konferencyjnymi i salami zabaw dla dzieci oraz restauracja na wodzie Gościniec. Noclegi oferowane są również w mieszczącej się na wyspie Rybaczówce i „domach na drzewach”. Ozdobą kompleksu jest amfiteatr.

3. Amfiteatr znajduje się w centrum Doliny. Może pomieścić nawet 10 tys. widzów. Organizowane są tu koncerty, noce kabaretowe itp. Główną atrakcję stanowi coroczny Festiwal Legend Rocka. Wśród dotychczasowych gwiazd wymienić można chociażby Boba Dylana, Carlosa Santanę, Roberta Planta, Deep Purple, ZZ TOP, Marillion czy Whitesnake.

4. W budynku hotelu rozmieszczone są różnorodne pamiątki związane z artystami, którzy występowali na Festiwalu Legend Rocka. Należą do nich m. in. gitary muzyków, autografy, zdjęcia z festiwalowych koncertów, plakaty. Wśród osobliwych pamiątek wyróżniają się tabliczki na drzwiach pokojów hotelowych z informacją, jaka gwiazda przebywała w danym apartamencie.

5. W budynku hotelu mieści się duży i mały basen, jacuzzi, sauny i sala fitness. Basen czynny jest codziennie w godz. 7:00-21:00. Wśród saun, czynnych codziennie w godz. 9:00-21:00, można wybrać saunę parową, suchą, salarium, saunę z aromaterapią i saunę błotną. Możliwe jest korzystanie przez osoby z zewnątrz po zakupie biletu. Dla gości hotelowych atrakcje te są dostępne bez dodatkowej opłaty.

6. SPA Bali Hai inspirowane jest filozofią Wschodu, buddyzmem i indonezyjską wyspą Bali. Składa się na nie 12 gabinetów kosmetycznych i pokój relaksacyjny. Wykonuje się tu zabiegi pielęgnacyjne, relaksacyjne i lecznicze przeznaczone zarówno dla kobiet jak i mężczyzn a nawet dla dzieci.

7. Na terenie kompleksu znajduje się ogród zoologiczny ZOO Charlotta. Swój dom znalazło tu 49 gatunków rodzimych i zagranicznych zwierząt. Należą do nich m. in. dziki, kangury, lemury, kapucynki, żubry, wielbłądy, strusie i papugi ara.

8. Jedną z atrakcji jest jedyne w Europie Wodne ZOO Safari. Na 10 wyspach rozmieszczonych w rozlewisku Słupi prezentowane są zwierzęta pochodzące z różnych stron świata. Wysepki te pełnią funkcję różnych kontynentów, a zwiedzający mogą się wybrać w rejs symbolizujący podróż dookoła świata. Turystów w podróż zabierają dwie łodzie motorowe MS Ustka i MS Darłowo, z których każda może pomieścić 26 pasażerów. Atrakcja jest nieczynna zimą.

9. Przy ZOO Charlotta znajduje się również Fokarium. W 3 basenach o łącznej pow. 1500 m2 mieszka 5 samców foki szarej. Możliwa jest obserwacja pokazów medycznych połączonych z karmieniem. Foki wykonują wówczas różne zadania a pracownicy sprawdzają w ten sposób stan ich zdrowia. W zależności od pory roku treningi i karmienie odbywają się o różnych godzinach. Ciekawostką jest również możliwość obserwowania życia fok pod wodą dzięki zamocowaniu specjalnych szyb.

10. Dużą atrakcją dla dzieci jest Kraina Bajek odwzorowująca lokalizacje i postaci z takich opowieści jak Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kot w Butach. Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, Złota Rybka, Pinokio i Calineczka. Można tu zobaczyć m.in. chatkę krasnoludków, domek babci Czerwonego Kapturka czy chatkę rybaka, który spotkał złotą rybkę, a także teatr, w którym grał Pinokio. Bajkowe postacie zostały wyrzeźbione przez twórców ludowych.

11. W Dolinie Charlotty mieści się również stadnina, która oferuje naukę jazdy konnej, przejazdy bryczką i konne spacery po okolicy. Dzieci do lat 12 dosiadają kuców. Istnieje możliwość wypożyczenia kasków.

12. Kompleks Dolna Charlotty oferuje możliwość organizacji imprez okolicznościowych. Odbywają się one na sali bankietowej w restauracji Gościniec, która może pomieścić do 90 osób lub na sali Magnolia w połączeniu z restauracją hotelową, gdzie bawić się może do 250 osób. Na jednej z wysp na Jeziorze Zamełowskim mieści się kaplica, w której może się odbyć uroczystość zaślubin.

13. Dla rodzin z dziećmi przewidziano wiele udogodnień. Na terenie obiektu można m. in. wypożyczyć rowerki biegowe, wózki spacerowe, nosidełka, krzesełka do karmienia i elektroniczne nianie. Istnieje również możliwość wypożyczania książek dla dzieci i rodzinnych gier planszowych.

14. Dolina Charlotty sponsoruje akcję #maluszekwpodróży, której celem jest szerzenie wiedzy na temat bezpiecznego podróżowania z dziećmi. Dotyczy ona zarówno praktycznych, jak również zdrowotnych i prawnych aspektów.

3.8/5 - (62 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić