Słupsk – Atrakcje 2022 – Co warto zobaczyć ?

fotografia by Andrzej Otrębski / Wikipedia

Słupsk to duże miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Znajduje się w delcie rzeki Słupia na tak zwanym Pobrzeżu Koszalińskim. Początki miasta sięgają XI wieku, jednak wykopaliska archeologiczne udowadniają, że pierwsze osady na tym terenie funkcjonowały już w epoce brązu. W średniowieczu Słupsk był prężnie rozwijającym się miastem, głównie za sprawą działalności książąt pomorskich, których to siedziba znajdowała się właśnie w Słupsku. Do dziś miasto to jest wspaniałym przykładem bogatej historii i pięknej architektury.

1. Zamek Książąt Pomorskich

Słupski Zamek Książąt Pomorskich to najważniejszy i najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Wybudowany został na początku XVI wieku na zlecenie księcia Bogusława X. Gotycka budowla skrywa wystawy muzealne, w tym wspaniałą ekspozycję numizmatyczną oraz pamiątki o charakterze historycznym związane z dziejami Słupska.

2. Baszta Czarownic

Baszta Czarownic jest najstarszą pozostałością po średniowiecznych obwarowaniach miasta. Wybudowana została w XV wieku, a jej nazwa pochodzi od pełnionej funkcji. W średniowieczu bowiem była więzieniem, w którym przetrzymywano osoby posądzane o uprawianie magii. Obecnie w środku znajduje się wspaniała wystawa sztuki współczesnej.

3. Kościół farny Najświętszej Marii Panny

Kościół Mariacki w Słupsku to monumentalna, gotycka świątynia, która powstała już w XIII wieku, jednak w średniowieczu budowla kilkukrotnie była niszczona i odbudowywana. Poza wspaniałą fasadą warto odwiedzić także zabytkowe wnętrza kościoła, w których znajduje się m.in. barokowa ambona, liczne dzieła sztuki sakralnej oraz zjawiskowe witraże okienne.

4. Biały Spichlerz

Słupski Biały Spichlerz umiejscowiony jest tuż przy malowniczym Zamku Książąt Pomorskich. W zabytkowym, dziewiętnastowiecznym budynku znajdują się wystawy czasowe, które zajmują aż pięć pięter. W środku można zobaczyć m.in. wspaniałą kolekcję dzieł wybitnego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza.

5. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Galeria Sztuki w Słupsku organizuje ponad 30 wystaw rocznie. Jej zadaniem jest upowszechnianie sztuki współczesnej. W Słupsku posiada dwa salony wystawiennicze: Basztę Czarownic i Galerię Kameralną, ale posiada też trzecią salę w Ustce nazwaną Centrum Aktywności Twórczej. W galerii odbywają się wszelakie warsztaty i prowadzone są wykłady o sztuce nowoczesnej. Galeria Kameralna przystosowana jest przede wszystkim do prezentacji malarstwa, rysunku czy rzeźby. Ciekawostką o Baszcie Czarownic może być fakt, iż niegdyś w tej baszcie było więzienie dla kobiet. Dziś odbywają się tam wystawy sztuki.

6. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Zaledwie kilka kilometrów od centrum Słupska znajduje się niewielka wieś Swołowo, w której umiejscowione zostało Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Ten niewielki skansen etnograficzny umiejscowiony jest w trzech zabytkowych zagrodach. W środku można zwiedzić wystawy związane ze sztuką i twórczością lokalnych artystów, a także bogatym folklorem nadbałtyckich miejscowości. W obiekcie organizowane są również liczne koncerty, wydarzenia o charakterze historycznym, pokazy, festiwale, imprezy tematyczne, a także ogniska i wydarzenia dla najmłodszych dzieci.

Choć Słupsk nie ma bezpośredniego dostępu do morza, w mieście nie brakuje atrakcji dla najmłodszych, a także świetnie rozwiniętej bazy gastronomicznej i punktów o charakterze rozrywkowym. Miłośnicy wodnej aktywności powinni odwiedzić Aquapark Trzy Fale lub wybrać się do oddalonej o kilka kilometrów Ustki, która słynie z pięknych, malowniczych plaż i doskonale zagospodarowanych kąpielisk.

Historia miasta Słupsk

Pierwsze ślady historyczne, pochodzą tu jeszcze z epoki brązu. Początkowo znajdował się w tym miejscu gród, otoczony bagnami i trzęsawiskami, był on więc dobrze zabezpieczony przez obcymi najazdami. W VIII wieku powstała w tym miejscu Warownia, która przetrwała 5 wieków. W XIV wieku gród przeszedł w ręce Krzyżaków. W późniejszym czasie miejsce to często przechodziło w zagraniczne ręce, dopiero po wojnie w 1945 roku miasto trafiło znowu w ręce Polaków. Miasto to kilkakrotnie było odbudowywane, największa odbudowa miała miejsce w 1477 roku, kiedy to całe drewniane miasto doszczętnie spłonęło.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić