18 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci na Pomorzu w 2024 🗺️

atrakcje dla dzieci pomorskie
foto – Pixabay

Województwo pomorskie położone jest w północnej części kraju u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Region ten jest często odwiedzany przez turystów – piękne, bałtyckie plaże, nadmorskie, klimatyczne miejscowości, a także liczne atrakcje dla całej rodziny przyciągają tu wczasowiczów z całej Polski. Województwo pomorskie, choć słynie przede wszystkim z dostępu do Morza Bałtyckiego, oferuje również wiele aktywnych form zwiedzania.

1. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest jedną z najważniejszych i najbardziej zjawiskowych budowli średniowiecznych w Europie. Budowa tej ogromnej, mieszkalno-obronnej rezydencji trwała prawie dwieście lat. Obecnie w środku znajduje się ogromna ekspozycja historyczna, którą zwiedzić można podczas długiej, kilkugodzinnej wycieczki z przewodnikiem. Rodzicom z młodszymi dziećmi polecić można Trasę Zieloną czyli grupowe zwiedzanie przedzamcza i zamkowych dziedzińców.

2. Farma Zwierzaki Nad Potokiem

Farma Zwierzaki Nad Potokiem prowadzi hodowlę gatunków zwierząt, takich jak: alpaki, kuce, emu, świnki wietnamskie, świnki morskie, króliki, wiewiórki, ozdobne kaczki, gęsi, pawie, kozy, owce i wiele innych. Odwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy zwyczaje poszczególnych zwierząt, głaskać i nawet karmić zwierzęta. Karmę dostajemy przy wejściu. W weekendy w trakcie sezonu organizowane są ogniska. Niewiele jest miejsc, w których można poznać zwierzęta i jednocześnie nawiązać z nimi tak dobry kontakt. Alpaki – Diego oraz Pedro to znakomici towarzysze. Chętnie podchodzą do ludzi i dają się głaskać.

Farma znajduje się w Żukczynie, w pobliżu miejscowości Pruszcz Gdański, 20 km od centrum Gdańska. Zobacz tutaj dlaczego warto odwiedzić to miejsce – www.zwierzakinadpotokiem.pl

3. Centrum Hevelianum

Centrum Hevelianum w Gdańsku zachwyci każdego młodego miłośnika nauki. W strefie nauki umieszczone zostały proste konstrukcje, dzięki którym najmłodsi mogą poznać prawa fizyki, które oddziałują na nasze życie każdego dnia. W tym muzeum nauki znajduje się także strefa historyczna, w której zobaczyć można multimedialną wystawę na temat dawnych dziejów Polski. Dużą atrakcją dla dzieci jest interaktywna wystawa “Dookoła Świata”, gdzie umieszczonych zostało prawie 100 stanowisk, które przedstawiają geografię, faunę, florę i zwyczaje z różnych części globu.

4. Centrum Xperyment

Centrum Nauki Xperyment w Gdyni to kolejne miejsce dla małych odkrywców. Znajdują się w nim stałe ekspozycje dotyczące m.in. ludzkiego ciała, drzew, wody i fizyki. Centrum regularnie organizuje różne warsztaty rodzinne dotyczące ekologii, biologii i odkrywania najdalszych zakamarków Ziemi. Dużą atrakcją jest zwiedzanie tego miejsca z edukatorem, który pokazuje w jaki sposób przeprowadzić resuscytację oraz pomoże zrozumieć zjawiska fizyczne, które przedstawiane są dzięki prostym urządzeniom.

5. ZOO w Gdańsku

Gdańskie ZOO jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Wybiegi, pawilony i ogromne akwaria zamieszkuje ponad 220 gatunków zwierząt. To właśnie tu żyje największa na świecie populacja hodowlanych kondorów wielkich – ogromnych, padlinożernych ptaków zagrożonych wyginięciem. Wśród rzadkich gatunków zwierząt w gdańskim ZOO wyróżnić warto bawoły anoa (jedyne w Polsce), karłowate hipopotamy, pingwiny, szympansy i orangutany. Na terenie ogrodu zoologicznego znajdują się również liczne atrakcje dla najmłodszych (m.in. parki linowe, place zabaw) oraz obiekty gastronomiczne.

6. Fokarium na Helu

Tuż przy malowniczych bulwarach miejskich na Helu znajduje się wyjątkowa atrakcja dla całej rodziny. W helskim fokarium to badawcza placówka, której główną misją jest odtworzenie populacji bałtyckiej foki szarej. W fokarium znajduje się ciekawa ekspozycja przyrodnicza, organizowane są również warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jednak największą atrakcją jest obserwowanie tych zwierząt w ogromnych basenach, które położone są na zewnątrz placówki.

7. Akwarium w Gdyni

Gdyńskie Akwarium to jeden z najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych w tej części Polski. Historia tej placówki sięga już roku 1938, a ogromne budynki zamieszkuje ponad 250 różnych gatunków morskich stworzeń. Cała ekspozycja podzielona jest na strefy tematyczne: znajdują się w niej wystawy dotyczące biologii i ukształtowania Morza Bałtyckiego, kolorowych mieszkańców raf koralowych, gadów i płazów zamieszkujących podmokłe, przybrzeżne tereny, egzotycznego życia Amazonii oraz stworzeń, które żyją w najgłębszych i najbardziej niedostępnych czeluściach oceanów.

8. Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim to charakterystyczny skansen, w którym odtworzono warunki starożytnej osady handlowej. To idealne miejsce dla wszystkich młodych pasjonatów historii. Miejsce stworzone zostało dzięki wykopaliskom archeologicznym, które udowodniły silne wpływy rzymskie warunkujące życie w tym regionie od I do IV wieku n.e. Na terenie muzeum najmłodsi mogą obejrzeć pokaz historyczny, spróbować swoich sił w starożytnych rozgrywkach sportowych, a także wziąć czynny udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych.

9. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Skansen w Szymbarku położony jest w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Skansen to nie tylko etnograficzne muzeum na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim duża atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na terenie obiektu znajduje się m.in. “dom do góry nogami”, budynki tureckie, syberyjskie i kanadyjskie, a także… największa deska na świecie. Po zwiedzaniu skansenu warto wybrać się na rodzinną wycieczkę malowniczymi trasami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, gdzie podziwiać można wspaniałe, gęste lasy, kręte rzeki i niewielkie stawy, a także licznych przedstawicieli świata zwierząt, którzy zamieszkują obszar parku.

10. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie zachwyci przede wszystkich młodych miłośników pociągów. Znajduje się tu ogromna, największa w Polsce, ekspozycja maszyn kolejowych, która obejmuje niemal 50 różnych pojazdów szynowych (w tym aż 17 parowozów). W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie organizowane są również warsztaty, wystawy czasowe i prelekcje dotyczące m.in. najdziwniejszych maszyn parowych na świecie, światowej i polskiej historii kolejnictwa oraz etnografii i kultury województwa pomorskiego.

11. Groty Mechowskie

Podziemne Groty Mechowskie znajdują się na na terenie wsi Mechowo w pobliżu Pucka. Jest to niewielki kompleks jaskiniowy, który nie zachwyca długością i trudnością przejścia, jednak słynie ze wspaniałych, fantazyjnych formacji skalnych, które ciągną się przez całą długość jaskini. Wejście na teren Grot Mechowskich jest płatne, a ich zwiedzanie trwa zaledwie kilka minut, jednak jaskinie uformowane w miękkim piaskowcu uznawane są za jedne z najpiękniejszych w północnej części Polski.

12. ORP Błyskawica w Gdyni

Jedną z największych rodzinnych atrakcji w Gdyni jest zwiedzanie ogromnego statku ORP “Błyskawica”. Okręt od 1968 roku zacumowany jest w gdyńskim porcie i stanowi jedno z najciekawszych muzeów w mieście – sama maszyna jest najstarszym na świecie zachowanym “niszczycielem” wojennym. W muzeum zobaczyć można kabiny marynarskie, wyposażenie wojskowe (m.in. działa, wyrzutnie, miny morskie i miotacze), a także ekspozycję, która przedstawia polskie dzieje marynarki wojennej i handlu morskiego od czasów średniowiecza do współczesności.

13. Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach to wyjątkowe miejsce na mapie województwa pomorskiego. W tym ogromnym, plenerowym muzeum znajduje się aż 50 obiektów architektonicznych, z których najstarsze liczą ponad 200 lat. W Kaszubskim Parku Etnograficznym odwiedzić można m.in. budynki szkolne, tartaki, gospodarstwa, kuźnie i zagrody chłopskie. Na terenie parku często odbywają się różne rodzinne wydarzenia, w tym pokazy rzemieślnicze, warsztaty i lekcje dla dzieci w wieku szkolnym, koncerty muzyki ludowej, pokazy sztuki regionalnej oraz kiermasze i wydarzenia kulturowe.

14. Kaszubskie Oko w Gniewienie

Kaszubskie Oko to jeden z najpiękniejszych kompleksów rekreacyjnych w całym województwie pomorskim. Na terenie ogromnego parku znajdują się liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Poza wspaniałą, wysoką wieżą widokową (od której pochodzi nazwa całego kompleksu), odwiedzić tu można mały park dinozaurów z modelami pradawnych gadów żyjących na Ziemi, kilka tematycznych placów zabaw, park linowy oraz pole do minigolfa. Dużą atrakcją tego miejsca są figury Stolemów czyli kaszubskich olbrzymów, które – według regionalnych legend – niegdyś zamieszkiwały całe Kaszuby.

15. Pracownia Ceramiki Kaszubskiej

W Pracowni Ceramiki Kaszubskiej “NECEL” każdy młody miłośnik sztuki ma okazję do ręcznego wyrobienia i ozdobienia pięknej wspaniałych, glinianych naczyń. W tym miejscu znajduje się ciekawa ekspozycja historyczna, na której podziwiać można najpiękniejsze wyroby kaszubskiej ceramiki. Ciekawostką jest, że wypalanie i suszenie wyrobów zajmuje nawet kilka tygodni, dlatego ręcznie wytworzone naczynia odebrać można osobiście lub skorzystać z możliwości wysyłki na teren całego kraju.

16. Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławy to podmokłe, malownicze tereny, które obejmują dużą część Kaszub. Przejeżdża przez nie Żuławska Kolej Dojazdowa – turystyczna kolejka, na której trasie znajduje się wiele atrakcji tego regionu. Kolej przejeżdża m.in. przez piękną, zabytkową osadę Cyganek, trzy ważne nadmorskie miejscowości (Jantar, Stegnę i Sztutowo) oraz przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. W każdym z tych miejsc kolejka robi krótkie postoje, jednak elastyczny rozkład jazdy pozwala na dokładną eksplorację wszystkich atrakcji.

17. Zamek w Bytowie

Zamek Krzyżacki w Bytowie powstał na przełomie XIV i XV wieku i jest jednym z najważniejszych – tuż po Zamku w Malborku – obiektów historycznych województwa pomorskiego. Obecnie w środku znajduje się Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym podziwiać można ekspozycję historyczną i etnograficzną. Górne części obiektu zajmuje duża kolekcja kaszubskich dzieł sztuki. Na terenie Zamku znajduje się również hotel oraz restauracja, która serwuje tradycyjne dania regionalne.

18. Zamek Gniew

Malowniczy Zamek Gniew to idealne miejsce noclegowe dla rodzin z dziećmi. Poza pięknymi pokojami i apartamentami królewskimi, w obiekcie znajduje się salon SPA&Wellnes, duży basen rekreacyjny, a także restauracja, której specjalnością są potrawy kuchni staropolskiej i kaszubskiej. W pobliżu Zamku Gniew znajduje się także wiele rodzinnych atrakcji: organizowane są tu spływy kajakowe i ogniska, a w pobliżu rozciągają się malownicze trasy piesze i rowerowe. Na najmłodszych gości hotelu czeka “Pysiolandia” czyli duża sala z zabaw ze zjeżdżalniami, torami przeszkód, suchymi basenami i miejscami do rysunku i rękodzieła.

4.6/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić