Zamek w Gniewie to zamek, który zbudowany został przez Zakon krzyżacki. Jego początku sięgają XIII w. Wzniesiony był pierwotnie na planie czworoboku, a z czasem, z biegiem lat towarzyszyły mu różne, mniejsze i większe przebudowy. Przez pewien czas pełnił funkcję siedziby polskich starostów.
Budowa zamku zaczęła się w 1290 r. od budowy muru o czterech bokach. Jest on uznawany za jeden z najpotężniejszych zamków należących do zakonu, który leżał na lewym brzegu Wisły. Pierwotnie pełnił on rolę siedziby komtura gniewskiego. Po raz pierwszy został przebudowany w połowie XV w. Zamurowano wtedy bramę wjazdową, a także m. in. poszerzono kaplicę. Po 1410 r. został przejęty przez wojska polskie i następnie również został nieco zmodyfikowany. Po wojnie trzynastoletniej trafił on w ręce Związku Pruskiego. W trakcie oblężenia zamek ten po części spłonął. Po II pokoju toruńskim zamek ten stał się siedzibą polskich starostów. w XVII w. natomiast trafił do rąk szwedzkich, natomiast po tym, jak w Polsce nastąpił I rozbiór, zamek znalazł się we władaniu Prus.
W tym okresie, kiedy panowały nad nim wojska pruskie, zamek pełnił różne funkcje. Służył on więc m. in. jako spichlerz, który został przebudowany do tego celu w XVIII w. Ponowna przebudowa miała miejsce w 2 poł. XIX w., kiedy to duża wieża o czterech bokach została rozebrana. W narożu wschodnim na jej miejsce wybudowano natomiast wieżyczkę. Wtedy m. in. zburzono również zburzono również gdanisko, fosy zostały zasypane, a także utworzono nowe otwory okienne, które w znacznym stopniu wpłynęły na to, jak zamek od tej pory wyglądał.
Zamek wrócił w polskie władanie po I wojnie światowej. Jednak został bardzo poważnie zniszczony w 1921 r. przez pożar. Następnie w późniejszym okresie zamek ten pełnił rolę więzienia dla Polaków, które urządziły tam wojska okupacyjne. Odbudowa tego zamku przypadła na lata 60. i 70. XX w. Wtedy po części przywrócono zamkowi dawny wygląd, rodem ze średniowiecza. Następnie uruchomiono tam pierwszą w tym miejscu trasę turystyczną. Obecnie na tym zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne, takie jak m. in. turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa o charakterze artystycznym, a także kolonie i inne imprezy. Wiele komnat zostało również zaadoptowanych na pokoje w hotelowym stylu. Parę lat temu powstało tam także lądowisko śmigłowcowe Zamek Gniew.
Zamek ten jest z pewnością godny uwagi i warto go odwiedzić z wielu różnych względów. Można to zrobić na przykład z uwagi na ciekawą historię, która sięga przecież bardzo odległych czasów, do których mamy raczej ograniczony dostęp. Miejsca takie jak to mają jednak w sobie dużą magię i umożliwiają nam choć częściowe przeniesienie się i poczucie klimatu tamtych, tak odległych i nieznanych, a przez to bardzo fascynujących czasów. Jest to zamek, który do dnia dzisiejszego jest zachowany w dość dobrym stanie, na co wpływ miały z pewnością czynności podejmowane w celu odrestaurowania go. To dobre miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią klasyczne zwiedzanie tego typu zabytków, gdzie wyznaczone są specjalne trasy, co ułatwia zwiedzanie i poruszanie się po budynku. To jednak także dobra opcja dla tych, którzy lubią również imprezy cykliczne, takie jak turnieje rycerskie itp.