Wieżyca turystycznie w 2024

fotografia by Piotr J / Wikipedia

Wieżyca stanowi najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich. Sam wierzchołek zajmuje las bukowy, a nieco pod nim znajduje się Kaszubska Wieża Widokowa imienia Jana Pawła II, z której można podziwiać okoliczne tereny.

Wieża Widokowa znajdowała się kiedyś na szczycie, ale jej konstrukcja, powstała w czasach PRL, była wykonana z drewna i z biegiem lat uległa zniszczeniu. Dzisiejsza wieża ma stalową konstrukcję, natomiast turyści mogą również zobaczyć pozostałości po pierwotnej wieży.

Szczyt jest przecięty przez słynny Szlak Wzgórz Szymbarskich, który biegnie przez powiaty kartuski i gdański. Trasa ma aż sto dwadzieścia dwa kilometry, zaczyna się w Sierakowicach, a kończy w Sopocie. Po drodze podziwiać można Lasy Mirachowskie z rezerwatem przyrody oraz Jeziorem Bukowskim, Szwajcarię Kaszubską, gdzie znajdują się Wieżyca, ogród botaniczny, jeziora i wiele innych atrakcji, następnie odcinek raduńsko-przywidzki oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg, a warunki położenia szczytu sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Lasy w tej okolicy utrzymują pokrywę śnieżną najdłużej w regionie, dlatego kiedy wszędzie dookoła śnieg zaczyna topnieć, tutaj narciarze nadal cieszą się idealnymi warunkami do uprawiania ukochanego sportu.

Od 1962 roku szczyt Wieżycy jest objęty krajobrazowym rezerwatem przyrody “Szczyt Wieżyca na Pojezierzu Kaszubskim”, a pod ochroną znajduje się również wspomniany las bukowy. Dzięki temu, że zadbano o naturalne atuty tych terenów, turyści mogą cieszyć się skarbami natury w nienaruszonym stanie i obserwować zmiany, jakie w naturalnych procesach tutaj zachodzą.

Park Baśni i Legend Kaszubskich to interaktywna zabawa, podczas której dzieci mogą poznać regionalną sztukę i kulturę. Tablice dla zwiedzających należy oglądać przez własny tablet lub telefon, a legendy są odsłuchiwane na trasie.

Wieża jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 9 rano do 20 wieczorem, a dzieci do szóstego roku życia mogą na nią wejść za darmo. Młodzież do szesnastego roku życia płaci za tę atrakcję siedem złotych, a dorośli dziesięć złotych.

W pobliskim Koszałkowie turyści znajdą restaurację Biały Miś, która serwuje różnorodną kuchnię europejską i polską oraz pyszne desery, czy oferty noclegowe o zróżnicowanych standardach i cenach za dobę.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj 

4.1/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić