Hajnówka Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć

fotografia by Jacek Karczmarz / Wikipedia

Hajnówka jest miastem położonym w województwie podlaskim, tuż przy Puszczy Białowieskiej – unikalnego miejsca na mapie polski, które wyróżnia się specyficzną florą i fauną. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Podlasia o walorach turystycznych. Hajnówka założona została w VII wieku, jednak swoje prawa miejskie dostała dopiero w 1951r. Obecnie liczy nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, jednak corocznie odwiedza ją wielu turystów z całej Polski.
Hajnówka jest nie tylko ośrodkiem turystycznym Podlasia, ale również miastem powiatowym, na którym znajdują się dziesiątki stanowisk archeologicznych. Ciekawostką jest, że nazwa tej miejscowości wywodzi się od Straży Hajnowskiej, która broniła uroczyska w Skarbosławku w XVIII wieku.

Obiekty sakralne w Hajnówce

Z pewnością jednym z najważniejszych obiektów sakralnych – i jedną z największych atrakcji turystycznych – w Hajnówce jest Sobór Świętej Trójcy. Ten monumentalny budynek jest przykładem nowoczesnej architektury, który może pomieścić jednorazowo nawet 5 tysięcy wiernych, dzięki czemu stanowi jedną z największych świątyń prawosławnych w Europie. Zaledwie 3km od Hajnówki znajduje się Cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy. Niewielki, drewniany budynek został zbudowany w 1846r. To jednak nie jedyny obiekt tego typu, który warto odwiedzić podczas pobytu w Hajnówce. Znajdziemy tutaj również Cerkiew Wszystkich Świętych, położoną na cmentarzu prawosławnym oraz Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach (ok. 3,8km od Hajnówki). Szczególnie drugi z tych obiektów jest wyjątkowo atrakcyjnym celem turystycznym z powodu organizowanego w drugiej połowie sierpnia Święta Zaśnięcia Bogurodzicy, któremu towarzyszy poświęcenie plonów.

Najciekawsze muzea

W Hajnówce mieści się Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Znajdziemy tutaj wystawy etnograficzne, które przedstawiają codzienne życie Białorusinów na Ziemi Podlaskiej. Do stałych wystaw należy m.in. „Białoruski Kalendarz”, który odzwierciedla życie ludu białoruskiego względem pór roku. Warto odwiedzić również wystawę poświęconą lokalnemu malarstwu, w której zbiorach znajdują się prace m.in. Zbigniewa Budzyńskiego czy Bogusławy Czarkowskiej. W galerii odbywają się również wystawy czasowe, głównie z zakresu różnorodnej sztuki, na których podziwiać możemy fotografie i pejzaże artystów z całej Polski.
Będąc w Hajnówce warto odwiedzić również Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. W tym prywatnym muzeum znajduje się niemal 600 różnych eksponatów, które przedstawiają pracę rzemieślników podlaskich. Poza obejrzeniem wystaw, możemy również wziąć udział w pokazie kucia w kuźni mieszczącej się przy muzeum.

Hajnówka dla najmłodszych

Zdecydowanie jedną z największych atrakcji Hajnówki dla najmłodszych jest Park Miniatur Zabytków Podlasia. Znajdziemy tutaj wyjątkowe obiekty z całego regionu: świątynie prawosławne i katolickie (a nawet miniaturę Meczetu w Kruszynianach), drewniane, kolorowe domy mieszkalne, z których słynie całe województwo podlaskie oraz inne budowle, charakterystyczne dla Podlasia. Park Miniatur otwarty jest codziennie od 9:00 do 18:00, a bilety kosztują od 7 do 10zł.
Z pewnością jednym z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów w Hajnówce jest Chatka Baby Jagi – kolorowy, drewniany domek, którego zwiedzanie odbywa się z animatorem. Znajdziemy tutaj wielki kocioł czarownicy, piec, a nawet podziemne lochy. Zielone tereny dookoła chatki skrywają jeszcze jedną atrakcję – grę na świeżym powietrzu, podczas której należy odnaleźć największe zabytki.

Hajnówka z pewnością jest miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu na Podlasiu. Jeśli wciąż mało nam atrakcji, wystarczy zaledwie chwila by znaleźć się u bram Puszczy Białowieskiej, gdzie czekają na nas wspaniałe widoki sprzyjające pieszym i rowerowym wycieczkom, z których najważniejszym punktem jest odwiedzenie Zagrody Żubrów w miejscowości Białowieża.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić