Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie świętokrzyskim. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a już w XIII wieku pisano o tutejszych solankach. Oficjalne otwarcie uzdrowiska nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku i od tamtego momentu Busko-Zdrój jest popularnym uzdrowiskiem, odwiedzanym przez tysiące kuracjuszy z różnymi dolegliwościami.
Co ciekawe miasto ma status najcieplejszego i najbardziej słonecznego polskiego uzdrowiska dzięki 1600 słonecznych godzin w roku.
W samym mieście i okolicach znajduje się również sporo atrakcji, które przyciągają kuracjuszy jak i turystów.
Co warto robić w Busku-Zdroju? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Park Zdrojowy
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju został założony w XIX wieku. Znajduje się tutaj wielki ogród łazienkowski oraz Aleja Adama Mickiewicza. Aleja ta ma niecały kilometr i dociera aż do rynku, a na trasie można podziwiać nie tylko piękną roślinność, ale również zabytkowe budynki, takie jak budynek Starostwa Powiatowego.
2. Muzeum Ziemi Buskiej
Muzeum Ziemi Buskiej to miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię regionu i zrozumieć, jakie wydarzenia go ukształtowały. Znajdują się tutaj najróżniejsze eksponaty związane z regionem, od wykopalisk archeologicznych, przez kolejne epoki, aż po drugą wojnę światową i wystawę poświęconą więźniom obozów sowieckich i nazistowskich.
3. Tężnia solankowa
Tężnia solankowa w Busku-Zdroju należy do najnowocześniejszych jak i największych w Posce. Tężnia zachwyca swoją okrągłą konstrukcją, której średnica wynosi 72 metry. Dwa pierścienie z tarniny rozdzielone są małym labiryntem, a na dziedzińcu znajduje się fontanna mgielna. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, który pozwala podziwiać piękną panoramę miasta, a w samym kompleksie często organizowane są wydarzenia kulturalne.
4. Kaplica św. Anny
Jedną z najciekawszych atrakcji w Busku-Zdroju jest kaplica św. Anny, czyli neogotycki kościółek. został wybudowany pod koniec XIX wieku z inicjatywy kuracjuszy, którym stan zdrowie nie pozwalał wybrać się do kościoła w centrum miasta. Co ciekawe, była budowana w czasach, kiedy Busko-Zdrój znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Katolicyzm nie był dobrze widziany przez władze carskie, dlatego budowlę stworzono w kilka tygodni, kiedy rosyjski dygnitarz wyjechał z miasta.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim
5. Restauracja Smaki Ponidzia
Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Busku-Zdroju jest restauracja Smaki Ponidzia, gdzie na klientów czekają regionalna dania, a także tradycyjna kuchnia polska. Można się tutaj poczuć jak w domu i to nie tylko za sprawą pysznej kuchni, ale również dzięki przytulnej i kameralnej atmosferze.
6. Galeria Sztuki Zielona
Galeria Sztuki Zielona w Busku-Zdroju powstała w 1989 roku i znajduje się w przedwojennej willi „Polonia”. W środku znajduje się pięć sal, a atmosfera młodopolskiego dworku dodatkowo podkreśla charakter wystawy. Znajdują się tutaj wystawy dzieł sztuki, a często również urządzone są spotkania autorskie i promocyjne.
7. Kościół św. Leonarda
Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego. Został wybudowany pod koniec XVII wieku i jest najstarszą budowlą w całym Busku-Zdroju. W środku znajduje się unikatowa rzeźba Matki Boskiej z ruchomymi rękami w stawach barkowych i łokciowych, która była wzorowana na lalkach niemieckich z XVIII wieku.
8. Sanatorium Marconi
Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju zostało oddane do użytku w pierwszej połowie XIX wieku. Jego nazwa nawiązuje do Henryka Marconiego, czyli włoskiego architekta, który zaprojektował piękny budynek. Na uwagę zasługują kolumny w stylu korynckim i dekoracyjna galeria. Cyklicznie odbywa się tutaj Lato z Chopinem i inne imprezy kulturalne.
9. Zimne Wody
Zimne Wody to rezerwat przyrody znajdujący się dwa kilometry od centrum miasta. Znajdują się tutaj liczne źródła wody, która wypływa ze skał gipsowych. W jednym miejscu woda wypływa spod skarpy, tworząc niewielki staw oraz strumień. Jest to pierwszy pomnik nieożywionej przyrody w tym regionie. Drugim z nich są tak zwane Gipsowe Kryształy, które pięknie prezentują się podczas słonecznej pogody.
10. Ławeczka Wojtka Belona
Ławeczka Wojtka Belona w Busku-Zdroju została umieszczona w malowniczym miejscu, okalanym przez barwną roślinność. Została ona poświęcona polskiemu pieśniarzowi i kompozytorowi, który od lat sześćdziesiątych XX wieku mieszkał właśnie w tym mieście.
11. Pińczów
Znajdujący się kilkanaście kilometrów od Buska-Zdroju Pińczów to miejscowość, która zachwyci miłośników historii i starej architektury. Znajdują się tutaj liczne zabytki, a wśród nich zespoły klasztorne z XV i XVI wieku i barokowa kaplica. Atrakcją dla dzieci jest tutaj Ciuchcia Expres Ponidzie, którą można dojechać do Jędrzejowa lub Hajdaszka.
12. Rezerwat Przyrody Krzyżanowice
Rezerwat Przyrody Krzyżanowice znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego i został utworzony w latach pięćdziesiątych XX wieku. Malownicze skały kredowe są tutaj otoczona przez bujną roślinność, a w tym przez wiele rzadkich gatunków. To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
13. Grodzisko Stradów
Grodzisko Stradów to grodzisko pochodzące z wczesnego średniowiecza. Jest to największe grodzisko w Polsce, które powstało między VIII a X wiekiem. Znajduje się na niewielkim wzgórzu, ma kształt podkowy, a badacze łączą je z Wiślanami. Jest to wielka ciekawostka turystyczna dla tych, którzy interesują się historią Słowian, ale również bardzo ciekawe miejsce na piesze wędrówki.
14. Sosna Na Szczudłach
Sosna Na Szczudłach w Wełeczu koło Buska-Zdroju, zwana również Sosną Kroczącą, jest jednym z najpopularniejszych drzew w kraju. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim korzeniom, które wznoszą się ponad ziemię i przypominają odnóża pająka. Drzewo to ma ponad sto la, a każdy kuracjusz i turysta w mieście obowiązkowo musi zobaczyć jego fenomenalną konstrukcję.
15. Garb Pińczowski
Garb Pińczowski, nazywany również Garbem Wójczańsko-Pinczowskim, to niewielkie wzniesienie w województwie świętokrzyskim. Wnosi się na ponad trzysta metrów nad poziomem morza i stanowi część Niecki Nidziańskiej. Przyciąga fanów spacerów i przyrody, zwłaszcza że jego znaczna część jest zalesiona.
16. Rezerwat Przyrody Skowronno
Rezerwat Przyrody Skowronno to stepowy rezerwat, który został utworzony w 1960 roku. Celem jego założenia była ochrona rzadkiej flory, która tutaj występuje. Bogata roślinność połączona z pięknym krajobrazem sprawiają, że jest to idealne miejsce na rodzinne spacery i eksplorowanie lasu w poszukiwaniu rzadkich gatunków roślin i ptaków.
17. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka znajduje się w pobliskim Pacanowie. Centrum to powstało z myślą o najmłodszych turystach, ale z pewnością zapewnia świetną zabawę również ich rodzicom. Na jego terenie znajdują się Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, a także sale kinowa i teatralna. Można tutaj również kupić mnóstwo pamiątek i gadżetów nawiązujących do polskich bajek.
18. Rezerwat Przyrody Przęślin
Rezerwat Przyrody Przęślin znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie stanowiących stanowisko ziołomirka stepowego, a także wielu rzadkich roślin, takich jak wężymord stepowy czy ostnica włosowata. Miejsce to przyciąga wielbicieli przyrody, a także tych, którzy chcą w ciszy i z dala od miejskiego hałasu zrelaksować się na łonie natury.
19. Noclegi w Busko-Zdrój
Miejscem, w którym warto zatrzymać się na kilka noclegów, podczas wycieczki do Buska-Zdroju, zdecydowanie jest pensjonat znajdujący się w Zamku Dersława. Budowla powstała w 1911 roku, kiedy rosyjski lekarz z uzdrowiska postanowił stworzyć budowlę dorównującą rozmachem średniowiecznym budowlom. Choć jego wnętrze jest nowoczesne i w pełni komfortowe, z zewnątrz prezentuje się zamek rodem sprzed kilkuset lat.