Co warto zobaczyć w Kartuzach i okolicach
Kartuzy (z j. kaszubskiego Kartuzë, z niem. Karthaus) to miasto znajdujące się w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, którego są stolicą. Miasto leży nad czterema Jeziorami kartuskimi. Są to jeziora: Klasztorne Duże, Klasztorne Małe, Mielenko oraz Karczemne.
Istotne momenty pierwszej działalności człowieka na tych terenach
Obszar dzisiejszych Kartuz zasiedlony był nieco później, niż tereny znajdujące się na południe od niego, głównie za sprawą lądolodu. Koczownicze grupy zaczęły się tam osiedlać dopiero wtedy, gdy klimat się ocieplił. Ślady pierwszej działalności człowieka pochodzą z neolitu, a więcej ich pochodzi z epoki brązu, które miały związek z kulturą łużycką. W starożytności tereny te leżały na trasie szlaku bursztynowego.
1. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Jednym z najważniejszych zabytków w tym mieście jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Jest to kościół klasztorny kartuzów, który powstawał w XIV i XV wieku. Cechą charakterystyczną budowli jest dach w kształcie trumny i barokowy hełm wieży. Wewnątrz znajdują się inne, niezwykle cenne zabytki, takie jak gotycki ołtarz, barokowe stalle, tron przeora czy chrzcielnica.
2. Galeria ,,Refektarz” Kartuzy
Niezwykle ważnym zabytkiem i atrakcyjnym turystycznie miejscem jest także Galeria ,,Refektarz”. Jest to utworzona w 1995 roku instytucja kultury w poklasztornym refektarzu Zakonu Kartuzów. W galerii tej odwiedzający mają styczność zarówno z kulturą kaszubską, jak i uniwersalną, nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jedną z najważniejszych funkcji galerii jest funkcja edukacyjna.
4. Muzeum Kaszubskie Kartuzy
Z pewnością warto odwiedzić również Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Znajdujące się w nim eksponaty dotyczą zamieszkującej Kaszuby grupy etnicznej. Placówka ta jest wpisana na listę Państwowego Rejestru Muzeów. Głównym inicjatorem jego założenia był Franciszek Treder. Wśród zbiorów muzeum znajduje się wiele przedmiotów związanych z kulturą kaszubską, w tym m. in. instrumenty muzyczne.
5. Lasy i jeziora w okolicy
Będąc w Kartuzach, warto udać się również do kilku innych miejsc. Oprócz robiących ważenie architektonicznych zabytków, w tych okolicach warto podziwiać również naturę. Można więc wybrać się nad jedno z czterech jezior. Oprócz jezior, atrakcyjnymi miejscami stworzonymi przez naturę są również lasy, zróżnicowane przyrodniczo. Spotkać można tam wiele gatunków roślin, jak również różnego rodzaju bagna i inne małe zbiorniki wodne.
6. Hotel Spichrz z restauracją Spichrz Pod Sytą Gęsią
W restauracji oprócz tradycyjnie przyrządzonych kaszubskich można również posmakować warzonego na miejscu piwa z Browaru Lubrow. Jeśli spędzasz wakacje albo wczasy na Kaszubach powinieneś spróbować tutejszej kuchni, która serwuje dania z wyrobów najwyższej jakości, zachowując przystępne ceny.
Szczególną atrakcją hotelu są łaźnie piwne dostępne nie tylko dla gości hotelowych jak i dla gości z zewnątrz.
7. Promenada nad jeziorem Karczemnym
Wartym odwiedzenia miejscem jest promenada nad Jeziorem Karczemnym. Miejsce to jest również dobrym punktem widokowym na centrum Kartuz.
8. Gaj Świętopełka w Kartuzach
Jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Kartuz. Wiedzie tutaj aleja Filozofów.
9. Zamek Łapalice
Niedokończona budowla imponująca swym rozmachem.
10. Chmielno
Ledwie 10 kilometrów od Kartuz, położona jest urokliwa miejscowość Chmielno. Warto ją wybrać jeśli chcemy spędzić nieco czasu nad wodą. Piękne jeziora, kąpieliska z pomostami oraz dostępny sprzęt wodny do wypożyczenia.
Poza tym na miejscu znajduje się Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Ich ceramika ma tradycje sięgające XIX wieku, a na terenie muzeum można dziś podziwiać przedmioty pokryte pięknymi i symbolicznymi wzorami.
11. Park Miniatur w Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie to kompleks, na terenie którego znajdują się makiety przedstawiające najsłynniejsze budowle z całego świata w wersji pomniejszonej 1:25. Makiety są wykonane bardzo szczegółowo i pozwalają przyjrzeć się detalom m.in.: wieży Eiffla, krzywej wieży w Pizie czy też Pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
12. Rezerwat przyrody Żurawie Błota to torfowiskowy rezerwat, który powstał, aby chronić unikalną szatę roślinną oraz ptaki wodno-błotne, dla których teren ten stał się domem. Znajduje się tutaj Jezioro Kamienne i słynny Diabelski Kamień będący pomnikiem przyrody. Jest to również miejsce lęgowe dla brodźca samotnego oraz żurawia.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj