Atrakcje Pińczów 🗺️ Co warto zobaczyć i zwiedzić

pińczów
foto – Wikipedia

Pińczów to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona pomiędzy Busko-Zdrojem i Jędrzejowem. Kameralne miasteczko często odwiedzane jest przez turystów, którzy podróżują po malowniczych terenach okolic Gór Świętokrzyskich. To miejsce, które zachwyca architekturą, wiekową historią, a także wieloma atrakcjami dla całej rodziny.

1. Muzeum Regionalne

Pińczowskie Muzeum Regionalne umiejscowione jest w zabytkowym budynku, który niegdyś należał do klasztoru popaulińskiego. W muzeum znajdują się cztery główne wystawy, które prezentują zabytki archeologiczne, judaistyczne, przyrodnicze i historyczne. Można tu zobaczyć m.in. wystawę dotyczącą historii miasta od XV wieku, liczne eksponaty pozyskane podczas wykopalisk, wystawę minerałów i skał oraz ekspozycję biograficzną pisarza Adolfa Dygasińskiego.

2. Park przy Pałacu Wielkopolskich

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Pińczowa jest przepiękny Pałac Wielkopolskich, który wybudowany został pod koniec XVIII wieku. Choć barokowo-klasycystyczny budynek pełni dziś funkcję siedziby szkoły technicznej, turyści chętnie odwiedzają wspaniały zespół parkowy, który rozciąga się przed pałacem. Znajdują się tu liczne rzeźby, alejki spacerowe oraz miejsca do odpoczynku.

3. Pińczowskie Zaduszki Jazzowe

Najważniejszym festiwalem, który odbywa się w miejscowości, są Pińczowskie Zaduszki Jazzowe. Impreza odbywa się regularnie od 2005 roku, a do tej pory na pińczowskiej scenie wystąpili m.in. Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik. Podczas wydarzenia odbywają się nie tylko koncerty jazzu i muzyki improwizowanej, ale również warsztaty dla dzieci i młodzieży, spektakle teatralne i jarmarki.

4. Architektura i zabytki sakralne

Podczas spaceru po Pińczowie zobaczyć można wiele wiekowych zabytków – przepiękne kamieniczki, drewniane domy i obiekty sakralne. Wśród tych ostatnich warto wyróżnić Kaplicę św. Anny oraz zespół klasztorny w dzielnicy Mirów. Jednym z najstarszych, dobrze zachowanych budynków jest Dom Ariański (nazywany również Drukarnią Ariańską), który wybudowany został u schyłku XVI wieku, dziś pełniący funkcję archiwum państwowego. W Pińczowie znajduje się jedna z najstarszych polskich synagog – Synagoga Stara, która powstała w latach 1594-1609.

5. Nadnidziański Park Krajobrazowy

Nadnidziański Park Krajobrazowy to idealne miejsce na spędzenie ciepłego popołudnia w gronie rodziny. Park ma powierzchnię ponad 228 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie wyznaczono 9 rezerwatów przyrody objętych ścisłą ochroną. Przez jego tereny wytoczono wiele ścieżek edukacyjnych, alejek spacerowych oraz szlaków rowerowych. Ciekawostką jest, że w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym podziwiać można unikalne kryształy krasowe, które osiągają długość nawet 3,5 metra.

6. Spływy kajakowe rzeką Nidą

Ciekawą atrakcją okolic Pińczowa jest możliwość organizacji spływów kajakowych Nidą. Rzeka jest stosunkowo wolna, szeroka i płytka, a jej dorzecze obfituje w meandry i zakola. Spływy Nidą są dosyć proste i mało wymagające technicznie, jednak przepłynięcie niektórych części rzeki może wymagać więcej wysiłku i niewielkiego doświadczenia. Doskonale nadają się zarówno dla początkujących amatorów sportów wodnych, jak i zaawansowanych kajakarzy.

7. Ogród na Rozstajach

Ogród na Rozstajach znajduje się w niewielkiej wsi Młodzawy Małe, która oddalona jest od Pińczowa o zaledwie kilka kilometrów. Jest to prywatny ogród botaniczny, w którym podziwiać można ponad 2 tysiące gatunków roślin. W przeciwieństwie do innych tego typu obiektu, Ogród na Rozstajach skupia się na uprawie rodzimych i lokalnych odmian roślin zielonych, ziołowych i sezonowych. Kompozycję roślinną uzupełniają zbiorniki wodne: oczka, kaskady, wodospady i fontanny, przy których ustawiono zaciszne altanki i ławki do odpoczynku.

8. Busko-Zdrój – największe atrakcje

Busko-Zdrój to sławna, świętokrzyska miejscowość uzdrowiskowa, która położona jest około 15 kilometrów od Pińczowa. W miejscowości znajduje się wiele zabytków architektonicznych: stare wille i zabudowania uzdrowiskowe, kościoły i kaplice (w tym drewniany kościółek cmentarny z końca XVII wieku), a także synagoga wybudowana w 1929 roku. Dużą atrakcją miasta jest duży, zadbany Park Zdrojowy z długą promenadą oraz tężnią solankową. W Busku-Zdroju do dziś znajdują się liczne sanatoria, które wykorzystują lecznicze działanie tutejszych wód głębinowych do łagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych.

9. Muzeum Zegarów w Jędrzejowie

Podczas pobytu w Pińczowie warto wybrać się do oddalonego o nieco ponad 20 kilometrów Jędrzejowa, gdzie znajduje się Muzeum im. Przypkowskich, częściej określane jako “Muzeum Zegarów”. Choć w bogatej kolekcji muzeum faktycznie podziwiać można wiele zabytkowych zegarów, zbiory dotyczą także innych dziedzin, takich jak gastronomia, grafika, fotografia i historia.

10. Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość, oddalona od Pińczowa o 24 kilometry. W Sobkowie znajduje się Zamek Rycerski, czyli kompleks, którego najważniejszą częścią są ruiny średniowiecznego grodziska. Obecnie jednak funkcjonuje tu stadnina konna, w której odbywają się lekcje i pokazy jeździeckie, a także restauracja, serwująca wyborne dania kuchni regionalnej i polskiej. Na terenie Zamku Rycerskiego organizowane są m.in. pokazy rycerskie, warsztaty historyczne i archeologiczne dla dzieci i kursy tańców dworskich, a dużą atrakcją jest możliwość zobaczenia wystrzału z armaty.

11. Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku

Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku (ok. 20 kilometrów od Pińczowa) to ośrodek muzealny, poświęcony w pełni kulturze judaistycznej. Znajduje się tu duża ekspozycja, która przedstawia dzieje Żydów w Chmielniku i jego okolicach, a także prezentuje liczne dzieła sztuki i wiekowe przedmioty codziennego użytku. Duża część wystawy ma charakter multimedialny.

12. Kuchnia regionalna

Świętokrzyska kuchnia jest bardzo pożywna i sycąca. Bazą wielu dań są ziemniaki, warzywa strączkowe, kasza i mąka. W wielu restauracjach są serwowane wyborne mięsa, a do regionalnych przysmaków zaliczyć można pieczoną kaczkę i gęsinę. Ciekawym daniem są pierogi z farszem z bobu, które przygotowywane są w sezonie letnim. Do lokalnych dań zaliczają się również zalewajka świętokrzyska, kugiel (zapiekanki ziemniaczanej) i wyroby z szydłowskich śliwek.

13. Najlepsze restauracje w Pińczowie

Podczas pobytu w Pińczowie warto odwiedzić Bistro Kwadrans, które cieszy się świetnymi opiniami wśród mieszkańców miejscowości i turystów. Bistro specjalizuje się w podawaniu dań kuchni amerykańskiej i włoskiej, a zjeść tu można m.in. wyśmienite burgery w lokalnej odsłonie. Potrawy kuchni polskiej i regionalnej serwowane są w Restauracji Tawerna, gdzie spróbować można pysznych, pieczonych mięs i ręcznie wyrabianych pierogów.

Noclegi w Pińczowie

Choć w samym Pińczowie nie znajdziemy luksusowych hoteli, w miejscowości działa kilka prywatnych pensjonatów, które oferują noclegi w komfortowych warunkach i stosunkowo niskich cenach. W okolicach miasta możemy jednak znaleźć wiele obiektów o znacznie wyższym standardzie, takich jak Rezydencja Elżbiecin z basenem oraz piękny Hotel Zacisze.

Dzieje Pińczowa

Historia Pińczowa sięga średniowiecza – już w XII wieku istniał tu duży kamieniołom, który chroniony był przez tutejsze grodzisko. Osada górnicza przyciągała coraz większą ilość ludności, a z czasem miejscowość zyskała przywilej organizacji jarmarków. Po zamknięciu kamieniołomu, miejscowość stała się osadą o charakterze rolniczym, w której uprawiano winorośl oraz hodowano bydło. Obecnie Pińczów ma duże znaczenie turystyczne i gospodarcze – dookoła położone są jedynie małe wsie rolnicze, wśród których miasteczko pełni rolę kulturową i handlową.

4/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić