Nadnidziański Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Nadnidziański Park Krajobrazowy
foto – Paweł Cieśla / Wikipedia

Nida to piękna rzeka, nad którą na turystów czeka wiele niespodzianek. Kto chce nacieszyć się jej pięknem, ten powinien wybrać się na teren Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Co warto wiedzieć na jego temat?

1. Rzeka Nida

Nida to nizinna rzeka o długości 151 km. Jej źródła znajdują się na terenie miejscowości Moskorzew w województwie świętokrzyskim. Swój bieg Nida kończy w okolicach Nowego Korczyna, gdzie wpada do Wisły.

2. Nadnidziański Park Krajobrazowy w liczbach

Nadnidziański Park Krajobrazowy został powołany do życia w 1986 roku. Powierzchnia parku zajmuje 263 km2. Na jego terenie znajduje się 9 rezerwatów przyrody (m.in. Góry Wschodnie w gminie Wiślica oraz Skotniki Górne w gminie Pińczów), 30 pomników przyrody oraz 3 użytki ekologiczne.

3. Nadnidziański Park Krajobrazowy – ogólna charakterystyka

Nadnidziański Park Krajobrazowy środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką oraz część Garbu Pińczowskiego. Głównym zadaniem parku jest ochrona krajobrazu, w którym niezwykle ważną rolę odgrywają meandry rzeki Nidy oraz ciekawe zjawiska krasu gipsowego. Park jest atrakcyjnym miejscem i dla miłośników historii, i dla przyrodników. Rzeka Nida jest ważną ostoją ptactwa wodnego, można tu również podziwiać ciekawe zbiorowiska bagienne.

4. Pińczów

Dyrekcja Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego mieści się w Pińczowie – mieście znanym z pięknych widoków na dolinę Nidy oraz cennych zabytków. Można tu zobaczyć m.in. dawny zespół klasztorny Paulinów, synagogę oraz kaplicę Świętej Anny. Miasto zachwyca też ciekawym muzeum regionalnym oraz malowniczym rynkiem, na którym można odpocząć po historycznych spacerach.

5. Hotel Nad Starą Nidą

Kto chce spędzić więcej czasu na terenie parku, ten może wynająć pokój w hotelu Nad Starą Nidą w Pińczowie. To dobry punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki historyczne i przyrodnicze. Na gości czekają tu wygodne pokoje i apartamenty, restauracja oraz miejsca do wędkowania. Można tu również spędzić czas w sali bilardowej, z kolei na najmłodszych gości czeka plac zabaw.

6. Wiślica

Na terenie Wiślicy znajduje się grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza, Domu Jana Długosza oraz gotyckiej kolegiaty z XIV wieku, w podziemiach której można podziwiać pozostałości romańskich budowli z czasów księcia Henryka Sandomierskiego.

7. Lody u Bałagi

Kto w czasie wycieczki w rejonie Wiślicy nabierze ochoty na coś słodkiego, ten może wybrać się na lody do Bałagi. Lodziarnia ta działa od połowy lat 50. XX wieku. Do dziś znana jest z lodów o wspaniałym smaku, które powstają według tradycyjnych receptur.

8. Chotel Czerwony

Choć Chotel Czerwony jest niewielką wsią, wizyta na jego terenie może dostarczyć niezapomnianych wrażeń każdemu turyście. To zasługa gotyckiego kościoła św. Bartłomieja, będącego jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Ponidzia, oraz Jaskółczych Ogonów, czyli jednej z największych na świecie wychodni kryształów gipsu.

9. Grochowiska

Miłośnicy historii odwiedzający tereny nad Nidą z pewnością docenią wizytę w Grochowiskach – miejscowości znanej z jednej z najpoważniejszych bitew powstania styczniowego. Zakończyła się ona zwycięstwem Polaków, jednak w trakcie walki Langiewicz stracił około 300 ludzi. Dziś o tych wydarzeniach przypomina wielka inscenizacja, organizowana przez lokalnych miłośników historii w rocznicę bitwy.

10. Mozgawa i wąwóz lessowy

Wąwóz lessowy w miejscowości Mozgawa to kolejna atrakcja, którą warto uwzględnić w programie wycieczki po Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Jest on miejscem chętnie odwiedzanym przez botaników i historyków, dla których ważnym wydarzeniem jest bitwa nad Mozgawą, stoczona we wrześniu 1195 roku w związku z walką o przejęcie tronu po nagłej śmierci księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

11. Ciuchcia Expres Ponidzie

Ciuchcia Expres Ponidzie to ważna atrakcja turystyczna oraz jeden z ciekawszych sposobów na zwiedzanie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Ta kolejka wąskotorowa kursuje pomiędzy Jędrzejowem i Pińczowem. Turyści mogą z niej korzystać od maja do września, ciesząc się ciekawą przejażdżką i pięknymi widokami.

12. Sosna na szczudłach

Wśród największych osobliwości Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się sosna na szczudłach, znana też jako „Sosna Krocząca”. Ta przyrodnicza ciekawostka liczy sobie 100 lat i może się pochwalić wyjątkowo rozwiniętym systemem korzeniowym. Gdzie można ją zobaczyć? W miejscowości Wełecz, w niewielkiej odległości od drogi łączącej Busko-Zdrój i Pińczów.

13. Ogród na Rozstajach

Ogród na Rozstajach w miejscowości Młodzawy Małe to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki po Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym nie można pominąć. Ten prywatny ogród botaniczny to jedna z ważniejszych ciekawostek na terenie województwa świętokrzyskiego oraz ciekawe miejsce dla tych, którzy chcą nacieszyć się wypoczynkiem w otoczeniu ciekawych gatunków roślin.

14. Ścieżki dydaktyczne

Kto chce poznać przyrodnicze walory Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego i lepiej poznać dzieje Ponidzia, ten może się wybrać na spacer po jednej z kilku ścieżek dydaktycznych. Do najciekawszych propozycji zaliczają się:

  • ścieżka geologiczno-botaniczna „W rezerwacie Skorocice” (ok. 3 km)
  • ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa „Czarkowy-Ostrów” (ok. 8 km)
  • ścieżka historyczna „Królewskie miasto Nowy Korczyn” (ok. 3 km)
  • ścieżka historyczna „W średniowiecznej Wiślicy” (ok. 4,5 km)

15. Nadnidziański Park Krajobrazowy dla aktywnych

Nadnidziański Park Krajobrazowy to idealne miejsce dla tych, którzy lubią spędzać czas w aktywny sposób. Ta terenie parku nie brak szlaków pieszych i rowerowych, wielkim powodzeniem cieszą się też spływy kajakowe Nidą. Dodatkową atrakcją są loty paralotnią i motolotnią, z których można korzystać w Pińczowie – mieście znanym nie tylko z cennych zabytków, ale też z prężnie działającego aeroklubu.

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić