Klimontów to niewielkie malownicze miasteczko znajdujące się w województwie świętokrzyskim, 70 km na wschód od Kielc.
Klimontów usytuowany jest na Wyżynie Sandomierskiej, a historyczne źródła potwierdzają, że wieś o tej samej nazwie funkcjonowała już w XIII wieku. W pierwszych latach XVII wieku wieś przekształciła się w miasto, co miało w kolejnych latach się zmienić. W 1870 roku z racji ukazu carskiego Klimontów traci prawa miejskie, by odzyskać je ostatecznie w 2020 roku. Również w XVII wieku zbudowano na terenie Klimontowa klasztor dominikanów, a następnie kolegiatę.
Obecnie jest to miasteczko cieszące się rosnącą popularnością. Zachwycające kolorowe kamieniczki i znajdujący się niespełna 30 km dalej Sandomierz sprawiają, że dla wielu ludzi Klimontów stał się bazą do nieco dalszych wycieczek po okolicach i przystanią, w której można wypocząć.
Co warto wiedzieć o tym miejscu i jakie atrakcje warto zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Dla wielu osób jedną z największych atrakcji Klimontowa jest same miasteczko, po którym warto się przechadzać, zaglądając we wszystkie zakamarki i podziwiając wspaniałe kamienice. Warto dodać, że układ urbanistyczny miasta został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.
2. Przy ulicy Szkolnej, która mieści się tuż przy rynku, znajduje się wspaniała synagoga, której budowa zaczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. To budynek po przejściach. W okresie II Wojny Światowej Niemcy doszczętnie zniszczyli jej wnętrze, a potem zorganizowali w niej magazyn. Po wojnie budynek przez jakiś czas pełnił funkcję punktu skupu warzyw i owoców. W kolejnych latach pojawiały się inicjatywy mające na celu zorganizowanie w tym miejscu muzeum Klimontowa, co ostatecznie z przyczyn finansowych nigdy nie doszło do skutku. Dzisiaj synagoga jest opuszczona, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się jej z bliska.
3. Miłośnicy pieszych wycieczek powinni wiedzieć, że przez Klimontów przebiega zielony szlak z Chańczy do Pielaszowa oraz czerwony szlak rozpoczynający się w Gołoszycach i kończący w Piotrowicach. To atrakcyjne szlaki, które przebiegają przez atrakcyjne zakamarki Klimontowa i okolicznych gmin.
4. Przez Klimontów przebiega również kilka atrakcyjnych tras rowerowych. Znajdują się wśród nich zarówno trasy dla początkujących i dla osób, dla których długie wycieczki rowerowe są chlebem powszednim. Sporym zainteresowaniem cieszy się trasa z Rakowa przez Klimontów i Łagów, kończąca się w Rakowie. Jej długość wynosi 100 kilometrów. Doskonałym pomysłem jest również trasa zaczynająca się w Sandomierzu, przebiegająca przez Klimontów i Ujazd z ostatnim przystankiem w Haliszce. To nieco krótsza trasa, bo licząca sobie raptem 44 kilometry.
5. W Klimontowie znajduje się wspaniałe prywatne Muzeum Geologiczne stworzone przez Sebastiana Rogulę. Można tutaj podziwiać różnego rodzaju skamieniałości, amonity, gliniane misy, prehistoryczne narzędzia, minerały i wiele innych artefaktów będących świadectwem minionych epok.
6. Przy ulicy Armii Krajowej 6 znajduje się Gościniec. To miejsce, w którym będziemy mogli posilić się po intensywnym dniu zwiedzania. Lokal serwuje bardzo dobrze przygotowane dania kuchni polskiej.
Z kolei przy ulicy Osieckiej znajduje się uznana pizzeria Pizza Fantazja. To zdecydowanie miejsce, do którego powinni udać się miłośnicy kuchni włoskiej.
7. Niespełna 13 kilometrów od Klimontowa znajduje się miejscowość Ujazd. To właśnie tutaj mieści się jeden z najbardziej znanych zamków w całym kraju. Ruiny zamku Krzyżtopór robią ogromne wrażenie. Zamek powstał w pierwszej połowie XVII wieku i wówczas była największą budowlą pałacową w całej Europie. Zamek wielokrotnie był odwiedzany przez ekipy filmowe z różnych stron Polski i z zagranicy, którzy decydowali się uwzględnić jego piękne oblicze we własnych dziełach.
8. Zalew Koprzywianka znajduje się nieco ponad 10 kilometrów od Klimontowa. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które z jednej strony poszukują miejsca na relaks, a z drugiej przestrzeni, w której nie brakuje miejsca na atrakcje. Mieści się tutaj wspaniała plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.
9. Dziewiętnaście kilometrów od Klimontowa znajduje się przepiękne Jezioro Tarnobrzeskie. To zbiornik wodny odznaczający się krystalicznie czystą wodą, dzięki czemu stał się również ulubionym miejscem entuzjastów nurkowania. Na miejscu znajduje się piękna plaża, która w sezonie letnim wypełnia się ludźmi z różnych stron Polski. Jest także wypożyczalnia żaglówek oraz kajaków. Warto również dodać, że mieści się tutaj jedna z najdłuższych w kraju tyrolek nad wodą.
10. W Klimontowie znajduje się ciekawa aleja kasztanowa. Niektóre źródła podają, że jest to najdłuższa tego typu aleja w całej Europie. Kasztany znajdują się po jej obu stronach, a długość alei sięga 3 kilometrów. To fantastyczne miejsce na spacer gdzie warto zjawić się latem, choć niektórzy uważają, że najpiękniej prezentuje się jesienią.
11. Ciekawostką jest, że to właśnie w Klimontowie urodził się genialny poeta Bruno Jasieński. W mieście spędził właściwie tylko dzieciństwo. Dziś wiemy, że urodził się w rodzinie Zysmanów, ale z niewyjaśnionych do końca przyczyn został adoptowany przez rodzinę Jasieńskich. Jedyną pozostałością po poecie w Klimontowie jest rodzinny dom, w którym obecnie mieści się Urząd Gminy i Bank Spółdzielczy.
12. Będąc w Klimontowie na dłużej warto wybrać się do pobliskiego Sandomierza. To niezwykle klimatyczne miasto, które nie bez powodu jest nazywane “polskim Rzymem”. Mieści się tutaj wspaniały Zamek Królewski, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego.
13. Doskonałym miejscem na rodzinną wycieczkę jest Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Goście są oprowadzani przez prawdziwego rycerza, który opowiada o historii ziemi sandomierskiej i uzbrojeniu rycerskim. To przestrzeń, w której eksponaty mogą i powinny być dotykane. Dzieci z wielką radością przymierzają eksponaty i na własnej skórze doświadczają tego, z czym musiał niegdyś mierzyć się każdy rycerz.
14. Będąc w Sandomierzu warto również wybrać się na wycieczkę Podziemną Trasą Turystyczną, która znajduje się bezpośrednio pod rynkiem miasta. To fascynująca trasa, podczas której przewodnik z chęcią opowie o historii tego miejsca. Normalny bilet kosztuje raptem 14 PLN. Dzieci płacą tylko 9 PLN.