Jędrzejów Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

Archiopactwo Cystersów
foto – Arianus / Wikipedia

Jędrzejów to spokojne i niewielkie miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim. Usytuowane jest na dawnej ziemi krakowskiej, a aktualna liczba ludności nie przekracza piętnastu tysięcy osób. Przez Jędrzejów przepływają dwie rzeki – Brzeźnica oraz Jasionka.

Jak dowodzą archeologiczne znaleziska, już w VII wieku funkcjonowała na tych terenach osada o nazwie Brzeźnica, która mniej więcej w XII wieku przeistoczyła się w Jędrzejów. W okresie II Wojny Światowej na terenie miasta funkcjonowało getto żydowskie.

Obecnie Jędrzejów przyciąga turystów z różnych zakątków Polski ze względu na swój niepowtarzalny idylliczny klimat i pasjonującą historię.

Co warto wiedzieć o tym mieście i jakie miejsca warto zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Muzeum im. Przypkowskich

Muzeum im. Przypkowskich jest jedną z najważniejszych atrakcji Jędrzejowa. Obiekt mieści się przy placu Tadeusza Kościuszki i powstał z inicjatywy rodziny Przypkowskich, a właściwie Feliksa, który był lekarzem i astronomem amatorem. Zbiór składa się przede wszystkim z przyrządów astronomicznych oraz pięknej kolekcji zegarów słonecznych.

2. Archiopactwo Ojców Cystersów

Nie sposób mówić o Jędrzejowie nie wspominając o Archiopactwie Ojców Cystersów. Klasztor cystersów został ufundowany jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku i warto podkreślić, że to jedno z najstarszych cysterskich opactw na terenie naszego kraju. Wiadomo jednak, że w pierwszej połowie XVIII wieku zespół klasztorny został strawiony przez pożar, a przed odbudową zdecydowano się na styl barokowy. To przepiękny kompleks będący świadectwem doskonałej pracy ówczesnych architektów.

3. Kąpielisko

W Jędrzejowie znajduje się atrakcyjne kąpielisko, które może być doskonałym pomysłem, zwłaszcza w okresie gorących letnich dni. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, które poszukują miejsca na wypoczynek i rekreację. Na miejscu będzie można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

4. Trasy rowerowe

Przez Jędrzejów przebiega kilka bardzo ciekawych tras rowerowych. Miłośnicy takich wycieczek mogą skusić się na świetną pętlę z Jędrzejowa biegnącą przez Lipę i kończącą się w Jędrzejowie. To trasa licząca sobie niespełna 80 kilometrów, aczkolwiek nie należy do zbyt wymagających i przebiega przez urokliwe zakątki okolic. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również trasa biegnąca wzdłuż kolejki wąskotorowej. W tym wypadku trasa liczy sobie zaledwie 22 kilometry.

5. Park 700-lecia

Warto wybrać się do parku 700-lecia Jędrzejewa. To bardzo dobrze zagospodarowana przestrzeń, w której będzie można odetchnąć od miejskiego zgiełku i nacieszyć się świeżym powietrzem. Na terenie parku znajduje się piaskownica i dobrze wyposażony plac zabaw, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

6. Pływalnia Miejska

Przy ulicy Przypkowskiego znajduje się Pływalnia Miejska w Jędrzejowie. To doskonała alternatywa w przypadku wyjątkowej niepogody, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie urlopu wypełnionego bezczynnością i brakiem aktywności. Obiekt jest świetnie wyposażony.

7. Strefa rekreacyjna dla dzieci

Przy ulicy św. Barbary znajduje się niedawno zrewitalizowany park dla dzieci i młodzieży. Na terenie obiektu nie brakuje atrakcji zachęcających dzieci do aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest tutaj świetnie wyposażony plac zabaw, skatepark, pumptrack, plenerowa siłownia oraz świetne miejsce do grillowania dla całych rodzin.

8. Restauracja Centrum Bolwiński

Przy ulicy Kościelnej znajduje się słynna Restauracja Centrum Bolwiński. To lokal, w którym każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Lokal serwuje doskonałej jakości dania kuchni polskiej podawane w nowoczesnym wydaniu i z dbałością o najdrobniejszy nawet szczegół.

9. Sobków

Sobków znajduje się raptem trzynaście kilometrów od Jędrzejowa. To miejscowość, która przypadnie do gustu entuzjastom historii. Mieści się tutaj zamek, którego powstanie datuje się na XVI wiek. Pierwotnie pełnił przede wszystkim funkcje obronne. Dzisiaj znajduje się pod pieczą właścicieli ośrodka wypoczynkowego. Na terenie obiektu regularnie odbywają się fascynujące inscenizacje walk rycerskich.

10. Wydarzenia kulturalne

Włodarze miasta ochoczo wychodzą z różnego rodzaju inicjatywami, które mogłyby rozsławić miasto w szerszych kręgach. Na terenie Jędrzejowa odbywa się wiele cyklicznych imprez, choć z pewnością do najsłynniejszych należy Festiwal Piosenki Bez Granic Golden Voice. Regularnie odbywają się również plenery malarskie, a powstałe prace po wydarzeniu można oglądać w najważniejszych instytucjach miasta, m.in. w Urzędzie Miasta i Centrum Kultury.

11. Park Bolmin w Chęcinach

Zaledwie 19 kilometrów od Jędrzejowa, w Chęcinach znajduje się popularny Park Bolmin. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną spędzić ciekawy dzień wypełniony po brzegi różnego rodzaju atrakcjami. Na terenie obiektu znajduje się kino sferyczne 3D, park linowy, mini golf oraz dmuchane place zabaw. Można w tym miejscu również delektować się rejsem katamaranem lub udać się na świetnie wyposażony basen ze zjeżdżalniami.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić