Pałac w Nieborowie – Informacje i Ciekawostki

pałac nieborów
foto – Pixabay

Pałac w Nieborowie – znajduje się we wsi Nieborów, w powiecie łowickim, w województwie łódzkim. Związany jest przede wszystkim z magnackim rodem Radziwiłłów.

 

1. Pod koniec XII w. w Nieborowie powstał przysiółek, a następnie wieś z kościołem i drewnianym dworem. Od początku XVI w. do końca XVII w. istniał tu gotycko-renesansowy dwór należący do rodu Nieborowskich herbu Prawda.

2. W 1694 r. dobra nabył kard. Michał Stefan Radziejowski. Pobudował on barokowy pałac, którego projektantem był Tylma z Gameren. Wśród kolejnych właścicieli majątku znaleźli się Towiańscy, Lubomirscy i Łochoccy. W 1766 r. dobra nabył hetman wielki litewski Michał Kazimierz Ogiński, który dokonał przekształceń wnętrz w stylu rokokowym.

3. W 1774 r. nowym właścicielem majątku został książę Michał Hieronim Radziwiłł. Magnat zgromadził w pałacu nieborowskim kolekcję malarstwa europejskiego, w tym portretowego, kilkanaście tysięcy rycin, unikatowe starodruki, meble polskie, angielskie i francuskie czy też zbiory sztuki zdobniczej.

4. Książę Michał Hieronim Radziwiłł zatrudnił architekta warszawskiego Szymona Bogumiła Zuga, który był odpowiedzialny za przebudowę wnętrz pałacowych w stylu wczesnoklasycystycznym oraz za założenie ogrodu w stylu francuskim. Żona Mikołaja Radziwiłła, Helena z Przeździeckich, założyła w pobliżu Nieborowa romantyczny ogród w stylu angielskim zwany Arkadią.

5. W XIX w. dobra podupadły, a Arkadia została sprzedana przez potomków Mikołaja Radziwiłła. Odbudowy podjął się dopiero po 1879 r. Michał Piotr Radziwiłł. Odkupił on również Arkadię. Założył ponadto przy pałacu manufakturę mebli i majoliki. Następny właściciel, Janusz Radziwiłł, dokonał kolejnej przebudowy obiektu w latach 20. XX w. i uczynił z rezydencji ośrodek życia publicznego. W 1945 r. pałac został przekazany na oddział Muzeum Narodowego.

6. Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 r. Obejmuje Pałac Radziwiłłów wraz z nieborowskim ogrodem oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłowej w Arkadii. W 2017 r. obiekty te zostały wpisane na listę Pomników Historii.

7. W 2022 r. pałac w Nieborowie otwarty jest od 4 maja do 2 października od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-15:30, a od piątku do niedzieli w godz. 10:00-17:30. Od 3 października do 30 listopada czynny będzie od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-15:30. Od 1 grudnia 2022 r.do 28 lutego 2023 r. obiekt będzie zamknięty. Ogrody w Nieborowie i Arkadii czynne są od kwietnia do września w godz. 10:00-18:00 oraz od października do marca w godz. 10:00-16:00.

8. Bilet łączony na zwiedzanie pałacu i ogrodu w Nieborowie kosztuje 36 zł w przypadku biletu normalnego, 26 zł w przypadku biletu ulgowego oraz 1 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się od 7 do 26 lat. Zwiedzanie Arkadii kosztuje 16 zł za bilet normalny, 10 zł za bilet ulgowy i 1 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się od 7 do 26 lat. Można również nabyć bilet na zwiedzanie samego ogrodu w Nieborowie lub łączony na zwiedzanie ogrodów w Nieborowie i Arkadii. W 2022 r. zwiedzanie pałacu w poniedziałki jest bezpłatne. Zwiedzanie obydwu ogrodów w poniedziałki od kwietnia do września również jest bezpłatne.

9. W pałacu można zobaczyć m. in. Sień Główną, będącą jedynym zachowanym do dziś wnętrzem dawnego dworu Nieborowskich, Salę Białą, która pełniła funkcję sali balowej i kaplicy pałacowej, Sypialnię Wojewody z portretami Radziwiłłów i ich przyjaciół, czy też Gabinety Żółty i Zielony, gdzie znajdują się zbiory porcelany i ceramiki. W Bibliotece zobaczyć można galerię władców europejskich z XVIII w., a w Gabinecie Bibliotecznym znajdują się cenne starodruki.

10. W nieborowskim ogrodzie na uwagę zasługują dwa platany posadzone ok. 1770 r., partery kwiatowe, labirynty bukszpanowe, aleja lipowa i park krajobrazowy. Na jego terenie usytuowane są oranżerie, domy oficjalistów dworskich, stajnia i wozownia. W Pawilonie Myśliwskim znajdują się obecnie pokoje gościnne.

11. W budynku Manufaktury funkcjonuje pracownia ceramiki artystycznej, która specjalizuje się w wyrobach majolikowych. Ponadto znajduje się tu wystawa prezentująca wyroby nieborowskie z poprzednich wieków.

12. Manufaktura Majoliki czynna jest w 2022 r. od 1 maja do 2 października w godz. 10:00-18:00 a od 3 października do 30 października w godz. 10:00-16:00. Od 1 listopada 2022 r. do 28 lutego 2022 r. obiekt nie będzie udostępniany do zwiedzania.

1/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić