10 Największych Atrakcji Dla Dzieci w Łodzi 🗺️

manufaktura łódź
foto – pixabay.com

Łódź, która wielokrotnie jest tłem dla polskich filmów i seriali, nie jest oczywistym wyborem, gdy szukamy miejsca na wyjazd. Tymczasem kryje w sobie wiele wartych uwagi atrakcji. Ich różnorodność sprawia, że każdy w tym mieście znajdzie coś dla siebie, a dzieci na pewno będą się dobrze bawić.

1. Orientarium w łódzkim ZOO

Orientarium w ZOO w Łodzi to najnowocześniejszy pawilon w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Można w nim zobaczyć zwierzęta wielu gatunków – 35 lądowych oraz 180 ryb. Największe wrażenie na zwiedzających zwykle robi podwodny tunel umożliwiający podziwianie rekinów brodatych, płaszczek czy orleni plamistych. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze trzy części ekspozycji: słoniarnię ze słoniem Aleksandrem, czyli pierwszym mieszkańcem Orientarium, a dziś największym i najstarszym słoniem indyjskim w Europie, Celebes z wyderkami orientalnymi, jeżozwierzami palawańskimi czy makakami oraz Wyspy Sundajskie z orangutanami sumatrzańskimi, langurami jawajskimi czy niedźwiedziami malajskimi. Bilet wstępu upoważnia zarówno do wiedzenia Orientarium, jak i całego ZOO. Dzieciom do lat 3 przysługuje darmowy wstęp.

2. Aquapark Fala

Aquapark Fala znajdujący się w łódzkiej dzielnicy Polesie to jeden z największych parków wodnych. Łączy w sobie trzy strefy: basenową, saun oraz spa&wellness. Jeśli chcemy wybrać się do niego całą rodziną bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Wewnętrzny basen rekreacyjny czy basen z falą to doskonałe miejsce na wspólną zabawę. Ogromną atrakcją aquaparku są również megazjeżdżalnie – dwie zjeżdżalnie ekstremalne oraz pontonowe. Młodsze dzieci dobrze będą się bawić na łagodnej trójtorowej zjeżdżalni czy trzech wodnych placach zabaw. Na maluchy natomiast czeka brodzik, w którym głębokość wody to zaledwie 22 cm. W Aquaparku Fala można także skorzystać z całorocznego basenu wypływowego, a latem także z zewnętrznej strefy basowej, na którą składa się bawet rekreacyjny, sportowy i brodzik dla najmłodszych. Na zewnątrz w sezonie letnim dzieci mogą też skorzystać z dmuchanym zjeżdżalni i placu zabaw. Dobrą okazją do aktywnego spędzenia czasu są również boiska do siatkówki, badmintona czy stoły do ping-ponga dostępne na terenie obiektu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz jeszcze więcej najlepszych atrakcji w Łodzi


3. Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 to wyjątkowe miejsce na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej. Składają się na nie ekspozycje zapraszające odwiedzających do tajemniczego świata różnych obszarów nauki. Pierwsza część wystawy to „Przetwarzanie energii” – pomaga poznać technologie wykorzystywane do produkcji prądu. Jako pomoce naukowe służą tutaj zarówno eksponaty historyczne, jak i współczesne symulatory czy gry komputerowe. „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to część pokazująca nierozerwalny związek między zasadami przyrody a postępem cywilizacyjnym dokonywanym przez człowieka i kolejnymi wynalazkami – wszystko to przez samodzielnie wykonywanie naukowych doświadczeń. Trzecia część wystawy, „Mikroświat – makroświat”, skupia się na tym, co niedostrzegalne gołym okiem, a jedynie przez mikroskop czy teleskop – od świata cząsteczek biorących udział w chemicznych i fizycznych zjawiskach, aż po ogrom Kosmosu. W Centrum Nauki i Techniki EC1 działa także Kino Sferyczne, w którym można obejrzeć filmy dopełniające wiadomości z ostatniej części wystawy.

4. Manufaktura

Manufaktura to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Łodzi. Oprócz tego, że jest to miejsce, gdzie działa wiele sklepów, kawiarni czy restauracji, to także siedziba trzech muzeów, które warto odwiedzić w mieście. Muzeum Fabryki przybliża historię XIX-wiecznych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego. Dla dzieci szczególnie ciekawe będą zagadnienia związane z produkcją tkanin czy droga bawełny od plantacji do sklepu z tkaninami. Muzeum Miasta Łodzi działające w dawnym pałacu Poznańskiego przybliża nam świat dawnej Łodzi, w której obok siebie żyli zamożni fabrykanci, mieszczanie i robotni, a na ulicy brzmiało wiele języków. Dzieci do 7 roku życia mogą zwiedzić to miejsce bezpłatnie. Trzecia instytucja, czyli Muzeum Sztuki, prezentuje wystawy dzieł XX i XXI w. Muzeum skupia się przede wszystkim na sztuce awangardowej i progresywnych zjawiskach artystycznych. W każdy piątek wstęp do muzeum jest darmowy.

5. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Inicjatywa powstania muzeum włókiennictwa pojawiła się już w 1946 r. Po upływie wielu lat Centralne Muzeum Włókiennictwa jest największym muzeum o tej tematyce w Europie. Jego siedzibą jest Biała Fabryka będąca jednym z symboli łódzkiego włókiennictwa. Zwiedzający poznają bliżej tajniki produkcji tkanin oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów z XIX i XX w. Poznanie wszystkich etapów produkcji oraz eksponowanych maszyn i narzędzi może być zaskakujące przede wszystkim dla najmłodszych kojarzących dziś ubrania tylko ze sklepem. Istotną częścią zbiorów muzeum jest również kolekcja ubrań obrazująca zmiany, jakie następowały w modzie XX i XXI w. Dzieci do 7 roku życia mogą wejść do muzeum za darmo, a w środę darmowy wstęp na wystawy stałe mają wszyscy zwiedzający.


⇒ Zgłodnieliście ? Zobacz najlepsze restauracje w Łodzi 🍽️


6. Planetarium EC1

Planetarium EC1 w Łodzi jest najnowocześniejszym w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej. Pokazy odbywają się na ekranie sferycznym o średnicy 14 m. Te organizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00 przeznaczone są przede wszystkim dla szkół i przedszkoli, jednak mogą w nich uczestniczyć również indywidualni widzowie. Repertuar wówczas jest przede wszystkim dopasowany do podstawy programowej, ale przedstawiony tak, by naprawdę zainteresować kosmosem młodych odbiorców. Popołudnia natomiast przeznaczone są na pokazy popularnonaukowe, a weekendowe seansie o 10:30 kierowane są przede wszystkim do dzieci. Pokazy zwykle trwają 45 min, ale ze względu na liczne pytania widzów mogą przedłużać się do godziny.

7. Ulica Żywiołów w EC1

Ulica Żywiołów przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Młodsze dzieci również będą mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji, choć nie ze wszystkich, a nastolatkowie na pewno nie będą się nudzić. To miejsce, które na 3 piętrach oferuje dzieciom stanowiska do zabawy i aktywności ruchowej, by poprzez zabawę poszerzać ich wiedzę. Wejścia na ekspozycję odbywają się w trzech wyznaczonych porach – o 10:00, 12:30 i 15:00. W jednej turze może wejść 110 osób, a czas na zabawę to 2 godziny. By móc skorzystać z Ulicy Żywiołów trzeba przynieść ze sobą obuwie na zmianę. Mogą przydać się również ubrania na przebranie na dzieci, ponieważ niektóre ze stanowisk mają wodny charakter.

8. Park rozrywki Mandoria

Mandoria Miasto Przygód to rodzinny park rozrywki znajdujący się w Rzgowie tuż pod Łodzią. To wyjątkowe miejsce, ponieważ przenosi odwiedzających do 1521 r. Mandoria jako tematyczny park rozrywki skupia się na epoce renesansu – to wtedy dokonywano odkryć, wytyczano nowe szlaki lądowe i wodne, dzięki którym do Europy docierały wyroby z Ameryki Południowej, Chin czy Arabii. Przygody inspirowane tamtymi zdarzeniami w Mandorii mogą przeżyć niemal wszyscy – z większości atrakcji mogą skorzystać dzieci, które mają powyżej 90 cm wzrostu. Przy wszystkich atrakcjach w parku oraz na stronie internetowej znajduje się informacja, jaki wzrost pozwala dzieciom na skorzystanie z niej z opiekunem, a jaki na samodzielną zabawę. W parku dla osób do 18 roku życia obowiązują bilety urodzinowe kosztujące 1 zł, trzeba jedynie okazać dokument potwierdzający datę urodzenia.

9. Szlak Łódź Bajkowa

Łódzki Se-ma-for od 70 lat produkuje filmy animowane, na których wychowały się kolejne pokolenia dzieci. Postaci pochodzące z nich stały się głównymi bohaterami szlaku prowadzącego przez Łódź. Odnajdywanie rzeźb Misia Uszatka, pingwina Pik Poka, Plastusia czy Filemona i Bonifacego może być doskonałą zachętą dla dzieci, by spacerując, poznawać Łódź. To także doskonały pretekst, by pokazać dzieciom bajki naszego dzieciństwa. Aktualnie na ulicach Łodzi znajduje się 10 rzeźb. Po odnalezieniu wszystkich i zebraniu pieczątek lub zrobieniu potwierdzającego zdjęcia można udać się do siedziby PTTK i odebrać odznakę „Bajkowa Łódź”.

10. Ogród Botaniczny i Palmiarnia

Łódzki Ogród Botaniczny należy do największych w Polsce, jego powierzchnia to 67 ha. Znajduje się w dzielnicy Polesie, obok ZOO. Ogród ma charakter parkowo-leśny i można w nim zobaczyć około 3400 gatunków, odmian i mieszańców roślin gruntowych oraz około 2000 roślin szklarniowych. Rośliny gruntowe rosną w 9 działach – w Ogrodzie Japońskim, Dziale Systematyki Roślin, Alpinarium, Skansenie roślinnym, Dziale kolekcji roślin ozdobnych, Dziale Zieleni parkowej, Dziale flory polskiej, Dziale roślin leczniczych i przemysłowych oraz Arboretum.

Z kolei Palmiarnia Ogrodu Botaniczne mieści się w Parku Źródliska, najstarszym w Łodzi. Wizyta w tym miejscu to szansa na szybkie przeniesienie się do ciepłych i egzotycznych stref klimatycznych. Najstarszymi roślinami w Palmiarni są liczące ponad 150 lat palmy. Oprócz nich zobaczyć można bananowce, figowce, storczyki czy bromelie.

Wizyta w obu miejscach to doskonała okazja, by zapoznać dziecko zarówno z rodzimymi, jak i bardziej egzotycznymi gatunkami roślin. Ogród Botaniczny oraz Palmiarnię maluchy do 3 roku życia mogą odwiedzać bezpłatnie.

3.8/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić