Atrakcje Kutno 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

kościół św Wawrzyńca w Kutnie
Kościół św. Wawrzyńca / foto – Pixabay

Kutno – miasto, które znajduje się w województwie łódzkim, 70 km na północ od Łodzi. Położone jest nad rzeką Ochnią, dopływem Bzury. Zajmuje 33,59 km2 powierzchni, a zamieszkiwane jest przez ok. 45 tys. mieszkańców.

Co warto zobaczyć będąc tutaj na wycieczce ?

1. Starówka – składa się z dwóch rynków, a mianowicie Starego Rynku i Rynku Zduńskiego. Połączone są one ze sobą ulicą Królewską. Wśród zabytków na uwagę zasługuje klasycystyczny ratusz, dawny Teatr Miejski, w którym obecnie znajduje się Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, zespół pałacowy z XVIII w. zwany Pałacem Saskim i neogotycki kościół z XIX w. W klasycystycznej kaplicy, stanowiącej mauzoleum, pochowani są dawni właściciele Kutna, Feliks i Walentyna Mniewscy.

2. Park miejski im. Wiosny Ludów – jest największym i najstarszym parkiem w Kutnie. Powstał w latach 1775-1791 jako ogród dworski przy Pałacu Gierałty. Starsza część parku przypomina ogród w stylu francuskim. Młodsza część powstała w latach 1826-1840 jako krajobrazowy ogród angielski. Na terenie parku znajduje się staw, XIX-wieczne mauzoleum stanowiące siedzibę Muzeum Bitwy nad Bzurą, pomnik poświęcony żołnierzom poległym w czasie bitwy pod Kutnem w 1939 r., 4 pomniki przyrody oraz place zabaw dla dzieci.

3. Park miejski im. R. Traugutta – znajduje się w centrum miasta i zajmuje ponad 4 ha. W parku znajduje się staw z fontanną. Atrakcję stanowią rabaty obsadzone ponad 90 odmianami róż. W parku odbywa się wiele imprez kulturalnych, w tym najsłynniejsze o nazwie Święto Róży.

4. Muzeum Regionalne i Muzeum Bitwy nad Bzurą – obydwa obiekty są tymczasowo nieczynne z powodu remontu. Muzeum Regionalne do tej pory swoją siedzibę miało w dawnym Ratuszu Miejskim, jednak po rewitalizacji obiektu przeniesie się do Pałacu Saskiego. Warto śledzić postępy i wybrać się na zwiedzanie po zakończeniu prac. Muzeum Bitwy nad Bzurą mieści się w mauzoleum Mniewskich.

5. Kościół pw. św. Wawrzyńca – powstał w miejscu świątyni z 1483 r. Budowa trwała w latach 1883-1886, a projektantem był Konstatnty Wojciechowski. Świątynia powstała w stylu neogotyckim. Ma dwie wieże, w tym jedną zegarową. Na uwagę zasługuje renesansowe epitafium ks. Stanisława Suchodolskiego, które znajduje się w zewnętrznej ścianie prezbiterium. Zostało ono przeniesione z poprzedniej świątyni.

6. Miasto Róż – historia róż w Kutnie zaczęła się wraz z założeniem w 1912 r. gospodarstwa ogrodniczego w Adamowicach koło Kutna przez braci Aarona i Karola Eizyków. Od 1919 r. hodowali również róże, a ich plantacja szybko stała się jedną z najlepszych w kraju. Różane tradycje kontynuowali w latach 40. i 50. XX w. bracia Bolesław i Henryk Wituszyńscy, którzy założyli różaną szkółkę. Wyhodowali również własne odmiany i zyskali szeroki rozgłos. Od lat 60. XX w. zaczęto w Kutnie organizować różane wystawy.

7. Kutnowski Jarmark Różany – impreza odbyła się po raz pierwszy w 1975 r. Została zorganizowana przez Kutnowski Dom Kultury, a podczas jej trwania odbyła się wystawa róż braci Wituszyńskich oraz Mieczysława Albińskiego, niegdysiejszego praktykanta u Eizyków. Od 1990 r. impreza odbywa się pod nazwą Święto Róży. Przy Domu Kultury znajduje się pomnik upamiętniający starszego z braci Wituszyńskich.

8. Szlak rowerowy bitwy nad Bzurą – liczy 27, 5 km i prowadzi drogami asfaltowymi. Przebiega z Kutna przez Wieżyki, Stare Wały, Malewo, Marcinów, Siemienice, Młogoszyn, Łęki Kościelne, Szewce, Konstatntynów, Kamieniec, Parcel do Orłowa, gdzie znajduje się pomnik bitwy nad Bzurą.

9. Aquapark Kutno – funkcjonuje od 2012 r. Na powierzchni 3815 m2 znajdują się baseny sportowy i rekreacyjny, urządzenia do masażu, gejzery i leżanki powietrzne oraz rwąca rzeka. Wśród atrakcji wymienić można również ściankę wspinaczkową z herbem miasta i zjeżdżalnie wodne. Na terenie obiektu funkcjonuje ponadto strefa odnowy biologicznej i fitness oraz kręgielnia.

10. Kutno stanowi Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej dla 55 krajów z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Jest to pierwszy taki ośrodek poza terytorium USA. W Kutnie znajduje się 17-hektarowy kompleks sportowy, w skład którego wchodzą m. in. dwa pełnowymiarowe stadiony do baseballa.

11. Muzeum – Zamek w Oporowie – zamek, będący późnogotycką rezydencją obronną, został wzniesiony ok. 1440 r. Znajduje się na wyspie otoczonej fosą. Od 1949 r. mieści się w nim muzeum, które prezentuje wystawę wnętrz dworskich. W ramach ekspozycji zobaczyć można m. in. obrazy, rzeźby czy wyroby artystyczne pochodzące z okresu od XVI do XX w. Teren zamku otoczony jest parkiem krajobrazowym założonym w I poł. XIX w. W poniedziałki zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Kutno – krótko historycznie

Według legendy miejscowość została założona w 997 r. przez Piotra z czeskiej Kutnej Hory, który miał przybyć na te tereny wraz ze św. Wojciechem. Została ona nazwana Kutno na cześć miasta, z którego pochodził wędrowiec.

Osada na tym terenie istniała prawdopodobnie już w XII w. Po raz pierwszy nazwa Kutno pojawia się w dokumencie z 1301 r. Prawa miejskie zostały nadane w II poł. XIV w. lub w I poł. XV w. Miasto rozwijało się do II poł. XVI w., kiedy to jego ówcześni właściciele, Kucieńscy, utracili wysoką pozycję w kraju. W 1689 r. sprzedali oni Kutno Zamoyskim.

W 1753 r. miasto strawił ogromny pożar. Ówczesny właściciel, Andrzej Zamoyski, pozyskał wówczas od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego nowy dokument lokacyjny. W 1755 r. Zamoyski sprzedał dobra wojewodzie łęczyckiemu Stanisławowi Kostce Gadomskiemu. W kolejnych latach miasto przechodziło z rąk do rąk. Ostatnimi jego właścicielami byli Feliks i Walentyna Mniewscy, a następnie ich syn Witold.

W 1863 r. Witold Mniewski odsprzedał niespłacone zobowiązania mieszczan na rzecz skarbu pańtwa i w związku z tym Kutno przestało być miastem prywatnym. Podczas powstania styczniowego do Kutna z Warszawy przeniósł się Tymczasowy Rząd Narodowy. W 1914 r. miasto stało się areną ciężkich walk pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi.

W XX-leciu międzywojennym Kutno stało się ważnym węzłem kolejowym. Spowodowało to naloty Luftwaffe w 1939 r. W dniach 9-18 września w okolicach miasta miała miejsce największa bitwa Kampanii Wrześniowej, znana jako Bitwa nad Bzurą.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić