Jezioro Tarnobrzeskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro tarnobrzeskie
foto – MOs810 / Wikipedia

Jezioro Tarnobrzeskie – niegdyś zwane Zalewem Machowskim – znajduje się w województwie podkarpackim. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał na skutek zalania wyrobiska kopalnianego przez rzekę Wisłę. Obecnie Jezioro Tarnobrzeskie jest jedną z największych atrakcji w okolicy Tarnobrzega. Jego wybrzeże jest doskonale zagospodarowane turystycznie: znajdują się tu liczne obiekty noclegowe, restauracje, promenady, a nawet sztucznie usypana plaża.

1. Jezioro Tarnobrzeskie ma powierzchnię 560 hektarów, a jego maksymalna głębokość dochodzi aż do 42 metrów. Pod względem głębokości zajmuje czwarte miejsce wśród wszystkich sztucznych zbiorników w Polsce.

2. W wodach Jeziora Tarnobrzeskiego żyją m.in. sumy, sandacze, karasie, okonie oraz szczupaki, które mogą osiągać długość ponad 1 metra. Ciekawostką jest, że największy złowiony w Jeziorze Tarnobrzeskim karp ważył niemal 15 kilogramów! Amatorzy wędkowania mogą wybrać się również na wodną wyprawę łodziami motorowymi, które organizuje tutejszy klub wędkarski.

3. Cały teren, na którym znajduje się Jezioro Tarnobrzeskie, nazywane jest potocznie “pojezierzem tarnobrzeskim”. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę z rodziną. W okolicy zalewu znajdują się parki, lasy i łąki, przez które wytyczone są piesze i rowerowe ścieżki krajobrazowe. W sezonie letnim organizowanych jest wiele wydarzeń sportowych oraz spotkań klubowych miłośników m.in. biegania czy nordic walkingu.

4. Jezioro Tarnobrzeskie uznawane jest za jedną z najważniejszych inwestycji proekologicznych w Polsce. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych cały obszar, na którym znajduje się obecny zalew, był zdegradowany, a dodatkowo istniało bardzo duże zagrożenie skażenie terenu siarkowodorem. Zrewitalizowanie całego obszaru kosztowało niemal 1,5 miliarda złotych.

5. Podczas pobytu nad jeziorem warto odwiedzić Tarnobrzeg. Znajduje się tu m.in. wspaniałe Muzeum Historyczne umiejscowione w pięknym Zamku Tarnowskich, unikalne Muzeum Przemysłu Siarkowego oraz zabytkowy Klasztor Dominikanów.

6. W niewielkiej miejscowości Miechocin, zaledwie kilkaset metrów od brzegów Jeziora Tarnobrzeskiego, znajduje się zabytkowy Kościół św. Marii Magdaleny. Ciekawostką jest, że to jeden z najstarszych kościołów w regionie – powstał już w XII wieku! Murowana, gotycka świątynia stanowi jeden z najbardziej cennych historycznie zabytków w całym powiecie.

7. Na brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się sztucznie usypiana, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody. To najdłuższa plaża w całym województwie podkarpackim, która ciągnie się na długość aż 3 kilometrów. Znajdują się przy niej m.in. hotele, pola kempingowe, domki rekreacyjne, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne punkty gastronomiczne.

8. Jezioro Tarnobrzeskie jest znaną atrakcją dla miłośników nurkowania. Zbiornik wodny charakteryzuje się czystymi, przejrzystymi wodami, których widoczność dochodzić może nawet do kilkunastu metrów. Szacuje się, że światło słoneczne dochodzi nawet do głębokości 42 metrów. Pod wodą podziwiać można m.in. podwodne łąki, zatopiony las, strome ściany niegdysiejszego wyrobiska oraz bogatą faunę i florę zbiornika.

9. Przy brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się szkółka nurkowa, gdzie można wypożyczyć profesjonalny sprzęt do nurkowania oraz skorzystać z lekcji z doświadczonym trenerem. Miłośnicy żeglugi również znajdą tu coś dla siebie – w pobliżu plaży funkcjonuje duży port, gdzie można skorzystać z oferty wypożyczenia łodzi motorowej, żaglówki lub rowerka wodnego.

10. Tarnobrzeska kopalnia siarki była największą kopalnią wydobywającą ten pierwiastek na świecie. Samo przedsiębiorstwo Siarkopol, do którego niegdyś należały tereny wyrobiska, zostało założone w 1954 roku i szybko stało się światowym liderem wydobycia i przetwórstwa siarki.

11. Przy brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego funkcjonuje najdłuższa w kraju tyrolka. Ma ona długość aż 520 metrów!

12. Na obszarze Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się Waterfun czyli wodny park rozrywki. Jest to jeden z najdłuższych w kraju torów przeszkód na wodzie. Znajdują się tu m.in. dmuchane zabawki, drabinki, trampoliny, zjeżdżalnie i liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Cały tor składa się z prawie 40 różnych elementów.

13. W sezonie letnim nad Jeziorem Tarnobrzeskim organizowanych jest wiele wydarzeń rozrywkowych, takich jak koncerty, dyskoteki pod gołym niebem czy wydarzenia sportowe. Dużą atrakcją jest czerwcowy Bieg Nocny. Latem rodziny z dziećmi mogą wziąć także udział w organizowanych tu grillach, piknikach rodzinnych, kiermaszach i konkursach sportowych.

14. Podczas pobytu nad jeziorem warto spróbować regionalnych przysmaków. W okolicznych restauracjach i karczmach serwowane są przede wszystkim smaczne, świeżo wyłowione ryby – sandacze, karpie i okonie. Wśród regionalnych dań znajdują się m.in. proziaki (rodzaj wypiekanych placków), lokalne placki ziemniaczane, tarnobrzeskie kartacze i knysza.

15. Niecałe 20km od Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się Sandomierz – miejscowość, która uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast południowej Polski. W Sandomierzu warto odwiedzić wspaniałe Muzeum Historyczne, zwiedzić podziemia miasta oraz zobaczyć wspaniałe, średniowieczne zabudowania. Znajdują się tu również liczne muzea, zabytkowe kościoły oraz malowniczy Rynek Miejski.

4/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić