Myczkowce Atrakcje 2024 🗺️ Jak można spędzić tutaj czas ?

Myczkowce

Myczkowce to wieś położona w województwie podkarpackim. Jest jedną z najstarszych osad w Bieszczadach, która została założona w 1376 roku. Wtedy to starosta sanocki Piotr rozgraniczył dwie sąsiadujące wsie. Podział zatwierdził król Władysław Jagiełło w 1425 przywilejem królewskim.

Atrakcje w miejscowości Myczkowce:

1. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – 108 jest linią łącząca stację Stróże ze stacją Krościenko oraz z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linia została zbudowana w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia Drezyn Rowerowych z bazą w Uhercach Mineralnych. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, które łączy w sobie turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Jest to prawdopodobnie najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce, która liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek Drezynami Rowerowymi, napędzanymi siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

2. Wodospad na Olszance – to z kolei pomnik przyrody nieożywionej zwany również “Wodospad w Uhercach Mineralnych”. Wodospad na Olszance uchodzi za najszerszy w całym regionie. Ten naturalny stopień wodny zmierzony po wychodniach skalnych, od jednego brzegu do drugiego, liczy 38 metrów. Jego wysokość na warunki bieszczadzkie jest imponująca, gdyż zmierzona od lustra wody wynosi w granicach 2,5-3m. Dane dotyczące wodospadu są uśrednione, gdyż wielkość wodospadu jest uzależniona od stanu wody. Przed rokiem 1981 wodospad był jeszcze większy jednak został częściowo zniszczony w czasie gigantycznej powodzi z 1981r. Wtedy to w sumie mała rzeczka Olszanica zwana też Olszanką gwałtownie zalała całą swoją dolinę. Nurt był tak silny, iż niszczył wszystko po drodze.

3. Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła – to miejsce w Bieszczadach, gdzie dzieci i dorośli mogą aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych samodzielnie można utoczyć garnek, własnoręcznie napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii. Blisko 400 m2 powierzchni w których zastosowano nowoczesne środki wystawiennicze mające wspomagać proces poznania dawnych rzemiosł. Tu znajduje się klasa na strychu, w której znajdowało się dawniej mieszkanie nauczyciela. Obecnie jest to nowoczesna sala audiowizualna Każdy z uczestników udaje się do kancelarii, piekarni, klasy kaligrafii oraz garncarni gdzie samodzielnie wykonuje pracę.

4. Centrum Kultury Ekumenicznej Park Miniatur Świątyń – park miniatur mieści się na terenie Ośrodka Wypoczynkowo- Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Park wraz z Centrum Kultury Ekumenicznej został otwarty w październiku 2007 roku. Na dziesięciu wzgórzach umieszczono 140 miniatur drewnianych kościołów oraz cerkwi obrządków: katolickiego, greckokatolickiego oraz prawosławnego, wykonanych w skali 1:25. Wzorami były świątynie znajdujące się na terenie Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Prezentują one cechy architektoniczne, które są charakterystyczne dla świątyń kościoła łacińskiego oraz bizantyjskiego.

5. Bunkier Linii Mołotowa – w okolicach Myczkowiec znajdują się 2 bunkry. Niestety bunkry na terenie województwa podkarpackiego nie maja zbyt ciekawej historii, a wiele z nich zostało doszczętnie zniszczonych W okolicach Soliny i Myczkowiec znajduje się kilka bunkrów, które są połączone Podkarpackim Szlakiem Rowerowym “Śladami nadsańskich umocnień”. Szlak liczy około 150 kilometrów. Zaczyna się on z miejscowości Bóbrek i wiedzie wzdłuż Sanu do Przemyśla. Jednak pierwszy przystanek, z którego należy się wybrać w dalszą trasę to Zapora Wodna w Solinie. Dalej kierowani jesteśmy przez drogowskazy, na których znajdują się również pozycje GPS.

6. Skałki Myczkowieckie, a właściwie Skała Myczkowiecka to prawdopodobnie jedna z ciekawszych i wartych obejrzenia atrakcji tego regionu i jeden z najciekawszych pomników przyrody nieożywionej. Skałki Myczkowieckie wznoszą się na blisko 30 m ponad tzw. martwe koryto Sanu. Jest to unikatowy pomnik przyrody, który znajduje się ok. 1000 m poniżej zapory tworzącej sztuczne Jezioro Myczkowieckie, Unikalna ściana skalna ma długość około 600 m, a jej wysokość w najwyższym punkcie to ok. 25-30 metrów, porośnięta rzadko w tych stronach spotykaną ciepłolubną roślinnością naskalną.

7. Zapora Wodna w Myczkowicach to jedna z dwóch zapór na bieszczadzkim odcinku Sanu, która powstała jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Prace nad zaporą zostały rozpoczęte jeszcze w okresie międzywojennym, w latach 1921–1925, ale z powodu braku funduszy budowę przerwano. W latach 1956–1960 podwyższono zaporę. Podczas prac natrafiono na ślady osadnictwa średniowiecznego. Jezioro Myczkowskie tworzy zapora ziemna o długości 386 m i wysokości 17,5 metra.

8. Jezioro Myczkowieckie – sztuczny zbiornik utworzony dzięki spiętrzeniu wód akwen ma ok. 2 kilometry kwadratowe powierzchni, od 5 do 15 m głębokości i 11 mln metrów sześciennych pojemności. Jezioro otaczają stoki Kozińca, Grodziska, i Berda. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach turystycznych i uzdrowiskowych. Jezioro jest prawdziwym rajem dla kajakarzy i wędkarzy.

9. Rezerwat Przyrody Koziniec rezerwat znajduje się w pobliżu Soliny i opada w dół w stronę Zalewu Myczkowieckiego. Dawniej w tym miejscu na stoku działał kamieniołom. Kamieniołom po zamknięciu stał się niesamowitym punktem widokowy, z którego zobaczymy malowniczą panoramę Bieszczad oraz Solinę. Do rezerwatu dojdziemy z Myczkowiec ścieżką koloru niebieskiego. Przed wejściem po przeciwnej stronie drogi, stoi zabytkowa kapliczka z 1848 roku.

Myczkowce to nieduża wieś, która z roku na rok przyciąga do siebie turystów. Jej głównym atutem jest bliskość Jezioro Myczkowskie oraz Soliny, a do tego dochodzą szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić