Korbania 🗺️ Informacje i Ciekawostki

korbania
Korbania (widok z doliny Łopienki) / foto – Rafik k / Wikipedia

Korbania to bieszczadzki szczyt, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. Co decyduje o jego wyjątkowości? Jakie atrakcje warto uwzględnić podczas planowania wycieczki w to miejsce? Oto kilkanaście informacji i porad, dzięki którym wizyta na tym szczycie stanie się ciekawszym doświadczeniem.

1. Korbania i jego położenie

Korbania (894 m n.p.m.) to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, znany z wieży widokowej i pięknych panoram. Bliskość Bukowca i Polańczyka sprawia, że chętnych na wizytę na tym szczycie nie brakuje.

2. Jak wejść na szczyt?

Najprostszy i najkrótszy szlak na Korbanię zaczyna się w Bukowcu (na końcu wsi znajduje się leśny parking, z którego można zacząć wędrówkę ścieżką dydaktyczną oznaczoną kolorem zielonym). Można też wyruszyć z Terki (szlak zielony, a następnie czerwona ścieżka dydaktyczna) lub z Polanek (szlak zielony biegnący m.in. przez dawną wieś Łopiennik).

3. Co widać ze szczytu?

Szczyt Korbania to doskonały punkt widokowy, z którego roztaczają się niezapomniane widoki na bieszczadzkie szczytu, okolice Polańczyka, Jezioro Solińskie oraz rozciągające się za nim Góry Sanocko-Turczańskie.

4. Bukowiec

Bukowiec to jedna z ciekawszych wsi leżących przy Małej Pętli Bieszczadzkiej, mogąca się pochwalić dobrym zagospodarowaniem oraz bliskością Jeziora Solińskiego. To najlepszy punkt wypadowy na szczyt Korbania, na który prowadzą stąd aż dwie ścieżki dydaktyczne.

5. Terka

Terka to wieś znana z malowniczej okolicy i pięknych widoków na dolinę Solinki. Podobnie jak inne wisie bieszczadzkie, tak i Terna poważnie ucierpiała podczas II wojny światowej i walk toczonych przez Wojsko Polskie z UPA oraz Akcji „Wisła”. O cywilnych ofiarach tych walk przypominają masowe mogiły oraz ruiny cerkwi.

6. Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy

Przez szczyt Korbania przebiega granica Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który od zachodu sąsiaduje z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i stanowi jego otulinę. Park krajobrazowy zajmuje powierzchnie ponad 51 tysięcy ha, a jego najcenniejsze fragmenty są objęte ochroną rezerwatową (m.in. rezerwat „Zwiezło” i „Sine Wiry”).

7. Solinka

Przepływająca m.in. przez Terkę Solinka jest jedną z piękniejszych rzek w Bieszczadach oraz drugim pod względem wielkości dopływem Sanu (wyprzedza ją tylko rzeka Osława). Solinka osiąga długość 48 km, a największą miejscowością w jej dolinie jest Cisna – wieś letniskowa, znana m.in. z kultowego „Biegu Rzeźnika” oraz przeboju Krystyny Prońko „Deszcz w Cisnej”.

8. Zajazd u Łosia

Po zejściu z Korbani można odpocząć w sezonowym Zajeździe u Łosia w Bukowcu. Lokal ten znany jest z pysznej pizzy i burgerów, można tu również sięgnąć po smażonego pstrąga oraz lekkie sałatki. Malownicze otoczenie sprzyja relaksowi, a kameralna atmosfera zachęca do ponownej wizyty w tym miejscu.

9. Gospoda pod Monastyrem

Na jednym ze szczytów otaczających Terkę stał niegdyś klasztory bazylianów, o którym dziś przypomina już tylko nazwa wzniesienia – Monasyr. U jego stóp czeka na turystów Gospoda pod Monasyrem, kuszącą sycącymi zupami, daniami z grilla oraz regionalnymi przysmakami (np. gołąbkami łemkowskimi).

10. Ścieżka przyrodnicza Otaczarnia

Kto po spacerze na szczyt Korbania będzie chciał odpocząć nad Solinką, ten może wybrać się na spacer po ścieżce przyrodniczej Otaczarnia. Ta niewielka pętelka (2 km) w Bukowcu jest znana z pięknych widoków na Solinkę oraz z wiat turystycznych, przy których można urządzić sobie piknik.

11. Rezerwat „Sine Wiry”

„Sine Wiry” to jeden z popularniejszych bieszczadzkich rezerwatów, a jego największymi walorami są piękne krajobrazy i górskie lasy. Piękne widoki na przełomowy odcinek Wetlinki, ciekawa szata roślinna z rzadkimi gatunkami roślin ciepłolubnych i wschodniokarpackich oraz pozostałości dawnej wsi Zawój (m.in. runy cerkwi i dawny cmentarz) – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

12. Wodospad Czartów Młyn

Wodospad na potoku Czartów Młyn to jedna z atrakcji leżących w pobliżu szlaku prowadzących od strony Wołkowyi na szczyt Korbania. W pobliżu wodospadu znajduje się wieś Wola Górzańska oraz szczyt o nazwie Wysoka Skała. Sam wodospad urzeka malowniczymi kaskadami i pięknym otoczeniem, jest zatem rewelacyjną atrakcją dla miłośników dzikiej przyrody.

13. Mała Pętla Bieszczadzka

W pobliżu szczytu Korbania przebiega Mała Pętla Bieszczadzka – trasa samochodowa o długości 99 km, przebiegająca m.in. przez Lesko, Polańczyk, Bukowiec i Ustrzyki Dolne. Znana z pięknych widoków, jest jedną z ciekawszych atrakcji dla zmotoryzowanych turystów odwiedzających Bieszczady.

14. Zajazd na Holicach

Po górskim spacerze w rejonie Bukowca można odpocząć w Zajeździe na Holicach w Wołkowyi. Ten punkt gastronomiczny to wspaniałe widoki na Jezioro Solińskie i bieszczadzkie szczyty, przyjazna atmosfera i menu, w którym każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dania obiadowe, zimne napoje i desery – wszystko to czeka na turystów, którzy chcą się zrelaksować w pięknej scenerii.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić