Jezioro Solińskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Jezioro Solińskie to największy w Polsce zbiornik o charakterze retencyjnym. Powstał poprzez spiętrzenie wód dwóch rzek: Solinki oraz Sanu, a jego głównym celem była ochrona pobliskiej doliny przez powodzeniami.

Dzięki swojemu położeniu, walorom przyrodniczym i krajobrazowym, zaliczane jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Oto kilka ciekawostek:

1. Zbiornik może poszczycić się najwyższą w kraju zaporą, która mierzy prawie 82 metry i wykorzystywana jest jako ogromny taras widokowy.

2. Jego powierzchnia to aż 22 kilometry kwadratowe, a linia brzegowa ciągnie się na długość 156 metrów.

3. Jezioro Solińskie to również jedna z największych atrakcji całego województwa podkarpackiego. Zaliczane jest też do najpiękniejszych jezior w Polsce.

4. Jezioro Solińskie posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Przy jego brzegu znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych takich jak kajaki, rowerki wodne, sprzęt do nurkowania czy narty wodne.

5. Dzięki łódkom i kajakom można dostać się na jedną z trzech wysepek leżących na zbiorniku: Dużą Skalistą, Wyspę Małą lub – przy wyjątkowo dobrych warunkach i niskim stanie wód – Wyspę Zjawę.

6. Jezioro Solińskie posiada również idealne warunki dla miłośników wędkarstwa. Zbiornik słynie z ogromu gatunków ryb słodkowodnych, które go zamieszkują. Złowić tu głównie można okonie i sandacze, ale największą wędkarską gratką są wyjątkowo duże okazy leszczy.

7. Popularną miejscowością jest Polańczyk, w którym znajdują się wartościowe źródła mineralne, których wody traktowane są jako produkt leczniczy. W Polańczyku znajduje się Muzeum Kultury Bojków i Zamek Kmitów.

W okolicznych wsiach i miasteczkach leży wiele obiektów sakralnych m.in. Synagoga w Lesku, Cerkiew grekokatolicka w Baligrodzie czy Kościół Stanisława Biskupa w Cisnej.

8. Odpoczywając nad Jeziorem Solińskim warto wybrać się do pobliskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który słynie z łagodnych wzgórz i pięknych widoków. Znajduje się tu mnóstwo tras pieszych i rowerowych, a dużą atrakcją jest możliwość przemierzania niektórych części parku konno. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować niezwykłą faunę tej części Karpat m.in. największą w Polsce populację rysiów, wyjątkowo rzadkie węże Eskulapa oraz zamieszkujące zagrodę Żubry.

4.1/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić