Dwór Artusa

foto by Gyddanyzc / Wikipedia

Dwór Artusa to wyjątkowe, jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w Gdańsku. Kompleks usytuowany jest przy tak zwanym Trakcie Królewskim. Jego część stanowi Długi Targ, resztę ulica Długa. Wyjątkowa lokalizacja nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą dodatkowo potęguje rangę tego zespołu budynków. W jego obecnym składzie znajdziemy właściwy Dwór Artusa, Nowy Dom Ławy oraz parter dwóch połączonych kamienic – czyli tak zwany Stary Dom Ławy.

Historia Dworu Artusa

Historia Dworu sięga czasów średniowiecznych, a jego nazwa wywodzi się od imienia legendarnego Artura – wodza Celtów, żyjącego na przełomie V i VI wieku naszej ery. Dla średniowiecznych mieszkańców tych terenów był on wzorem rycerza. Pierwsze zapisy wymieniające nazwę „Królewsi Dwór Artusa” pojawiają się w miejskich zapidach dotyczących czynszu już w 1357 roku czyli 7 lat po prawdopodobnym momencie zakończenia jego budowy.
Pierwotny, właściwy dwór został wzniesiony przez skupiające bogatych niemieckich rycerzy elitarne Bractwo św. Jerzego. Budowa została sfinansowana z ich prywatnych środków. Wobec członków bractwa i gości dworu stawiano wysokie wymagania dotyczące szlacheckiego pochodzenia i odpowiedniej reputacji. W kupieckim mieście ważny był przepływ informacji, Dwór z powodzeniem przejął rolę miejsca ich wymian, stając się miejscem gdzie odczytywano zarządzenia władz miasta. Dwór stanowił więc ważny punkt Gdańska. Nie brakowało w nim rozrywek, goście mogli liczyć na gry zręcznościowe, koncerty, maskarady i sztuki cyrkowe. Z czasem Dwór przyjął także rolę domu kupieckiego.

Katastrofa i odbudowa

Pierwsza z istotnych zmian w wyglądzie Dworu miała miejsce w XV wieku, kiedy budynek doszczętnie spłonął. Rada Miasta szybko podjęła jednak decyzję o odbudowie Dworu z miejskich środków, ze względu na jego ważną rolę w życiu publicznym miasta. Był to ważny moment bowiem w tym okresie Bractwo św. Jerzego utraciło swoje wpływy w Dworze.
Sąd i Giełda

W czasie swojej wielowiekowej historii Dwór pełnił różne funkcje. I tak na przykład w XVI wieku stał się miejscem, gdzie odbywały się otwarte sprawy sądowe. Jego Wielka Hala idealnie nadawała się do tego celu, mogąc pomieścić zainteresowanych.
Dla odmiany w wieku XVIII zapadła decyzja o przekształceniu Dworu w giełdę. Tym samym stał się on ponownie centrum gdańskiego życia kupieckiego. Poza regularnie odbywającymi się w Wielkiej Hali sesjami giełdowymi, w Dworze cały czas odbywały się imprezy kulturalne i spotkania międzynarodowe, w tym liczne wizyty koronowanych głów.

Teraźniejszość

Obecnie to wyjątkowe miejsce oddane jest do dyspozycji turystów i wszystkich tych, którzy chcieliby je odwiedzić. Aktualne wnętrza Dworu stanowią częściową rekonstrukcję.
Architektura i wyposażenie kompleksu ucierpiały głównie w wyniku działań prowadzonych w czasie II wojny światowej. Nie oznacza to, że w Dworze brakuje oryginalnych zabytków. Znajdują się w nim, uzupełnione elementami zrekonstruowanymi. Dzięki temu odwiedzający to funkcjonujące jak Muzeum miejsce, mogą zyskać wyobrażenie o tym jak wyglądało niegdyś.
Dom Artusa nie jest jednak tylko Muzeum. Nie zatracił on swoich pierwotnych reprezentacyjnych funkcji i nadal pozostaje ważnym na mapie miasta miejscem spotkań, odbywania się oficjalnych uroczystości, wizyt oficjeli, władz miejskich i państwowych oraz zagranicznych gości. Tym samym jego wielowiekowa historia trwa, a na jej kartach zapisują się kolejne ważne wydarzenia. Dwór na stałe wpisał się w tkankę miasta i jest nieodłącznym elementem Gdańska, świadczącym o wspaniałości miasta i jego randze.

Adres:
Długi Targ 43-44
80-831 Gdańsk

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like