Dwór Artusa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by Gyddanyzc / Wikipedia

Dwór Artusa to gmach znajdujący się w centrum Gdańska. Dawniej spotykali się tutaj kupcy, a miejsce to tętniło życiem towarzyskim. Dziś stanowi oddział Muzeum Gdańska i jest atrakcją turystyczną.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jego nazwa nawiązuje do średniowiecznej legendy o królu Arturze, która była popularna w Anglii i krajach germańskich. Dawniej bardzo często na jego cześć nazywano domy, w których spotykało się rycerstwo i patrycjat.

2. W miejscu tym gromadzili się bogaci kupcy oraz goście zagraniczni. Pojawiali się tutaj również księgarze prezentujący nowe książki, a także malarze. Warto podkreślić, że dla rzemieślników, kramarzy oraz tych, którzy zajmowali się pracą najemną, wstęp był surowo zakazany.

3. Podczas wieczoru we Dworze goście mogli z góry uiścić opłaty za trunki, które zamierzali wypić. Spotkania były urozmaicone występami muzyków, linoskoczków czy też kuglarzy.

4. Pierwszy budynek o takim charakterze stał tutaj już w XIV wieku, a kolejny spłonął w wieku XV. Okres rozkwitu Dworu Artura przypadał zaś na XVI i XVII wiek. Odbudowana po pożarze fasada imponowała swoją urodą.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku 🗺️


5. W pierwszej połowie XVIII wieku Dwór Artusa zupełnie zmienił swój ekskluzywny charakter i atmosferę miejsca dla elit. To właśnie wówczas przemianowano go na giełdę.

6. Dwór Artura został w epoce renesansu i baroku ozdobiony pięknymi posągami przedstawiającymi Scypiona Afrykańskiego, Kamillusa, Judę Machabeusza czy Temistoklesa.

7. Znajdujące się przed wejściem do Dworu Artura lwy zostały tutaj sprowadzone dopiero w XIX wieku. Wcześniej znajdowały się przy Bramie św. Jakuba stanowiącej średniowieczną bramę obronną miasta.

8. Działania Armii Czerwonej pod koniec drugiej wojny światowej doprowadziły do znacznego zniszczenia budowli. Została ona jednak odtworzona z wykorzystaniem elementów ewakuowanych z miasta przed nadejściem frontu.

9. W 1967 Dwór Artusa został wpisany do rejestru zabytków, a w 1989 roku rozpoczął działalność jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


⇒ Zobacz również: 10 muzeów w Gdańsku, które warto odwiedzić


10. Wnętrze Dowru Artusa robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Sercem budynku jest sala w stylu gotyckim, która była zdobiona w XVI wieku, dlatego też znajdują się tutaj do dzisiaj piękne boazeria i fryze o tematyce historycznej, a także meble i obrazy.

11. To tutaj znajduje się obraz “Sąd Ostateczny” namalowany pod koniec XVI wieku przed gdańskiego artystę, Antona Mollera. Wywołał on w tamtych czasach sporo kontrowersji, ponieważ Moller umieścił znane powszechnie osoby w charakterze postaci alegorycznych.

12. Na sali w Dworze Artusa zwracają uwagę ogromne modele okrętów, stylowe gobeliny, zbroje i tarcze herbowe. W czasach świetności, kiedy miejsce to odwiedzali ludzie z całego świata, znajdowała się tutaj również wielka klatka z egzotycznymi ptakami. Dziś największą pamiątką po tamtych czasach jest jedenastometrowy piec, który waży trzynaście ton.

3.9/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić