Polańczyk Turystycznie – 13 pomysłów na Polańczyk

polańczyk
foto – Autorstwa Lowdown – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31035383

Polańczyk to wyjątkowo malownicza wieś wczasowo-uzdrowiskowa znajdująca się w gminie Solina, w województwie podkarpackim.

Historia tego miejsca sięga jeszcze XVI wieku. Z doniesień historycznych wiadomo, że wieś na pewno istniała już w 1580 roku. Na przestrzeni kolejnych lat wieś przechodziła z rąk do rąk, właściciele się zmieniali, ale z każdymi kolejnymi inicjatywami zmieniała się również sama wieś. W latach siedemdziesiątych uznano, że Polańczyk spełnia wszelkie kryteria, by móc cieszyć się mianem miejscowości o walorach uzdrowiskowych. Na terenach Polańczyka zaczęły powstawać zakłady lecznicze, a w 1999 roku wieś oficjalnie została nazwana uzdrowiskiem.

Co warto zobaczyć w Polańczyku i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jezioro Solińskie

Polańczyk przyciąga kuracjuszy oraz turystów nie tylko ze względu na swój uzdrowiskowy charakter. Jedną z największych atrakcji tego regionu Polski jest Jezioro Solińskie, którego powierzchnia przekracza 20 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa wynosi ponad 160 kilometrów. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Nad jeziorem znajduje się sporo ośrodków wypoczynkowych. Dostępne są również piaszczyste plaże.

2. Zapora wodna w Solinie

Sporym zainteresowaniem cieszy się również Zapora w Solinie będąca jednocześnie wodną elektrownią. Wygląda imponująco zwłaszcza po zmroku, gdy uruchamiane jest dodatkowe oświetlenie. Warto wybrać się na zwiedzanie elektrowni. To fascynujące miejsce, w którym jednak nie wolno robić zdjęć. Warto wiedzieć, że w środku temperatura nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Zwiedzanie trwa ok. godziny, a normalny bilet to koszt w wysokości 18 PLN.

3. Muzeum Bojków

Nieopodal Polańczyka, w Myczkowie znajduje się Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków. To doskonała okazja do tego, by zapoznać się z dawnymi mieszkańcami tego regionu. Muzeum gwarantuje udaną podróż do przeszłości, piękne ekspozycje, sporo informacji i mnogość atrakcji.

4. Muzeum Młynarstwa i Wsi

W pobliskich Ustrzykach Dolnych znajduje się Muzeum Młynarstwa i Wsi. To prywatny obiekt i jedyne takie miejsce w Polsce, w którym można podziwiać tak pokaźną kolekcję zbiorów związanych z młynarstwem. Wartościowym eksponatem jest gniotownik walcowy pochodzący z początków XIX wieku. Tuż przed budynkiem znajduje się ciekawa wystawa maszyn rolniczych.

5. Ścieżki spacerowe

Polańczyk słynie z świetnie przemyślanych ścieżek spacerowych. Jedną z najsłynniejszych jest bez wątpienia Perła Polańczyka oraz Zielone Wzgórze Nad Soliną. Zadbano o to, by każda z nich przebiegała przez najpiękniejsze zakamarki Polańczyka.

6. Wyspa Duża

Wyspa Duża to popularna wyspa na Zalewie Solińskim. Znajduje się na niej Centrum Wypoczynkowe. To idealne miejsce dla osób, które poszukują wyjątkowej lokalizacji na letni wypoczynek, ale również nie pogardzą sportami wodnymi. Mówi się, że to prawdziwy raj dla wędkarzy i żeglarzy. Wygląda malowniczo i zdecydowanie warto się na nią udać.

7. Sine Wiry

Sine Wiry to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Cisny i Soliny. Istnieje od lat osiemdziesiątych i jest doskonałą propozycją dla osób poszukujących zacisznych miejsc, w których natura gra pierwsze skrzypce. Znajduje się tutaj wiele siedlisk roślin i sporo okazów, które umieszczono w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

8. Park Miniatur Świątyń

W pobliskiej wsi Myczkowce znajduje się Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach – Centrum Kultury Ekumenicznej. Na terenie obiektu znajduje się 140 miniatur kościołów oraz cerkwi. Wszystkie powstały z rąk Janusza Kuliga, który inspirował się świątyniami znajdującymi się na terenie Ukrainy, Słowacji oraz Polski.

9. Oberża Zakapior

Oberża Zakapior to jedno z popularniejszych miejsc gastronomicznych na mapie Polańczyka. Lokal znajduje się przy ulicy Zdrojowej i serwuje świetnej jakości jedzenie kuchni polskiej. Prawdziwym hitem są potrawy kuchni łemkowsko-bojkowskiej. W lokalu bardzo często odbywają się koncerty lokalnych artystów.

10. Siekierezada

W pobliskiej Cisnej znajduje się Siekierezada – kultowe miejsce spotkań, nazywane biesowską knajpą. To miejsce o nietuzinkowym klimacie, którego trzeba doświadczyć na własnej skórze. Wielu turystów nie wyobraża sobie podróży w te rejony bez dłuższego przystanku w Siekierezadzie. Wnętrze przypomina galerię sztuki.

11. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała pod koniec XIX wieku. Pierwotnie miała służyć przede wszystkim jako forma transportu z Nowego Łupkowa do Cisnej. W kolejnych latach zdecydowano jednak przeobrazić ją w atakcję turystyczną, która mogłaby przyciągać turystów z różnych stron Polski. I tak też się stało. Zdecydowanie warto wybrać się na taką przejażdżkę, ponieważ zwiedzanie pięknych okolic z perspektywy kolejki wąskotorowej nabiera innej jakości.

12. Park linowy

W Polańczyku znajduje się również atrakcja, której nie wolno sobie odpuścić, gdy podróżuje się z dziećmi. Park linowy “Lemur” to wspaniała odskocznia i atrakcja gwarantująca ekscytującą zabawę na świeżym powietrzu. Do dyspozycji oddano aż pięć zróżnicowanych pod względem długości i trudności tras. To miejsce, które przypadnie do gustu dzieciom w każdym wieku.

13. Amfiteatr

W sezonie letnim warto wypatrywać imprez organizowanych w słynnym amfiteatrze znajdującym się przy ulicy Zdrojowej. Jest tam aż 500 miejsc siedzących, choć na terenie obiektu mieści się właściwie cztery razy więcej osób. To również świetne miejsce na spacer i chwilę wytchnienia w przepięknej scenerii.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić