Polańczyk Turystycznie 🗺️ 16 pomysłów na Polańczyk

polańczyk
foto – Autorstwa Lowdown – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31035383

Polańczyk to wyjątkowo malownicza wieś wczasowo-uzdrowiskowa znajdująca się w gminie Solina, w województwie podkarpackim. Miejscowość Polańczyk położona jest u brzegów Jeziora Solińskiego, uznawanego za jedną z największych atrakcji Bieszczadów.

Historia tego miejsca sięga jeszcze XVI wieku. Z doniesień historycznych wiadomo, że wieś na pewno istniała już w 1580 roku. Na przestrzeni kolejnych lat wieś przechodziła z rąk do rąk, właściciele się zmieniali, ale z każdymi kolejnymi inicjatywami zmieniała się również sama wieś. W latach siedemdziesiątych uznano, że Polańczyk spełnia wszelkie kryteria, by móc cieszyć się mianem miejscowości o walorach uzdrowiskowych. Na terenach Polańczyka zaczęły powstawać zakłady lecznicze, a w 1999 roku wieś oficjalnie została nazwana uzdrowiskiem.

Co warto zobaczyć w Polańczyku i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jezioro Solińskie

Polańczyk przyciąga kuracjuszy oraz turystów nie tylko ze względu na swój uzdrowiskowy charakter. Jedną z największych atrakcji tego regionu Polski jest Jezioro Solińskie, którego powierzchnia przekracza 20 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa wynosi ponad 160 kilometrów. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Nad jeziorem znajduje się sporo ośrodków wypoczynkowych. Dostępne są również piaszczyste plaże.

2. Zapora wodna w Solinie

Sporym zainteresowaniem cieszy się również Zapora w Solinie będąca jednocześnie wodną elektrownią. Wygląda imponująco zwłaszcza po zmroku, gdy uruchamiane jest dodatkowe oświetlenie. Warto wybrać się na zwiedzanie elektrowni. To fascynujące miejsce, w którym jednak nie wolno robić zdjęć. Warto wiedzieć, że w środku temperatura nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Zwiedzanie trwa ok. godziny, a normalny bilet to koszt w wysokości 18 PLN.


atrakcje polańczyk - regaty kajakowe
źródło: podkarpackie.travel

3. Uzdrowisko w Polańczyku

Polańczyk to stosunkowo nowe uzdrowisko – mianem tym może się nazywać dopiero od 1999 roku. W okolicach miejscowości wydobywane są lecznicze wody głębinowe, które wykazują niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. W Polańczyku leczone są m.in. dolegliwości neurologiczne, różne schorzenia układu oddechowego oraz choroby układu moczowego. Co roku w miejscowości wypoczywają tysiące kuracjuszy, co równocześnie wpływa na prężny rozwój bazy noclegowej i gastronomicznej. W Polańczyku znajdują się liczne prywatne pensjonaty, obiekty gastronomiczne, place zabaw dla dzieci i parki linowe. Dużą atrakcją są również lokalne kąpieliska strzeżone przez ratowników.

4. Wyciągi narciarskie w okolicach Polańczyka

Bieszczady to doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z narciarstwem. Łagodne stoki gór, wspaniała sceneria i doskonała infrastruktura narciarska sprawiają, że okolice Polańczyka chętnie odwiedzany jest przez miłośników sportów zimowych.

Jednym z największych kurortów narciarskich jest Lesko Summer & Ski, gdzie znajdują się dwie oświetlone, szerokie i bezpieczne trasy zjazdowe o długości 750 i 680 metrów. Na bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów czeka snowpark z wieloma przeszkodami. Dodatkowo w ośrodku funkcjonuje hotel, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz szkółka dla początkujących.

W samym Polańczyku znajduje się wyciąg, który położony jest na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Dedal na stoku góry Horb. Niestety, wyciąg czynny jest jedynie w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz w czasie ferii zimowych.

Wyciągi narciarskie znaleźć można również w okolicznych miejscowościach: w Solinie (6km od Polańczyka), w Baligrodzie (13km od Polańczyka) i w Ustrzykach Dolnych (około 14km od Polańczyka).

5. Bieszczadzkie Krupówki w Polańczyku

Od tamy na Solinie ciągnie się turystyczna droga nazywana czasem “Bieszczadzkimi Krupówkami”. Przy deptaku znajdują się liczne sklepiki z rękodziełem i pamiątkami, a także bary i knajpki z przekąskami i gorącymi napojami. Przechadzając się po “Bieszczadzkich Krupówkach” spróbować można lokalnych przysmaków: proziaków oraz grillowanych serów z mleka krowiego i owczego, które podawane są z dodatkiem żurawiny. To z pewnością punkt obowiązkowy zwiedzania Polańczyka.

6. Ścieżki spacerowe w Polańczyka i okolicach

Okolice Polańczyka obfitują w piękne ścieżki spacerowe i oznaczone szlaki turystyczne. Wycieczkę warto rozpocząć przy ulicy Spacerowej, a następnie skierować się w stronę Soliny, wzdłuż której położone są alejki i deptaki dla spacerowiczów. Przez miejscowość prowadzi żółty szlak turystyczny (tzw. Perła Polańczyka), którego przemierzenie trwa około 2 godzin, a po drodze zobaczyć można krajobrazy rozciągające się z dwóch punktów widokowych na Kabajce i górze Horb.

Bardziej wymagający spacer gwarantuje podążanie czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi z Polańczyka przez Fiord Nelsona nad Jeziorem Solińskim, Solinę i Myczków. Przemierzenie dużej pętli zajmuje nawet 5 godzin, a wycieczkę można wydłużyć o spacer dookoła przepięknego Jeziora Myczkowskiego.

7. Muzeum Bojków

Nieopodal Polańczyka, w Myczkowie znajduje się Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków. To doskonała okazja do tego, by zapoznać się z dawnymi mieszkańcami tego regionu. Muzeum gwarantuje udaną podróż do przeszłości, piękne ekspozycje, sporo informacji i mnogość atrakcji.

8. Smażalnia pstrąga “Córka” w Terce

Regionalna kuchnia Bieszczad jest bardzo prosta, smaczna i wyjątkowo sycąca. Na góralskich stołach królują dania mięsne i mączne, a do regionalnych potraw zaliczyć można pierogi z farszem z kaszy gryczanej, proziaki, fuczki (placki z kapusty kiszonej), hryczanki (kotlety z mięsa mielonego i kaszy gryczanej) i kaszełynik (zupa łemkowska na bazie kapusty, chrzanu i mięsa). W wielu restauracjach możemy zjeść także potrawy z dziczyzny – bieszczadzka kuchnia myśliwska uznawana jest za jedną z najlepszych w całej Polsce.

W Bieszczadach warto spróbować także lokalnie poławianych pstrągów. Wśród turystów świetnymi opiniami cieszy się smażalnia pstrąga “Córka” w Terce, która serwuje wyborne ryby smażone i grillowane. Ciekawostką jest, że do ich przyrządzenia wykorzystywana jest specjalna, tajemnicza mieszanka przypraw, której skład – podobno – przed latami zdradzili miejscowi górale.

9. Wyspa Duża

Wyspa Duża to popularna wyspa na Zalewie Solińskim. Znajduje się na niej Centrum Wypoczynkowe. To idealne miejsce dla osób, które poszukują wyjątkowej lokalizacji na letni wypoczynek, ale również nie pogardzą sportami wodnymi. Mówi się, że to prawdziwy raj dla wędkarzy i żeglarzy. Wygląda malowniczo i zdecydowanie warto się na nią udać.

10. Sine Wiry

Sine Wiry to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Cisny i Soliny. Istnieje od lat osiemdziesiątych i jest doskonałą propozycją dla osób poszukujących zacisznych miejsc, w których natura gra pierwsze skrzypce. Znajduje się tutaj wiele siedlisk roślin i sporo okazów, które umieszczono w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

11. Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach

W niewielkiej wsi Myczkowce, tuż obok Polańczyka, funkcjonuje ekumeniczny Park Miniatur Świątyń, w którym znajdują się pomniejszone modele aż 140 drewnianych obiektów sakralnych z Polski, Słowacji i Ukrainy. Park zajmuje powierzchnię niecałego hektara i umiejscowiony jest na 10 wzgórzach. Zobaczyć tu można różnice w budownictwie, które charakterystyczne są dla kilku grup etnograficznych: Łemków, Bojków, Pogórzanów i Dolinianów. Na terenie kompleksu znajduje się również Ekspozycja Ptaków i Zwierząt (Mini-Zoo, w którym zobaczyć można zwierzęta hodowlane i różne gatunki ptactwa) oraz malowniczy Ogród Biblijny.

12. Oberża Zakapior

Oberża Zakapior to jedno z popularniejszych miejsc gastronomicznych na mapie Polańczyka. Lokal znajduje się przy ulicy Zdrojowej i serwuje świetnej jakości jedzenie kuchni polskiej. Prawdziwym hitem są potrawy kuchni łemkowsko-bojkowskiej. W lokalu bardzo często odbywają się koncerty lokalnych artystów.

13. Siekierezada w Cisnej

W pobliskiej Cisnej znajduje się Siekierezada – kultowe miejsce spotkań, nazywane biesowską knajpą. To miejsce o nietuzinkowym klimacie, którego trzeba doświadczyć na własnej skórze. Wielu turystów nie wyobraża sobie podróży w te rejony bez dłuższego przystanku w Siekierezadzie. Wnętrze przypomina galerię sztuki.

14. Muzeum i Karczma w Młynie – Ustrzyki Dolne

Muzeum i Karczma w Młynie znajdują się w bieszczadzkich Ustrzykach Dolnych – jednej z najbardziej malowniczych miejscowości, chętnie odwiedzanych przez turystów. W Karczmie serwowane są dania kuchni regionalnej: proziaki z twarogiem, kapuściana zupa kisełycia, klepak i kartacze.

W budynku Muzeum Młynarstwa i Wsi, w którym poznać można historię rzemieślniczych wyrobów w Bieszczadach, obejrzeć wystawy i ekspozycje z dawnym sprzętem piekarskim i młynarskim, a także wziąć udział w praktycznych warsztatach.

To prywatny obiekt i jedyne takie miejsce w Polsce, w którym można podziwiać tak pokaźną kolekcję zbiorów związanych z młynarstwem. Wartościowym eksponatem jest gniotownik walcowy pochodzący z początków XIX wieku. Tuż przed budynkiem znajduje się ciekawa wystawa maszyn rolniczych.

15. Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Podczas pobytu w Ustrzykach Dolnych warto wybrać się do tutejszego Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W instytucji znajdują się eksponaty związane z przyrodą, geologią, geografią i historią naturalną Bieszczad. Wystawę uatrakcyjnia niewielka ekspozycja etnograficzno-architektoniczna, na której przedstawiono różne przedmioty, zdjęcia i modele, nawiązujące do lokalnego folkloru, kultury i typowego dla Bieszczad, tradycyjnego budownictwa.

16. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała pod koniec XIX wieku. Pierwotnie miała służyć przede wszystkim jako forma transportu z Nowego Łupkowa do Cisnej. W kolejnych latach zdecydowano jednak przeobrazić ją w atakcję turystyczną, która mogłaby przyciągać turystów z różnych stron Polski. I tak też się stało. Zdecydowanie warto wybrać się na taką przejażdżkę, ponieważ zwiedzanie pięknych okolic z perspektywy kolejki wąskotorowej nabiera innej jakości.

17. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Jedną z największych atrakcji Bieszczad są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe kursujące na dwóch trasach. Uruchomione zostały ponad 140 lat temu, początkowo służyły do komunikacji i przewozu pracowników. Dziś drezyny – napędzane siłą mięśni – pozwalają na zwiedzenie malowniczej trasy krajobrazowej, na której podziwiać można piękną przyrodę Bieszczad.

18. Basen Aquarius – Lesko

Coś na niepogodę – Basen Aquarius w bieszczadzkim Lesku to duży park wodny z wieloma atrakcjami dla całej rodziny. Znajdują się tu baseny sportowe i rekreacyjne, w których umieszczono stanowiska do hydromasażu, rwącą rzekę, gejzery wodne i bicze szkockie. Na terenie obiektu położone są m.in. zewnętrzny basen letni, brodzik dla dzieci, dwie zjeżdżalnie (rurowa i rodzinna), siłownia i saunarium. Odbywają się tu również zajęcia szkółki pływackiej oraz grupowe ćwiczenia na kameralnej sali do fitnessu.

19. Rezerwat przyrody “Gołoborze”

Rezerwat przyrody “Gołoborze” znajduje się w okolicach Leska w województwie podkarpackim. Utworzony został w celu ochrony części Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajoborazowego, która charakteryzuje się występowaniem gołoborzy, czyli stoków górskich pokrytych skalnymi rumowiskami. Chroniony obszar ma powierzchnię około 12 hektarów, których dużą atrakcją są występujące tutaj źródła wód mineralnych. Przez rezerwat “Gołoborze” przechodzą szlaki piesze, doskonałe dla początkujących i średnio zaawansowanych piechurów.

20. Punkt widokowy w Parku Gwiezdnego Nieba

Na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego utworzony został rozległy obszar Parku Gwiezdnego Nieba. Miejsce to charakteryzuje doskonała przejrzystość nieba – z dala od miejskich świateł i zanieczyszczeń powietrza – co sprawia, że nocą świetnie nadaje się do obserwacji gwiazd, konstelacji i ciał niebieskich. Na terenie ogromnego Parku (ponad 113 tysięcy hektarów) utworzono specjalny Punk Widokowy, przy którą panują idealne warunki do podziwiania nocnego nieba.

21. Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

W małej miejscowości Muczne już od ponad 60 lat działa pokazowa zagroda żubrów. Początkowo rezerwat powstał w celu odbudowania populacji żubrów w Bieszczadach, dziś stanowi popularną atrakcję regionu. Zagroda obejmuje powierzchnię 7 hektarów, na których żyją dziesiątki przedstawicieli górskich odmian żubrów. Dla turystów wyznaczono tu szlaki i ścieżki, które pozwalają na obserwowanie majestatycznych zwierząt w naturalnym środowisku.

22. Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie położone są na obszarze rezerwatu przyrodniczego “Zwiezł” w Bieszczadach, około 40 kilometrów od Polańczyka. Powstały na początku XX wieku w trakcie osuwania się zboczy góry Chryszczatej, której niecki zalane zostały wodami przepływającego obok potoku.

Obecnie na terenie rezerwatu znajdują się dwa malownicze jeziorka, jednak w przeszłości były tu przynajmniej trzy zbiorniki wodne, a także wiele oczek i małych stawów, które z czasem zarosły rodzimą roślinnością. W okolice Jeziorek Duszatyńskich dostać się można fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, który rozciąga się pomiędzy Komańczą i Chryszczatą.

23. Park linowy

W Polańczyku znajduje się również atrakcja, której nie wolno sobie odpuścić, gdy podróżuje się z dziećmi. Park linowy “Lemur” to wspaniała odskocznia i atrakcja gwarantująca ekscytującą zabawę na świeżym powietrzu. Do dyspozycji oddano aż pięć zróżnicowanych pod względem długości i trudności tras. To miejsce, które przypadnie do gustu dzieciom w każdym wieku.

24. Amfiteatr

W sezonie letnim warto wypatrywać imprez organizowanych w słynnym amfiteatrze znajdującym się przy ulicy Zdrojowej. Jest tam aż 500 miejsc siedzących, choć na terenie obiektu mieści się właściwie cztery razy więcej osób. To również świetne miejsce na spacer i chwilę wytchnienia w przepięknej scenerii.

3.8/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić