Lesko Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Lesko to miasto znajdujące się w województwie podkarapckim na terenie Gór Sanocko-Turczańskich. Malownicza lokalizacja, ciekawa historia i mnóstwo atrakcji wokół przyciąga tutaj miłośników gór i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także ludzi ceniących piękną architekturę i historyczne ciekawostki.

Co warto wiedzieć o Lesku i jakie atrakcje w okolicy zobaczyć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Zamek Kmitów

Zamek Kmitów jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Został wzniesiony na rozkaz Piotra Kmity – wojewody krakowskiego i marszałka koronnego. Zamek znajduje się nad brzegiem Sanu i jest bardzo efektowny.

Wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku na miejscu drewnianego zameczku, który stał tutaj wcześniej. Podczas potopu szwedzkiego wyposażenie zamku wraz z bogatymi księgozbiorami uległo zniszczeniu. Od końca XVIII wieku do wybuchu drugiej wojny światowej właścicielami zamku byli Krasiccy, a po przebudowie w XIX wieku nabrał on uroku budowli neorenesansowych, a ponadto w pobliżu wybudowano atrakcyjną oranżerię.

W chwili obecnej w zamku mieści się znany w okolicy ośrodek wypoczynkowy.

2. Stary Rynek

Plac Konstytucji 3 Maja w Lesku to tak zwany Stary Rynek. Warto wybrać się tutaj na spacer, aby podziwiać piękne kamienice z przełomu XVIII i XIX wieku. Na placu znajdują się również pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, figura Matki Boskiej oraz pomnik Tadeusza Kościuszki, który został wykonany w 1901 roku.

3. Ratusz

Najważniejszym punktem rynku jest Ratusz. Został on zbudowany w 1896 roku, jego ozdobą jest herb Leska, który nawiązuje do rodu Kmitów. Ratusz posiada piękną wieżę zegarową i jest obiektem, który można zwiedzić.

4. Synagoga

Kiedyś Lesko było zamieszkiwane przez Żydów. Zostali oni zamordowani w czasie II wojny światowej, ale do dziś pozostał po nich ślad w tym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim dawna Synagoga Żydowska. Powstała ona w XVI wieku, po latach została odbudowana. Obecnie mieści się w niej kilka sal wystawowych, przedstawiających życie i modlitwy Żydów.

Tuż obok Synagogi znajduje się jeden z najcenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Najstarszy grób pochodzi tu z pierwszej połowy XVI wieku.

5. Kościoła Nawiedzenia NMP

Zwiedzając Lesko nie można pominąć Kościoła Nawiedzenia NMP. Kościół ten został wybudowany na początku XVI wieku. Kościół ma styl barokowy, jego dzwonnica została dobudowana w 1765 roku.

6. Zespół Umocnień Nadsańskich

Z pewnością miłośników historii zaciekawi też Zespół Umocnień Nadsańskich. To nic innego tylko pas umocnień wykonany przez radzickich i niemieckich żołnierzy. Obecnie jest to trasa rowerowa licząca 140 km, przy której podziwiać można zabytki sztuki fortyfikacyjnej okresu II wojny światowej.

7. Restauracja Pierwsze Piętro

Restauracja Pierwsze Piętro w Lesku to przytulny lokal, w którym można skosztować specjalności kuchni polskiej i europejskiej. W karcie dań znajdują się więc najróżniejsze pierogi, placki z gulaszem czy znakomite pasty.

8. Rezerwat Góra Sobień

Lesko to nie tylko zabytki historyczne, to także różne ciekawe miejsca dla turystów. Jednym z takich miejsc jest na pewno Rezerwat Góra Sobień. Rezerwat ten jest tzw Bramą do Bieszczad, bo to tutaj zaczynają Góry Bieszczady. W miejscu tym znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać cały region.

9. Kamień Leski

Kolejnym ważnym punktem przy zwiedzaniu miasta jest Kamień Leski. To pomnik nieożywionej przyrody, jest on zbudowany z piaskowca krośnieńskiego.

Stacje narciarskie

Góry Sanocko-Turczańskie to pasmo znajdujące się w Karpatach Wschodnich, a dokładnie w Beskidach Lesistych. Przebiega przez nie granica polsko-ukraińska, a ich największą atrakcją jest rozbudowana infrastruktura narciarska. Kilka kilometrów od centrum Leska znajdują się aż cztery stacje narciarskie, a mianowicie Gromadzyń, Laworta, Wańkowa oraz wyciągi orczykowe na Małym Królu. Miejsce to przyciąga miłośników sportów zimowych z całego kraju.

10. Szlaki turystyczne

Góry Sanocko-Turczyńskie poprzecinane są licznymi szlakami turystycznymi dla pieszych. Do znanych należą na przykład Czerwony Szlak Przemysko-Sanocki oraz Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka. Wielką popularnością cieszy się niebieski szlak turystyczny wiodący z Rzeszowa przez Przełęcz Wolańską do Grybowa oraz żółty szlak turystyczny prowadzący z Orlego Kamienia do Sanoka.

11. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, które łączy w sobie rekreację, historię i zamiłowanie do kolei. Turyści mają tutaj okazję pokonać jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, która ma tradycję sięgającą 140 lat wstecz. Cała trasa pokonywana jest drezynami, które napędza siła nóg pasażerów, co dostarcza im sporo satysfakcji.

12. Chatka Wariatka

Chatka Wariatka w pobliskich Uhercach Mineralnych to atrakcja dla rodzin z dziećmi. Obiekt przedstawiaj chatkę, która stoi na dachu, a całe jej wyposażenie jest ułożone do góry nogami. W związku z tym turyści mają okazję chodzić po sufitach i podziwiać znajdujące się nad ich głowami podłogi pełne różnych sprzętów. Wizyta w chatce zapewnia świetną zabawę i okazję do sprawdzenia swojego błędnika.

13. Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych

W miejscowości Zagórz niedaleko Leska znajdują się ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych. Na barokowy kompleks składały się kościół, klasztor, kordegarda oraz pomieszczenia mieszkalne. Klasztor ten był niemym świadkiem, a także ofiarą ważnych wydarzeń historycznych, ponieważ ucierpiał podczas Konfederacji Barskiej. Został odbudowany dopiero w drugiej połowie XX wieku, a na zewnątrz znajdują się stacja drogi krzyżowej stworzone przez lokalnych artystów.

14. Park Miniatur Sakralnych

Park Miniatur Sakralnych w Myszkowcach zajmuje około jednego hektara powierzchni, na kórej rozlokowano 140 makiet obiektów sakralnych, drewnianych kościołów oraz świątyń prawosławnych i grekokatolickich. Modele zostały wykonane w skali 1:25 z wielką wiernością oryginałom, a dookoła nich znajduje się miniaturowa roślinność.

Po więcej informacji turystycznych o Lesku warto zajrzeć tutaj

Lesko krótko historycznie

Znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że tereny, na których obecnie leży Lesko, były zasiedlone już w czasach prehistorycznych. Osada na tych terenach powstała najpewniej około XIV wieku, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z wieku XV. Pierwszym wójtem miasta był sanocki mieszczanin, Filip, który zrzekł się swojego stanowiska na rzecz Jana Kmity.

Przypuszcza się, że nazwa miasta nawiązuje do imienia Lestka, czyli drugiego księcia Polan z dynastii Piastów. Na początku używano innych podobnie brzmiących nazw takich, jak Liesko, Lyesko czy Lisko. Według innych badaczy nazwa ta może nawiązywać do Leszczyny, która występuje na tych terenach.

Już pod koniec XVI wieku w mieście istniało jedenaście cechów rzemieślniczych, w których parano się aż czterdziestoma specjalizacjami. Miasto posiadało wały obronne, a jego mieszakńcy byli bardzo zróżnicowani pod względem kulturowym i religijnym. Świadczy o tym choćby fakt, że już w epoce renesansu istniały tutaj obok siebie kościoły rzymskokatolickie, cerkwie oraz synagoga.

Po pierwszej wojnie światowej w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W Lesku ponad 60 procent mieszkańców stanowili wówczas Żydzi. Wybuch drugiej wojny światowej i okupacja doprowadziły jednak do powstania przejściowego getta, z którego wyznawcy religii Mojżeszowej byli wywożeni do obozów pracy.

4.1/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić