Środa Śląska turystycznie 2024 🗺️ – Ciekawe miejsca

fotografia by Beata Zdyb / Wikipedia

Środa Śląska to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim. Niemiecka nazwa miejscowości to Neumarkt, co oznacza nowy targ, natomiast polska nazwa stała się swoistym uzupełnieniem tej nazwy, z której wynika, że tragi odbywały się w środy każdego tygodnia.

Już w XII wieku Środa Śląska była osadą targową, a na przestrzeni stuleci wsławiła się uprawiając winogrona i produkując pyszne wina. Od 2005 roku odbywa się tutaj Święto Wina w Mieście Skarbów, a jego celem jest odrodzenie się tradycji winiarskich, z których dumni są mieszkańcy.

Środa Śląska była miejscem narodzenia się prawa średzkiego, odmiany prawa niemieckiego obowiązującego w średniowieczu. Regulacje prawne, które wprowadzono w Środzie Śląskiej w XIII wieku były połączeniem prawa magdeburskiego i flamandzkiego. Wkrótce nastąpiła ekspansja nowych zasad na inne okoliczne miejscowości, a na podstawie tego prawa dokonywano później lokacji miast i ponad tysiąca wsi na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce. Prawo średzkie zakładało, że w mieście rządzi sołtys lub wójt dziedziczny, a samo miasto posiadało ograniczoną autonomię. Ciekawostką jest również to, że zapewniało ono prawo do spadku kobietom.

Ratusz przy Placu Wolności to przepiękna budowla w bardzo dobrym stanie. Jej najstarszym elementem jest wieża, której powstanie datuje się na czternasty wiek.

Układ urbanistyczny miasta doskonale odzwierciedla trendy architektoniczne z wczesnego średniowiecza, kiedy sercem miasta był prostokątny plac, na którym odbywały się targi i międzynarodowe transakcje, dzięki którym mieszkańcy miasta mieli dostęp nie tylko do wielu produktów z innych krajów, ale również do informacji i wiedzy o tym, co dzieje się poza granicami ich miasta. Trudno dziś sobie wyobrazić, że wędrowni kupcy stanowili niegdyś jedyne źródło wiedzy na ten temat.

Kościół św. Andrzeja w Środzie Śląskiej to budowla wzniesiona w XIII wieku. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest dzwonnica z XV wieku.

Cmentarz żydowski w Środzie Śląskiej przyciągnie filosemitów, którzy chętnie szukają śladów po Żydach polskich, którzy kiedyś byli integralną częścią każdego małego miasteczka, nie wspominając o większych miastach.

4.8/5 - (13 votes)
1 comment
  1. Może warto wspomnieć o muzeum “Skarbu Średzkiego” w latach 80-tych XX wieku odkopano znaczną ilość monet oraz ozdób należących prawdopodobnie do czeskiej księżniczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić