Atrakcje Cieszyn 🗺️ 20 pomysłów na Cieszyn

cieszyn
foto – Autorstwa Janalexandernovalis – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35437707

Cieszyn to miasto w województwie śląskim, znajdujące się tuż przy granicy z Czechami. Jest kilka czynników odpowiedzialnych za to, że jest to miejscowość atrakcyjna pod względem turystycznym. Po pierwsze jest to miasto z historią sięgającą wczesnego średniowiecza, po drugie jest to miasto studenckie, a po trzecie stanowi świetną bazę wypadową do okolicznych miejscowości oraz do Czech.

Co warto robić w Cieszynie i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje dla turystów.

1. Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie jest jedyną romańską rotundą w Polsce, która zachowała się do dzisiejszych czasów wraz ze sklepieniem. Została wybudowana w XI albo XII wieku, a dziś stanowi jeden z symboli miasta. Co ciekawe, budowla ta widnieje na banknocie o nominale 20 złotych.

2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego to muzeum, od którego warto zacząć zwiedzanie miasta. Na miejscu znajdują ekspozycje poświęcone regionowi, dzięki którym można poznać historię i zrozumieć, jakie wydarzenia z przeszłości ukształtowały dzisiejszy Śląsk Cieszyński.

3. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a jego celem jego powstania było uczczenie tradycji drukarskich całego regionu. Znajduje się tutaj między innymi oryginalna maszyna typograficzna z zestawem matryc i czcionek, a także urządzenia introligatorskie.

4. Studnia Trzech Braci to miejska studnia w Cieszynie, która najpewniej funkcjonowała już w średniowieczu. Zabezpiecza ją piękna, neogotycka altana z drugiej polowy XIX wieku. Według legendy to w tym miejscu spotkali się trzej bracia, przyszli założyciele Cieszyna.

5. Cieszyńska Wenecja to część Starego Miasta znajdująca się przy ulicy Przykopa. Stoją tutaj zabytkowe budynki z XVIII i XIX wieku z mostkami nad kanałem Młynówka. Uliczka ta jest bardzo malownicza i rzeczywiście przypomina nieco kanały w Wenecji, które również okalają zabytkowe kamienice. To świetny miejsce na romantyczny spacer i nie tylko.

6. Olza, będąca prawym dopływem Odry, jest wartką rzeką znajdującą się dokładnie na granicy Polski i Czech. W okresie letnim można tutaj aktywnie spędzać czas albo odpoczywać na trawiastym wybrzeżu przy akompaniamencie szumu rzeki.

7. Wieża Piastowska znajdująca się w Cieszynie pochodzi z XIV wieku i jest jedyną zachowaną wieża rezydencji Piastów Cieszyńskich. Wznosi się na wysokość 29 metrów, a jej wnętrze jest udostępnione turystom. Po drodze można poznać historię budowli i miasta, a na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Cieszyn Czeski, Cieszyn Polski oraz Beskid Śląski.

8. Habsburski Pałac Myśliwski w stylu klasycystycznym powstał na ruinach dawnego Zamku Dolnego. W budynku tym na przestrzeni lat wizyty składały wielkie osobistości, a wśród nich cesarz Franciszek Józef, cesarz Wilhelm II oraz bułgarski monarcha, Ferdynand. Obecnie mieści się tutaj między innymi Centrum Przedsiębiorczości i Designu, gdzie można podziwiać wystawę wzornictwa przemysłowego.

9. Browar Zamkowy Cieszyn ma na koncie kilkusetletnią tradycję. Zwiedzanie kompleksu jest ciekawe nie tylko dla smakoszy złotego trunku. Na miejscu można zobaczyć, jak powstaje piwo cieszyńskie dziś, a także dowiedzieć się, jak to wyglądało w XIX wieku. Jest to jedno w niewielu miejsc w Europie, gdzie piwo fermentuje w otwartych kadziach.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie śląskim 🗺️


10. Spacer po rynku i Starym Mieście w Cieszynie może być prawdziwą przyjemnością dla ludzi ceniących piękno architektury. Obecny rynek powstał w mniej więcej takim kształcie w XV wieku. W jego centrum znajduje się studnia z XVIII wieku, która miała stanowić zabezpieczenie na wypadek powszechnych w tamtych czasach pożarów.

11. “Kornel i Przyjaciele” to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Cieszyna. To połączenie kawiarni, antykwariatu i księgarni, w którym motywem przewodnim jest znany prozaik, Kornel Filipowicz, a także jego życiowa partnerka i polska noblistka, Wisława Szymborska. Na miejscu można skosztować pysznych deserów i wyśmienitej kawy, a także poczytać tomiki Wisławy Szymborskiej czy prozę Kornela Filipowicza.

12. Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największym kościołem ewangelickim w Polsce. Został wybudowany na początku XVIII wieku i reprezentuje późny barok austriacki. W środku warto zobaczyć klasycystyczna chrzcielnicę, największe na Śląsku Cieszyńskim organy, a także obraz “Ostatnia Wieczerza” z drugiej połowy XVIII wieku.

13. Cieszyn to raj dla miłośników jazdy na rowerze. Miasto przecinają liczne szlaki rowerowe, którymi można dotrzeć również do pobliskich miejscowości. Atrakcyjne są również trasy w samym centrum oraz nad brzegiem Olzy. W okresie letnim i wiosną w mieście można zauważyć bardzo dużo rowerzystów, którzy korzystają ze świetnie zorganizowanych szlaków.

14. Sala Zabaw Kids Club w Cieszynie to miejsce stworzone z myślą o dzieciach, które rozpiera energia. Mogą tutaj robić wszystko to, co jest zakazane w domu i innych miejscach. Znajdują się tutaj ścianki wspinaczkowe, baseny z kulkami, batuty i trampoliny. Głośne wrzaski i niekontrolowane szaleństwo są tutaj jak najbardziej wskazane.

15. Jedną z najlepszych restauracji w polskim Cieszynie jest znajdująca się na rynku restauracja Kamienica Konczakowskich. Przepiękna przestrzeń z kolumnami i arkadami nawiązuje do przeszłości miasta. W karcie dań znajduje się sporo potraw typowych dla kuchni polskiej, a także wykwintnie podawany okoń morski czy policzki wołowe. Zadbano również o to, aby dobrze czuli się tutaj wegetarianie oraz wielbiciele kuchni włoskiej.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Cieszynie 🍽️


16. Archeopark Chotebuz znajduje się nieopodal Cieszyna. Jest to zewnętrzny skansen, gdzie można zwiedzać chałupy i przekonać się na własne oczy, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków z XVIII, XIX i XX wieku. Miejsce to przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

17. Cieszyński Ośrodek Kultury to miejsce, w którym regularnie odbywają się ciekawe warsztaty z różnych dziedzin, a także imprezy kulturalne i koncerty. Przed wycieczką do Cieszyna warto więc zorientować się, jaki jest harmonogram na najbliższe dni. Rozwijające pasje zajęcia albo eventy mogą stanowić świetne urozmaicenie wycieczki.

18. Klub Jeździecki Cieszyn to miejsce, którego nie mogą pominąć wielbiciele koni. To nie tylko obszerny teren przeznaczony do jazdy konnej, ale również miejsce, gdzie można wziąć udział w zawodach jeździeckich, Święcie Konia oraz kursów dla początkujących. Miejsce to przyniesie również sporo radości dzieciom, które będą mogły obcować z tymi wspaniałymi zwierzętami i nauczyć się, jak się z nimi obchodzić.

19. Wełniane Zoo w Cieszynie to jedyny ogród zoologiczny tego rodzaju. Na jego terenie znajdują się modele zwierząt wykonane ręcznie z wełny, które w wyjątkowo szczegółowy sposób imitują krokodyle, łabędzie czy lamy. Jest to jedna z tych ciekawostek turystycznych, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

20. Będąc w polskim Cieszynie warto przejść przez historyczną granicę przy Olzie, aby znaleźć się po czeskiej stronie, gdzie panuje zupełnie inna atmosfera. Tuż za granicą znajduje się sporo azjatyckich sklepów, w których można kupić orientalne produkty spożywcze, a także czeskie “lentilki” i alkohole.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć na https://visitcieszyn.com/

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić