Drohiczyn jest niedużym miastem leżącym na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej w województwie podlaskim. Znajduje się nad Bugiem – jedną z najpiękniejszych rzek Polski. W XI wieku znajdował się tu gród, który pośredniczył w handlu między Polską i Rusią Kijowską. Drohiczyn prawa miejskie uzyskał w 1498 roku, a wkrótce potem zaczął się prężnie rozwijać. Przez przeszło dwieście lat był stolicą województwa podlaskiego i do dziś na jego terenie podziwiać można wiele zabytków.
Drohiczyńskie klasztory
Na terenie miasta znajdują się aż trzy duże kompleksy klasztorne należące do jezuitów, franciszkanów i benedyktynek. Jezuicka Katedra Trójcy Świętej powstała na przełomie XVII i XVIII wieku i stanowi przykład architektury barokowej. W środku podziwiać można zabytkowe freski, gotycki krucyfiks i renesansową chrzcielnicę.
Drugim ważnym zabytkiem jest Kościół franciszkanów pw. Najświętszej Marii Panny. W jego wnętrzu znajduje się siedemnastowieczna Kaplica Loretańska i dwa rokokowe ołtarze. W położonym obok klasztorze funkcjonuje Muzeum Diecezjalne, gdzie eksponowane są m.in. liczne naczynia liturgiczne i pamiątki z Powstania Warszawskiego.
W mieście zwiedzić można także późnobarokowy Kościół Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych, który powstał w latach 1734-1738. W środku znajdują się majestatyczne rzeźby i obrazy.
Pozostałe atrakcje miasta
Dużą atrakcją Drohiczyna jest unikalne w skali całego kraju Muzeum Kajakarstwa. Muzeum gromadzi przedmioty związane z rozwojem tej dyscypliny sportowej m.in. dawny sprzęt i wyposażenie. Ważnym obiektem jest Muzeum Regionalne, gdzie podziwiać można zabytki znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, takie jak grzebienie i ozdoby z kości i brązu czy ołowiane plomby z odciśniętymi herbami książąt Rusi Kijowskiej. Dużą ekspozycję stanowi wystawa etnograficzna, w której szczególną uwagę należy poświęcić bogatą kolekcję dziewiętnastowiecznych narzędzi rolniczych.
Podczas pobytu w Drohiczynie nie sposób nie wejść na Górę Zamkową, na której niegdyś stał średniowieczny gród. Dziś możemy stąd podziwiać panoramę miasta i przepływającego nieopodal Bugu. W tej części miasta znajduje się również wiele ścieżek i alejek, które doskonale sprawdzą się jako miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Z okolicznych miejscowości warto wybrać się do Mielnika oraz Siemiatycze
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj