Atrakcje Drohiczyn 2024 – Co przyciąga turystów?

fotografia – Wikipedia

Drohiczyn jest niedużym miastem leżącym na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej w województwie podlaskim. Znajduje się nad Bugiem – jedną z najpiękniejszych rzek Polski. W XI wieku znajdował się tu gród, który pośredniczył w handlu między Polską i Rusią Kijowską. Drohiczyn prawa miejskie uzyskał w 1498 roku, a wkrótce potem zaczął się prężnie rozwijać. Przez przeszło dwieście lat był stolicą województwa podlaskiego i do dziś na jego terenie podziwiać można wiele zabytków.

Drohiczyńskie klasztory

Na terenie miasta znajdują się aż trzy duże kompleksy klasztorne należące do jezuitów, franciszkanów i benedyktynek. Jezuicka Katedra Trójcy Świętej powstała na przełomie XVII i XVIII wieku i stanowi przykład architektury barokowej. W środku podziwiać można zabytkowe freski, gotycki krucyfiks i renesansową chrzcielnicę.

Drugim ważnym zabytkiem jest Kościół franciszkanów pw. Najświętszej Marii Panny. W jego wnętrzu znajduje się siedemnastowieczna Kaplica Loretańska i dwa rokokowe ołtarze. W położonym obok klasztorze funkcjonuje Muzeum Diecezjalne, gdzie eksponowane są m.in. liczne naczynia liturgiczne i pamiątki z Powstania Warszawskiego.

W mieście zwiedzić można także późnobarokowy Kościół Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych, który powstał w latach 1734-1738. W środku znajdują się majestatyczne rzeźby i obrazy.

Pozostałe atrakcje miasta

Dużą atrakcją Drohiczyna jest unikalne w skali całego kraju Muzeum Kajakarstwa. Muzeum gromadzi przedmioty związane z rozwojem tej dyscypliny sportowej m.in. dawny sprzęt i wyposażenie. Ważnym obiektem jest Muzeum Regionalne, gdzie podziwiać można zabytki znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, takie jak grzebienie i ozdoby z kości i brązu czy ołowiane plomby z odciśniętymi herbami książąt Rusi Kijowskiej. Dużą ekspozycję stanowi wystawa etnograficzna, w której szczególną uwagę należy poświęcić bogatą kolekcję dziewiętnastowiecznych narzędzi rolniczych.

Podczas pobytu w Drohiczynie nie sposób nie wejść na Górę Zamkową, na której niegdyś stał średniowieczny gród. Dziś możemy stąd podziwiać panoramę miasta i przepływającego nieopodal Bugu. W tej części miasta znajduje się również wiele ścieżek i alejek, które doskonale sprawdzą się jako miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.

Z okolicznych miejscowości warto wybrać się do Mielnika oraz Siemiatycze

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić