Fontanna Neptuna w Gdańsku 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Fontanna Neptuna Gdańsk
foto – Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28157379

Fontanna Neptuna – jeden z symboli Gdańska, który znajduje się na Długim Targu. Za fontanną mieści się Dwór Artusa.

1. W miejscu, gdzie dziś stoi fontanna, wcześniej istniała studnia lub wodotrysk. Rada miejska na czele z burmistrzem Bartłomiejem Schachmannem postanowiła zmienić obiekt na bardziej reprezentacyjny.

2. Fontanna powstała w 1615 r. według projektu Abrahama van den Blocke, projektanta Złotej Bramy. Uruchomiona została 9 października 1633 r. W 1634 r. dodana została ozdobna krata, na której umieszczono w XVIII w. herby Gdańska i polskie orły.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

3. Pierwotnie fontanna składała się wyłącznie z figury Neptuna i ozdobnej czaszy. Stworzenia morskie zostały dodane w XVIII w. Przebudowano wówczas podstawę.

4. Figura Neptuna ma 2 m wysokości i waży ok. 650 kg. Model przygotował Piotr Husen z Flamandii. Odlew został wykonany z mosiądzu ołowiowo-cynowego w odlewni miejskiej w Gdańsku. Użyto do tego formy ludwisarza Gerdta Benninga.

5. Czasza została wykonana z czarno-niebieskiego marmuru belgijskiego. Trzon powstał z czarnego tufu. Instalacje wodne zostały podłączone przez Ottmara von Wettnera, a opracował je Adam Wijbe.

6. Fontanna miała być pierwotnie zasilana wodą z Potoku Siedleckiego. Zamiaru nie udało się zrealizować ze względu na zbyt niskie ciśnienie. W celu doprowadzenia wody do fontanny zbudowano więc zbiorniki na poddaszu Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta. Wykorzystywana była również deszczówka. Pozwalało to na uruchamianie fontanny trzy razy w tygodniu, gdyż każdorazowo trzeba było napełnić zbiorniki. W II poł. XIX w. doprowadzona została woda z nowo wybudowanych wodociągów miejskich.

7. W czasie II wojny światowej fontanna została ukryta. Część fragmentów wywieziono, natomiast czasza i niektóre figury zostały zamurowane w basenie fontanny. Figura Neptuna po wojnie została odnaleziona we wsi Parchowo. Fontannę próbowano uruchomić już w 1954 r., ale na stałe udało się to dopiero 22 lipca 1957 r.

8. Do fontanny ludzie często wrzucali monety „na szczęście”. Według legendy miało to rozzłościć Neptuna, który uderzył trójzębem i rozbił je na drobne kawałki. Tak miała powstać gdańska nalewka Goldwasser, ziołowy likier, w którym pływają złote płatki.

9. Wśród Kaszubów, którzy nazywają Neptuna Krësztofem, panuje zwyczaj, że każdy, kto po raz pierwszy odwiedza Gdańsk, musi pocałować bożka… w pośladki.

10. Replika Fontanny Neptuna znajduje się w Parku Mini-Europa w Brukseli. Stoi obok miniatury Dworu Artusa i Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

4.2/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić