10 Najpiękniejszych Jezior w Polsce 🗺️

jezioro wigry
foto – Autorstwa Albertus teolog – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11571244

Polskie jeziora zachwycają wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku i kontaktu z naturą. Wiele z nich jest doskonale utrzymanych i charakteryzuje się czystą, przejrzystą wodą. Są doskonałym miejscem do uprawiania wielu sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa, wędkarstwa i windsurfingu, a ich okolice obfitują w malownicze trasy piesze i rowerowe.

1. Jezioro Wigry

Jezioro Wigry zajmuje centralną część Wigierskiego Parku Narodowego, który znajduje się w województwie podlaskim. Polodowcowe jezioro powstało około 14 tysięcy lat temu podczas ostatniego wielkiego zlodowacenia. Zajmuje powierzchnię ponad 2100 hektarów, a jego maksymalna głębokość to aż 74 metry. Jezioro jest znane wśród miłośników ornitologii –  jego brzegi zamieszkuje około 140 gatunków ptaków. Przez Jezioro Wigry – a także wpadającą do niego rzekę Czarną Hańczę – wiedzie jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w całej Polsce.

Atrakcje w okolicy: szlaki piesze, rowerowe i kajakowe, atrakcje Suwałek (m.in. Muzeum im. Marii Konopnickie, Aquapark Suwałki, Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Sulwaszczyzny), Baza Rybacka i Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku).

2. Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie to zbiornik retencyjny, który powstał przez utworzenie zapory na rzece San. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową, z licznymi zatoczkami, ujściami źródeł i niewielkich rzek, półwyspami i wysepkami. Jezioro Solińskie znane jest przede wszystkim wśród miłośników uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Ciekawostką jest, że w miejscowości Solina znajduje się największa w Polsce zapora, która liczy prawie 82 metry wysokości i 664 metrów długości.

Atrakcje w okolicy: uzdrowisko w Polańczyku, Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, piesze i konne szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

3. Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik, który utworzony został na jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Dunajcu. Jezioro słynie przede wszystkim z położonym przy jego brzegach dwóch zamków średniowiecznych: Zamku w Niedzicy oraz ruin zamku w Czorsztynie. Ogromne jezioro posiada własny, specyficzny mikroklimat, który sprzyja uprawianiu żeglarstwa i windsurfingu. Jezioro zamieszkują również liczne gatunku ryb, które doceniane są wśród amatorów wędkarstwa. Na samym środku Jeziora Czorsztyńskiego została utworzona sztuczna Ptasia Wyspa, która stanowi ważny punkt lęgowy pienińskiego ptactwa.

Atrakcje w okolicy: trasy Pienińskiego Parku Narodowego, Zamek “Dunajec” w Niedzicy, uzdrowiskowa miejscowość Szczawnica, ośrodek narciarski na górze Wdżar.

4. Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy to największe polskie jezioro, które – ze względu na swoją ogromną powierzchnię – nazywane jest potocznie “mazurskim morzem”. Akwen ma powierzchnię ponad 100 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie położonych  jest 8 wysp. Jezioro jest wyjątkowo popularne wśród doświadczonych żeglarzy. Ze względu na występujące nad nim silne wiatry oraz rozległe sitowia, poruszanie się po zbiorniku nie jest proste, jednak stanowi to wyzwanie dla miłośników żeglarstwa z dużym doświadczeniem.

Atrakcje w okolicy: Mazurski Park Krajobrazowy, szlak żeglugi mazurskiej, Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach, Park Rozrywki Mrongoville w Mrągowie.

5. Morskie Oko

Morskie Oko to bez wątpienia najsławniejsze tatrzańskie jezioro. Położone jest na wysokości 1395m n.p.m., tuż u podnóża Mięguszowieckich Szczytów. Charakteryzuje się wyjątkową, zielonkawą barwą oraz bardzo dużą przejrzystością, która może dochodzić nawet do 14 metrów. Co roku trasa nad Morskie Oko przyciąga dziesiątki tysięcy turystów: choć jest długa, uznawana jest również za jedną z najprostszych tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, którą przemierzyć można nawet z dziecięcym wózkiem. W pobliżu Morskiego Oka znajduje się piękne, drewniane schronisko PTTK im. Stanisława Staszica.

Atrakcje w okolicy:  malownicze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadzące m.in. do Doliny Pięciu Stawów i na Mięguszowieckie Szczyty.

6. Jezioro Drawsko

Jezioro Drawsko znajduje się w województwie zachodniopomorskim w okolicach miejscowości Czaplinek. Jest to drugie najgłębsze jezioro w Polsce – jego maksymalna głębokość dochodzi aż do 79,7 metrów. Na jeziorze znajduje się 12 wysepek i wysp, z których największa – Bielawa – to piąta największa wyspa jeziorna w kraju. Nad zbiornikiem znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna, w tym obiekty gastronomiczne i noclegowe, a także sztuczne, strzeżone plaże. Jezioro Drawsko cechuje się bardzo gęstym zarybieniem, przez co słynne jest wśród okolicznych wędkarzy: po uiszczeniu opłaty można wyłowić z tutejszych wód m.in. okonie, liny, leszcze i szczupaki.

Atrakcje w okolicy: Zamek Templariuszy Drahim, trasy piesze i rowerowe Drawskiego Parku Krajobrazowego, szlaki kajakowe.

7. Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin to duży akwen, który wchodzi w skład Krainy Wielkich Jezior województwa warmińsko-mazurskiego. Zbiornik wodny ma powierzchnię ponad 1600 hektarów. Cechuje się on bardzo różnorodną rzeźbą dna: występują tu głębiny dochodzące do niemal 40 metrów, jak i płycizny i mielizny. Okolice Jeziora Niegocin to wyjątkowo popularne miejsce wśród turystów: znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty i pola namiotowe, obiekty gastronomiczne i atrakcje wodno-sportowe. Nad brzegami akwenu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaków, żaglówek, rowerków wodnych), a turyści mogą skorzystać również ze strzeżonej plaży i przystani wodnej.

Atrakcje w okolicy: Mazurolandia i Park Miniatur Mazur, Twierdza Boylen w Giżycku, Wilczy Szaniec.

8. Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko to trzeci największy zbiornik wodny w Polsce, który znajduje się tuż przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Położony jest w obrębie pięknego Słowińskiego Parku Narodowego, jednego z 23 parków narodowych w Polsce. Jezioro jest bardzo płytkie – jego maksymalna głębokość to zaledwie 6 metrów, a przeciętnie głębokość wynosi 1,6 metra. Ciekawostką jest, że ze względu na swoje położenie, Łebsko ma lekko słonawą wodę, które zasolenie dochodzi do 3 promili (dla porównania, zasolenie Bałtyku wynosi około 7-9 promili). Choć duża część jeziora objęta jest ochroną, jego wody wykorzystywane są przez kajakarzy.

Atrakcje w okolicy: Park Dinozaurów w Łebie, Słowiński Park Narodowy, Muzeum Wsi Słowińskiej, Sea Park Sarbsk, Latarnia Morska w Czołpinie, Muzeum Motyli w Łebie.

9. Jezioro Ryńskie

Jezioro Ryńskie wchodzi w skład Wielkich Jezior Mazurskich w województwie warmińsko-mazurskim. Zbiornik ma powierzchnię niecałych 7 kilometrów kwadratowych, a jego maksymalna głębokość to 20 metrów. Jezioro Ryńskie posiada idealne warunki do uprawiania wielu sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, wędkarstwo i żeglarstwo. Jego brzegi są świetnie zagospodarowane: znajdują się tu luksusowe hotele, prywatne pensjonaty, wiele obiektów gastronomicznych oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Atrakcje w okolicy: Molo w Giżycku, Park Miniatur Mazurolandia, malownicza miejscowość Ryn, szlaki kajakowe, piesze i rowerowe.

10. Jezioro Okonińskie

Jezioro Okonińskie położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Borów Tucholskich. Ma powierzchnię nieco ponad 100 hektarów, a głębokość maksymalna jeziora dochodzi do 24 metrów. To, co wyróżnia je wśród innych zbiorników w regionie, to bardzo czysta woda, a także niezwykle piękne krajobrazy zalesionych brzegów jeziora. Nad Jeziorem Okonińskim znajdują się również strzeżone, piaszczyste plaże oraz pensjonaty i pola namiotowe.

Atrakcje w okolicy: szlaki piesze i rowerowe w Parku Narodowym Bory Tucholskie, Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, Muzeum Indian Północnoamerykańskich.

4.3/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić