Jezioro Drawsko 📍 Informacje i Ciekawostki

jezioro drawsko
foto – Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20718924

Drawsko to jezioro położone na Pojezierzu Drawskim w województwie zachodniopomorskim. Ze względu na malowniczość okolicy i liczne atrakcje jest ona odwiedzana przez wielu turystów w sezonie letnim. 

Oto kilka ciekawostek, które warto poznać przed wycieczką.

1. Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze Jezioro Drawsko zaliczane jest do najpiękniejszych jezior w Polsce.

2. Przez jezioro przepływa rzeka Drawa, a nad jeziorem położona jest miejscowość Czaplinek, czyli miasto królewskie o historii sięgającej ponad 2500 lat.

3. Na jeziorze znajduje się aż dwanaście wysp, do których należą Lelum, Polelum, Środkowa, Zachodnia, Mokra, Samotna, Bagienna, Bobrowa, Żurawia, Czapla, Kacza oraz Bielawa.

4. Największą wyspą na Drawsku jest Bielawa. Jej powierzchnia to aż 80 hektarów, co sprawia, że jest piątą pod względem wielkości wyspą jeziorną w całym kraju.

5. Do 2008 roku na wyspie znajdował się mający 200 lat buk zwyczajny. Niestety, został zniszczony wskutek uderzenia pioruna. Dziś dla ułatwienia znajdują się na niej specjalne pomosty, z których mogą korzystać turyści. Z kolei zachodnia część Bielawy jest własnością prywatną.

6. Na przedłużeniu wyspy znajduje się niedostępna Wyspa Samotna. Drzewa na niej są niemal kompletnie zniszczone przez zamieszkujące to miejsce populację kormoranów. Z tego samego względu wyspa ta może być ciekawym punktem obserwacyjnym dla ornitologów oraz fotografów, których interesuje właśnie ten gatunek ptaków.

7. Już w drugiej połowie XIII wieku nazwę jeziora zapisywano jako Dravzk. Jako Drawsko funkcjonuje ona dopiero od pierwszej połowy XV wieku.

8. Jedną z atrakcji w okolicy jest znajdujący się w Starym Drawsku Zamek Drahim, czyli twierdza joannitów, którzy pojawili się tutaj w XIV wieku. Na początku w tym miejscu stała drewniana warownia, ale szybko postanowiono zastąpić ją budowlą murowaną.

9. Dzięki pobliskim jeziorom fosa dookoła zamku była zasilana wodą. Dodatkowo w murach znajdowały się otwory strzelnicze, a mury twierdzy miały ponad 2 metry grubości.

10. Z kolei w pobliskim Złocieńcu znajduje się czternastowieczny zamek Wedlów. Na przestrzeni lat był wielokrotnie modernizowany, jednak okres drugiej wojny światowej i czasy powojenne doprowadziły go do ruiny. Dziś w tym miejscu można podziwiać fragmenty fundamentów.

11. Drawa stanowi najdłuższą rzekę Pojezierza Drawskiego i jednocześnie jeden z najpopularniejszych w kraju szlaków kajakowych. Szlak nosi imię Karola Wojtyły, który słynął z zamiłowania do zwiedzania i natury.

12. W okolicach jeziora znajduje się bardzo dużo szlaków pieszych, rowerowych, konnych czy nordic walking, a także ścieżki edukacyjne, dzięki którym można sporo dowiedzieć się o historii, faunie i florze tych okolic.

13. Drawski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku. W jego skład wchodzi Szwajcaria Połczyńska czy Połczyna Zdrój. Jego obszar zaskakuje bogatą roślinnością, malowniczymi krajobrazami i punktami widokowymi na jeziora Pojezierza Drawskiego.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić