Krzywy Las – Informacje i Ciekawostki

krzywy las
foto – Autorstwa Artur Strzelczyk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2597594

Krzywy Las jest jednym z najbardziej charakterystycznych pomników przyrody i jedną z największych atrakcji Pomorza Zachodniego. Swoją nazwę zawdzięcza zdeformowanym sosnom zwyczajnym, których jest tutaj aż pięćdziesiąt i które zdominowały tutejszy krajobraz. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Krzywy Las znajduje się na powierzchni mniej więcej 0,33 h i jest usytuowany na terenie wsi Nowe Czarnowo i przy Elektrowni Dolna Odra.

2. Przez obszar Krzywego Lasu biegnie czerwony szlak turystyczny prowadzący z Klucza, czyli części Szczecina, aż do Mieszkowic, które są znane ze względu na Jezioro Mieszkowickie.

3. Na terenie lasu znajduje się pięćdziesiąt sosen zwyczajnych, które wcale nie są aż tak zwyczajne, jak mogłaby wskazywać ich nazwa. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni i około 20 centymetrów nad ziemią, a w niektórych przypadkach krzywizna dochodzi do trzech metrów.

4. Stanowiące największą atrakcję lasu sosny zostały tutaj zasadzone w latach trzydziestych XX wieku. Według zachowanych danych był to dokładnie 1934 rok.

5. Według teorii badaczy tutejszych sosen i ich historii zostały one celowo zniekształcone przez człowieka. Ich nietypowy kształt miał odpowiadać potrzebom stolarzy produkujących meble i rzemieślników zajmujących się budową łodzi, jachtów lub kutrów. W tym celu uprawiano je na tak zwane krzywulce.

6. Według popularnego profesora Kramera powodem niesamowitego wygięcia drzew było ścięcie ich w wieku od sześciu do dziesięciu lat, ponieważ przeznaczono je na drzewka bożonarodzeniowe. Każdemu  z nich pozostawiono jedną gałąź, która rosła dalej dążąc do pozycji pionowej, a w rezultacie urosła w taki sposób, jaki możemy podziwiać dzisiaj.

7. Dopiero w 2020 roku gmina Gryfino, a także kilku innych instytucji podjęły decyzję o tym, aby zrewitalizować pomnik przyrody i udostępnić go turystom. Zadbano o to, aby zwiedzanie nie wpływało negatywnie na przyrodę w Krzywym Lesie.

8. W 2021 w Krzywym Lesie posadzono tysiąc młodych drzewek, które będą pielęgnowane i przycinane w taki sposób, aby zapoczątkować proces krzywienia.

9. Krzywy Las to miejsce, które obrosło legendą. Według najbardziej skrajnych pogłosek wygląd drzew wynika z ingerencji obcej cywilizacji. Z pewnością opinie tego typu wpływają na jego popularność.

10. Ze względu na swoją unikatowość Krzywy Las cieszy się wielką popularnością wśród turystów zagranicznych. O tutejszych sosnach pisały New York Times czy Daily Mail.

11. Krzywy Las znajduje się pod Gryfinem, czyli niewielkim miastem nad Odrą Wschodnią w województwie zachodniopomorskim. Miasto to dopiero od 1945 roku znajduje się w granicach Polski, a w związku z tym, że wcześniejszych mieszkańców wysiedlono, tym trudniej było ustalić, jak powstały krzywe sosny.

12. Krzywy Las znajduje się dokładnie we wsi Nowe Czarnowo i około 35 kilometrów od Szczecina. Dojazd na miejsce nie jest trudny, a atrakcja jest bardzo dobrze oznakowana.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić