Szczecin Atrakcje 2024 🗺️ Co Zobaczyć w Szczecinie ?

fotografia – Pixabay

Szczecin to ponad tysiąc lat istnienia i bardzo burzliwe dzieje to wszystko wpłynęło na obecny kształt miasta i jego długą historię.

Pierwsze zapiski historyczne sięgają końca pierwszego tysiąclecia naszej ery. Badania dowodzą że dużo wcześniej w miejscu dzisiejszego Szczecina rozkwitało burzliwe życie. Ślady odkryte przez archeologów wskazują na istnienie sporego ośrodka w okresie kultury łużyckiej.

Dla dziejów Polski obszar ten zaczął mieć znaczenia poczynając od 967 roku kiedy to Mieszko I przyłączył te tereny do Polski. Przytoczone pierwsze udokumentowane fakty świadczą, że miasto Szczecin wbrew niektórym stwierdzeniom jest miastem ze słowiańskimi korzeniami związanymi z pierwszymi Piastami. To czego później był świadkiem Szczecin, jak toczyły się losy tego miasta znalazło odzwierciedlenie w jego rozwoju.

Dziś Szczecin jest kwitnącym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i kulturalnym.

Współistnienie miasta z portem morskim wpływa na charakter miasta. Każdy kto wybiera się na pomorze zachodnie i trafi do jego stolicy, znajdzie wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia.


Czytaj także: Najlepsze restauracje w Szczecinie – gdzie warto zjeść będąc w Szczecinie ?


Co warto zobaczyć w Szczecinie? Atrakcje Szczecin 2023

1. Wały Chrobrego

Symbol Szczecina wpisany na listę zabytków. Początkowym założeniem było stworzenie miejsca spacerowego dla mieszkańców. Budowę tarasów widokowych rozpoczęto na początku XX wieku. Miejsce jakie pod tą inwestycję przeznaczono związane było z brzegiem Odry i placami pozostałymi po burzeniu fortyfikacji tam się znajdujących. Całość obejmuje odcinek o długości około 500 metrów. Wzniesione w bezpośrednim sąsiedztwie budowle nadają miejscu monumentalny charakter.

2. Stare Miasto

Fragment miasta ciągnący się od nabrzeża Odry. W czasie II wojny rejon ten uległ zniszczeniu przekraczającym 90 %. Odbudowa trwa od zakończenia wojny i pomimo wielu jeszcze niezbędnych działań już dziś służy mieszkańcom oraz turystom. W jego ciągu powstało i ciągle powstaje sporo kawiarni, restauracji i podobnych punków gastronomicznych sprzyjających miłemu spędzaniu czasu.

3. Podziemne Trasy Turystyczne

Jak przystało na wielowiekowe burzliwe dzieje Szczecina, istnieje w mieście wiele podziemnych budowli, stanowiących pozostałości po starych fortyfikacjach obronnych. Osobny rozdział w historii miasta stanowią podziemne budowle pochodzące z czasów ostatniej wojny. Wykorzystując duże zainteresowanie tego rodzaju tajemniczymi budowlami, stworzono podziemne trasy udostępnione turystom. Podczas zwiedzania podziemi można zapoznać się z wieloma ciekawostkami związanymi z mijanymi miejscami.

4. Port

Port, który zarazem jest największym portem rzecznym Odry. Stanowi on dużą atrakcję dla osób zainteresowanych tego typu obiektami. W celu lepszego poznania tej części miasta uruchomiono wiele statków turystycznych umożliwiających ciekawą formę zwiedzania. Dodatkowo można skorzystać z bardziej komfortowej formy poznawania portowych zakamarków, wypożyczając motorówkę i z tej perspektywy oglądać portowe nabrzeże. W sezonie letnim można zafundować sobie wycieczkę wodną ze Szczecina do Świnoujścia.

5. Jasne Błonia im. Jana Pawła II

Każdej wiosny na szczecińskich Błoniach rozkwitają tysiące krokusów, a ich widok stał się już symbolem tego miejsca. Jasne Błonia to doskonały cel pikników i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Rozległy trawnik, upstrzony ciekawymi kompozycjami kwiatowymi, okolony został rzędami platanów klonolistnych. Kompleks tych drzew tworzy największe w Polsce skupisko tego gatunku. Teren Jasnych Błoni z jednej strony zaczyna się placem z fontanną, a z drugiej przechodzi w Park Kasprowicza. Można tu skutecznie oderwać się od codzienności w otoczeniu pięknej natury.

6. Brama Portowa

Zwolennicy zabytków architektonicznych mogą w Szczecinie zapoznać się z pozostałościami fortyfikacyjnymi miasta. Jedną z atrakcji może być Brama Portowa będąca jedną z dwóch zachowanych w mieście. W okresie przedwojennym nazywana była Bramą Berlińską bo to przez nią prowadziła droga wylotowa z miasta w kierunku Berlina. Ciekawa architektoniczne budowla wzniesiona w stylu barokowym ozdobiona ciekawymi rzeźbami.

7. Zamek Książąt Pomorskich

Usytuowany na Wzgórzu Zamkowym renesansowy zamek był siedzibą władców Księstwa Pomorskiego, rodu Gryfitów. Odbudowany i odrestaurowany po zniszczeniach wojennych stanowi wizytówkę i symbol miasta. W związku ze zniszczeniami wojennymi część zamku została odtworzona na podstawie zachowanej dokumentacji. Niestety wiele cennych elementów architektonicznych uległo nieodwracalnym uszkodzeniom. Wnętrza zamkowe udostępniono turystom w ograniczonym zakresie.

8. Muzeum Techniki i Komunikacji

Ulokowane w starej zajezdni tramwajowej muzeum jest jednym z największych w Polsce obiektów muzealnych o profilu technicznym. W potężnych halach tramwajowych zgromadzono szereg najcenniejszych eksponatów związanych z polską motoryzacją. W jednym miejscu można zobaczyć odrestaurowane egzemplarze wszystkich jednośladów produkowanych w powojennej Polsce, między innymi motory Junak, SHL, WSK i Sokoły. Obok nich można zajrzeć do wnętrza wszystkich produkowanych w kraju samochodów, poczynając od Syreny , Warszawy, Fiata 125p, Fiata 126p na dostawczych Żukach, Nysach czy ciężarowych Starach kończąc. Nie zabrakło w tym miejscu również prototypów pojazdów, które nigdy nie weszły do produkcji takich jak: Beskid, Smyk, Wszędołaz, Iskra. Jak przystało na zajezdnię tramwajową również tramwaje zajmują poczytne miejsce wśród eksponatów.

9. Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia mieści się w budynku, którego nie da rady nie zauważyć poruszając się po mieście. Bardzo nowoczesne rozwiązanie architektoniczne wkomponowane w starą miejską zabudowę. Ostre wieże tworzące zwartą bryłę, a wszystko w jasnych jednolitych kolorach, nadaje całej budowli drapieżnej lekkości. Forma jaką przyjął projektant ma wielu zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Nie zmienia to faktu, że budynek sprawia niesamowite wrażenie i warto poświęcić trochę czasu, aby go zobaczyć.

10. Jezioro Dąbie

Czwarte co do wielkości jezioro w Polsce. W całości leży w granicach miasta. Jest ono efektem deltowego ujścia Odry do wód zalewu. Na jeziorze powstało kilka wysp podnoszących walory krajobrazowe miejsca. Jezioro spełnia rolę drogi morskiej i w związku z tym można zobaczyć przepływające po nim statki morskie. Jest to jedyne tego typu jezioro w Polsce. Nad brzegami jeziora usytuowane jest 5 marin żeglarskich i 2 porty żeglarskie. W przeszłości jezioro stanowiło zatokę Zalewu Szczecińskiego.

11. Szczecińskie Parki

Jedną z największych atrakcji miasta Szczecin są wszechobecne tereny zielone zorganizowane w formy parków, skwerów. Miasto słynie z tego, że posiada największą w Polsce ilość terenów zaliczanych do parków. Największym miejskim parkiem jest Park Kasprowicza zajmując powierzchnię około 100 hektarów. Wśród drzew spotkać tu można wszystkie najrzadziej występujące w Polsce okazy.

12. Holiday Park

Holiday Park to jedna z największych letnich atrakcji w Szczecinie. Latem przy ulicy Tadeusza Apolinarego Wendy otwierany jest zewnętrzny park rozrywki, którzy przyciąga rodziny z dziećmi i miłośników mocnych wrażeń. Jedną z najbardziej widowiskowych części parku jest ogromny diabelski młyn „Wheel of Szczecin”, który złożony jest z 42 gondoli (w tym dwóch gondoli VIP). W Holiday Parku znajdują się m.in. karuzele, autodromy, trampoliny, roller coaster i Dom Zabaw dla najmłodszych. Cały park jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Latem funkcjonują tu obiekty gastronomiczne, w których można zakupić zimne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, przekąski, słodycze i szybkie dania na wynos.

13. Morskie Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki to miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych: ogromny kompleks składa się z kilku wystaw interaktywnych, które mają na celu przybliżenie kultury, obyczajów i nauk związanych z eksplorowaniem wód morskich. Większość z prezentowanych eksponatów można dotykać. Wystawa została podzielona na pięć części:

– „Cała Naprzód” – strefa, w której pokazany jest proces budowy jednostek pływających, a także różnicująca różne statki wodne,
– „Chlap” – duży, wodny plac zabaw, na którym najmłodsi, poprzez zabawę, mogą zrozumieć działanie prądu elektrycznego,
– „Życie na Morzu” – strefa prezentująca zawody morskie, takie jak żeglarz, rybak i marynarz,
– „Morski żywioł” – ekstremalna część prezentacji, która pokazuje, jak niszczycielskie może być działanie morskich wód i prądów,
– „Którędy do Afryki?” – strefa z narzędzia i metody nawigacji, zarówno dzisiejsze, jak i historyczne.

Dużą atrakcją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie jest Planetarium, w którym odbywają się seanse i prelekcje dla różnych grup wiekowych.

14. Pasztecik szczeciński

Pasztecik szczeciński to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny przysmak Szczecina. Jest to podłużny placek drożdżowy, który nadziewany jest mięsnym farszem, przygotowywanym z połączenia wieprzowiny i wołowiny, czasem z dodatkiem pieczarek, grzybów leśnych, sera i kapusty. Historia wypieku sięga połowy XX wieku – powstał wówczas pierwszy lokal, specjalizujący się w serwowaniu pysznych pasztecików. Ciekawostką jest, że w czasach PRL-u, kiedy dostęp do dobrej jakości mięsa był ograniczony, mieszkańcy Szczecina nadziewali ciasto pastą jajeczną z dodatkiem ziół i warzyw. Obecnie produkt znajduje się na liście produktów tradycyjnych – oznacza to, że sprzedawane wyroby muszą być przygotowywane według ściśle określonej receptury. Dużą atrakcją miasta jest doroczny, październikowy Dzień Pasztecika Szczecińskiego, kiedy to w niemal każdym lokalu serwowane są pyszne, mięsne wypieki w towarzystwie gorącego barszczu czerwonego.

Legendarne paszteciki od niepamiętnych czasów serwowane są w Barze Pasztecik. Warto zajrzeć i poczuć się jak za starych dobrych czasów 😉

15. Kino Pionier 1907 w Szczecinie

W sierpniu 2005 roku kino Pionier otrzymało tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie i tym samym wpisało się w Księgę rekordów Guinnessa. Oficjalna działalność kina rozpoczęła się w 1909 roku, jednak odnalezione dokumenty wskazują na początki w roku 1907. Pionier jest kinem o wyjątkowym klimacie. Oprócz głównej, historycznej sali kinowej, obiekt oferuje także “Kiniarnię”. Ta sala to połączenie kina i kawiarni, rodem z XX wieku. Goście, oglądając film z projektora, mogą swobodnie delektować się kawą, herbatą, czy też winem. Kino stawia na ambitny repertuar, unikając komercyjnych produkcji. Można tu zobaczyć również filmy nieme, którym akompaniuje pianino z 1898 roku.

16. Dolina Dolnej Odry – Polska Amazonka

Dolina Dolnej Odry to unikalny mezoregion, znajdujący się na terenie Pobrzeża Szczecińskiego, który obejmuje odcinek Odry o długości około 95 kilometrów. Nie bez powodu obszar ten nazywany jest Polską Amazonką: obfituje w podmokłe tereny, bagna i mokradła, które porasta gęsta roślinność namorzynowa. Dolina jest domem dla wielu gatunków zwierząt, a w szczególności stanowi ważne siedlisko ptaków. Jesienią zobaczyć tu można tysiące żurawi, a sprawne oko wypatrzy bielika lub jeden z wielu zagrożonych wyginięciem rzadkich gatunków ptaków. Na terenie Doliny Dolnej Odry wyznaczono aż 10 rezerwatów, znajdują się tu również parki krajobrazowe i pomniki przyrody.

Niemal cała długość Doliny Dolnej Odry przystosowana jest do uprawiania turystyki wodnej. Szlaki najlepiej przemierzać łodziami żaglowymi lub kajakami: wzdłuż rzeki umieszczono przystanie, kładki i pomosty, które pozwalają na bezpieczne zejście na podmokłe brzegi Odry.

17. Gdzie zjeść w Szczecinie ?

Szczecin zachwyca nie tylko pięknymi zabytkami, ale i dobrymi restauracjami. Gdzie warto się wybrać? Do Emilio – restauracji specjalizującej się w kuchni włoskiej, lub na Tkacką 7, gdzie postawiono na tradycyjne dania w nowoczesnej formie (np. makarony oraz dania z pieczonym kalafiorem).

Zakotwiczony jest z kolei lokalem stworzonym z myślą o miłośnikach owoców morza, na których czekają m.in. zupa rybna i polędwica z dorsza.

 

Ciekawostki o Szczecinie

  • 20% miasta to tereny zielone – lasy oraz parki
  • kolejne 25% miasta to woda – Odra i Jezioro Dąbie
  • Szczecin jest 3 co do wielkości miast w Polsce

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić