Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to budowla, której styl architektoniczny określany jest jako renesansowy. Jest to z pewnością jedno z ciekawszych i wartych odwiedzenia miejsc w tym mieście.
fotografia by Dorota Kowalik / Wikipedia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to budowla, której styl architektoniczny określany jest jako renesansowy. Została ona wzniesiona na Wzgórzu Zamkowym, niedaleko rzeki Odry. Zamek ten stanowił niegdyś siedzibę rodu Gryfitów, którzy byli władcami Księstwa Pomorskiego. Jest to z pewnością jedno z ciekawszych i wartych odwiedzenia miejsc w tym mieście.

Zanim wybudowano na tym wzgórzu zamek, znajdował się tam gród słowiański, w którym wybudowano m. in. drewniany dwór Warcisława I, który jednak następnie został rozebrany. Natomiast za początek budowli, która przetrwała do dziś, można uznać rok 1346, w którym Barmin III zaczął budowę tzw. kamiennego domu na tym wzgórzu. Wkrótce, obok tego domu, wzniesiono też kaplicę św. Ottona, jak również duży dom wraz z więzienną wieżą. W XV w. natomiast zostało wybudowane skrzydło południowe, które zostało utrzymane w stylu klasyfikowanym jako późny gotyk. Następnie, w XVI wieku nastąpiła przebudowa zamku, która trwała 7 lat. Właśnie wtedy budowla nabrała cech stylu renesansowego. M. in. kamienny dom został przebudowany na budowlę o dwóch piętrach i o dwuspadowym dachu, która posiadała również ciekawą wieżę zegarową. Wtedy też dobudowano skrzydło od strony wschodniej.

W 2 poł. XVI w. przebudowa zamku miała charakter generalny, a dokonał jej Jan Fryderyk. Wtedy też budowla jeszcze bardziej renesansowego stylu. Ważnym elementem w tym czasie przebudowania było dobudowanie piąte skrzydło o dwóch piętrach, czyli skrzydło muzealne, co sprawiło, że utworzono wtedy drugi, mniejszy dziedziniec.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to bez wątpienia bardzo duża atrakcja dla turystów, która może spodobać się różnym grupom. Jest to taka atrakcja, którą warto zwiedzać wraz z przewodnikiem, który może powiedzieć o wiele więcej o poszczególnych elementach zamku, czy też zaznajomić nas z ciekawostkami na temat architektury. To także świetny sposób na poznanie historii zamku, ludzi i wydarzeń z nim związanych. Zwiedzanie z przewodnikiem z pewnością podniesie jakość zwiedzania tego obiektu. Takie zwiedzanie dostępne jest w wielu różnych wariantach, na przykład zwiedzanie wieczorem.  Do zwiedzania udostępnione są m. in. wieża, sarkofagi książęce, czy też muzeum zamkowe.

4.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić